חואה גוופנג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חואה גוופנג
חואה גוופנג (עומד) עם מוחמד רזא שאה פהלווי ופארה פהלווי

סוּ‏ ג'וּ‏ (סינית מפושטת: 苏铸; סינית מסורתית: 蘇鑄; ‏16 בפברואר 1921 - 20 באוגוסט 2008), שנודע יותר בפסבדונים חואה גוופנג (סינית מפושטת: 华国锋; סינית מסורתית: 華國鋒), היה מדינאי סיני, שליט הרפובליקה העממית של סין בין 1981-1976.

בתחילת שנות ה-60 היה עסוק בשיקום הכלכלי של סין מהזינוק הגדול קדימה, הוא עבר לשיאנגטאן והיה אחראי לטיפוח מחוז מאוטיין כאזור חקלאי לדוגמה דבר שזיכה אותו בשבחי מאו דזה דונג. ב-1971 עבר לבירה בייג'ינג ושירת בלישכת המטה של מועצת המדינה (הממשלה) בראשות צ'ו אן לאי . בשנים 1972-1973 היה מעורב בחקירת פרשת מותו של לין ביאו. בשנת 1973 כבר קיבל מושב בפוליטביורו של הוועד המרכזי. בשנת 1975 מונה לשר לביטחון הציבור וסגן ראש הממשלה.

שליט סין[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מותו של ג'ו אן-לאי מסרטן ב-1975 החליף אותו גוופנג בתפקיד ראש הממשלה. מספר חודשים לאחר מכן מת מאו דזה דונג וגוופנג החליף גם אותו בתפקיד יושב ראש המפלגה הקומוניסטית. גוופנג ייצג את הזרם המתון בין תומכי מאו במהפכת התרבות לרפורמיסטים שהתאגדו סביב דנג שיאו-פנג. זמן קצר לאחר עלייתו לשלטון נעצרה כנופיית הארבעה, שריד למהפכת התרבות שניסתה לרשת את מאו. מ-1977 בכל הכינוסים הרשמיים נתלו תמונות של גואופנג לצד אלו של מאו. כך גם התבקשו בתי הספר בסין. בתחום הכלכלי הוא החזיר את מדיניות התכנון המרכזי על פי הדגם הסובייטי, שהייתה נהוגה בסין לפני הזינוק הגדול קדימה.

לבסוף הודח מתפקידיו לאחר התגברות כוחו של דנג שיאו-פנג ותומכיו, ורשמית נשאר חבר רגיל בוועד המרכזי עד שהודח מתפקיד זה ב-2002.

הקודם:
מאו דזה דונג
מנהיג הרפובליקה העממית של סין

חווה גוונפנג

הבא:
דנג שיאו-פנג
Flag of the People's Republic of China.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סין. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.