לוסיל קליפטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המשוררת לוסיל קליפטון, 1936-2010

לוסיל קליפטוןאנגלית: Lucille Clifton; יוני 1936 - 13 בינואר 2010) הייתה משוררת אמריקאית שחורה וסופרת ילדים ידועה.

לוסיל קליפטון, בשם נעוריה סיילס, נולדה בפרבר של שחורים שליד העיר באפלו, בצפון מדינת ניו יורק. הוריה היו עניים מאד, והיא נאלצה לצאת לעבודה מגיל צעיר. היא הייתה חופפת שיער במספרה, אבל נאבקה על השלמת לימודיה. וכבר מילדותה התבלטה בכשרונותיה, גם בתחום המתמטיקה וגם בתחום הכתיבה היוצרת.

היא החלה את לימודיה באוניברסיטת הווארד ולמדה שם בין השנים 1953 ל-1955. אחר כך השלימה את לימודיה באוניברסיטה של מדינת ניו יורק, שליד עיר הולדתה באפלו. בשנת 1958 נישאה לפסל ופילוסוף פרֶד קליפטון, שמת במיטב שנותיו. נולדו לשניים ארבע בנות ושני בנים.

בשנת 1969 פרסמה לוסיל קלפטון את ספר שיריה הראשון, שזכה להיכלל בין עשרת ספרי השירה האמריקאיים הטובים ביותר, שערך ניו יורק טיימס. ומאז היא פירסמה קובצי שירה רבים שהיקנו לה פרסי-ספרות חשובים, הייתה "שרת השירה" של מדינת מרילנד, נבחרה לנגידה של האקדמיה של המשוררים האמריקנים. בשנים 1985 עד 1989 כיהנה כפרופסור לספרות באוניברסיטת קליפורניה בסנטה קרוז ולאחר מכן במיכללת סנט. מרי שבדרום מרילנד.

שירתה עזת-הביטוי חושפת ללא רתיעה את עולם האישה בכלל ואת זה של האישה השחורה בפרט. לוסיל קליפטון קיבלה את פרס ספר השירה האמריקאי הטוב ביותר לשנת 2006. שם הספר "Blessing The Boats: New And Selected Poems 1988-2000", אסופה של 19 שירים העוסקים במיתוסים, משפחה, דרום ארצות הברית ואלוהים.

לוסיל קליפטון זכתה לפרסום רב הן בשל ספרי הילדים הרבים שלה והן בשל הופעותיה בתוכניות טלוויזיה שונות. היא זכתה לפרסים ספרותיים רבים על שירתה, לעיטורי כבוד וציונים על כתיבתה לילדים, ולשבחים על עבודתה כמורה ומנחה בחוגי יצירה. לעברית תורגמו רק שירים מועטים משלה, בעיקר על ידי חובבי שירתה, ולא כולם הם בעלי איכות ראויה.

שיר לדוגמה של לוסיל קליפטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

שילוח

תרגם לעברית משה דור
הֶעָלִים סְבוּרִים
שֶׁשִּׁלּוּחַ כָּזֶה מַשְׁמַע אַהֲבָה
אַהֲבָה כָּזֹאת מַשְׁמַע אֱמוּנָה
אֱמוּנָה כָּזֹאת מַשְׁמַע חֶסֶד
חֶסֶד כָּזֶה מַשְׁמַע אֱלֹהִים
אֲנִי תְּמִימַת דֵּעִים עִם הֶעָלִים.
טבלה עם ציטוט של לוסיל קליפטון

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]