מפת הרכבת התחתית של לונדון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפת אזור 1 של הרכבת התחתית של לונדון

מפת הרכבת התחתית של לונדון היא דיאגרמה טופולוגית של הרכבת התחתית של לונדון המשמשת כמפה לנוסעיה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפה היא לא מפה טופוגרפית אלא דיאגרמה. היא נוצרה בשנת 1931 על ידי הארי בק [1], אשר הבין שכיוון שהמפה נועדה להקל על התמצאות הנוסעים, ומאחר והרכבת נוסעת מתחת לאדמה אין בכלל חשיבות לטופוגרפיה של השטח שבו נוסעת הרכבת - והדבר החשוב ביותר לנוסעים הוא לדעת איך להגיע מתחנה לתחנה. לצורך זה יצר בק דיאגרמה טופולוגית (גרף), הדומה לשרטוט של מעגל חשמלי. על מנת ליצור מפה פשוטה אף יותר, כתב בק על המפה אך ורק את שמות התחנות והקפיד על קווים ישרים אנכיים, אופקיים או אלכסוניים (זווית של 45 מעלות) בלבד.

הנהלת חברת הרכבת התחתית הייתה מאוד סקפטית ביחסה למפה המוצעת וחילקה אותה על גבי עלונים מועטים ביותר, אולם המפה זכתה לפופולריות מיידית וכיום היא נמצאת לא רק על פוסטרים בכל תחנות הרכבת התחתית של לונדון אלא נמכרת על גבי כוסות, חולצות ופוסטרים.

מספר תיקונים נעשו למפה המקורית במהלך השנים, אולם לא בוצע בה אף שינוי משמעותי. מפה זו שימשה השראה לכל מפות מערכות התחבורה שנוצרו אחריה, וכן השראה ליצירות אמנות.

תרשים המציג לשם השוואה את המיקום האמיתי של התחנות והמנהרות באזור 1 של הרכבת התחתית של לונדון . ראו גם את המפה המקורית של בק.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הספר הראשון בסדרת ספרי הארי פוטר, לאחר שמינרווה מקגונגל רואה את הצלקת על מצחו של הארי פוטר ומציעה שאלבוס דמבלדור יסיר אותה, דמבלדור טוען שצלקות יכולות להיות שימושיות ומציין שיש לו מתחת לברך השמאלית מפה מדויקת של הרכבת התחתית של לונדון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]