פירמידת מוזיאון הלובר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


פירמידת מוזיאון הלובר היא פירמידה העשויה ממסגרת מתכת וזכוכית ומוקפת בשלוש פירמידות קטנות. הפירמידה משמשת ככניסה הראשית למוזיאון הלובר בפריז וממוקמת בחצר הראשית הקרויה על שמו של נפוליאון. הקמת הפירמידה הסתיימה בשנת 1989[1].

עיצוב ובנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1984 נשיא צרפת פרנסואה מיטראן הזמין את הקמת המבנה, שתוכנן על ידי האדריכל איי אם פיי. מבנה הפירמידה הונדס על ידי חברת ניקולט שארטרנד קנול בע"מ (Nicolet Chartrand Knoll Ltd) ממונטריאול וחברת רייס פרנסיס ריצ'י (Rice Francis Ritchie) מפריז‏[2].

המבנה, שנבנה כולו מחלקי זכוכית, מגיע לגובה של 20.6 מטר, וצלעות בסיסו המרובע באורך 35 מטר. המבנה מורכב מ-603 מעוינים ו-70 משולשים[3].

הפירמידה והלובי התת-קרקעי שמתחתיה נוצרו בשל סדרת בעיות עם הכניסה הראשית המקורית של הלובר, שלא יכלה להתמודד עם מספר עצום של מבקרים על בסיס יומי. ייחודו של המבנה הוא בכך שהמבקרים נכנסים דרך הפירמידה ויורדים ללובי מרווח ואז עולים שוב לתוך המבנים העיקריים של הלובר‏[4].

מספר מוזיאונים אחרים בעולם העתיקו את הקונספט של המבנה, ביניהם מוזיאון המדע והתעשייה בשיקגו.

מחלוקת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה הפירמידה עורר מחלוקת ניכרת מכיוון שאנשים רבים חשו כי המבנה העתידני נראה לא קשור מחוץ למוזיאון הלובר והאדריכלות הקלאסית שבסביבתו. המלעיזים אף ייחסו את ההחלטה על בניית המבנה כחלק מ"שגעון פרעוני" של מיטראן. אולם אחרים שיבחו את המיזוג המוצלח של סגנונות אדירכליים מנוגדים, כמיזוג של ישן וחדש, קלאסי עם אולטרה-מודרני.

הפירמידה העיקרית היא הגדולה מתוך מספר פירמידות זכוכית שנבנו בסמוך למוזיאון, בהן פירמידה הפוכה המשמשת צוהר לקניון התת-קרקעי שנמצא מול המוזיאון.

ראש עיריית פריז דאז, ז'אק שיראק, אף ביקש למתוח כבלים שידמו את מראה הפירמידה, כך שהציבור יוכל לתת דין וחשבון על השינוי המוצע.

מבט פנורמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פירמידת המוזיאון ביום
פירמידת המוזיאון בלילה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 48°51′39″N 2°20′09″E / 48.860932°N 2.335902°E / 48.860932; 2.335902