פרגזיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המושב העתיק של הז'ונטה של פרגזיית סה דה ברגאנסה בפורטוגל

פרגזיהפורטוגזית:freguesia) היא יחידת חלוקה מנהלית טריטוריאלית הקטנה ביותר בפורטוגל וגם בכמה מושבות פורטוגזיות לשעבר, כמו מקאו, שהיא חלק מסין וקאבו ורדה שבאפריקה. היא שקולה כנגד ה"פארוקיה" המינהלית (administrative parish) או אזרחית, להבדיל מ"פארוקיה" פרופר (paróquia) שהיא יחידת חלוקה כנסייתית. הפרגזיה ממלאת בפורטוגל גם תפקיד של יחידת חלוקה אלקטורלית.

היא תת-יחידה של היחידה הקרויה "קונסליו" (concelho) ("מועצה"), שמשמעותה היא "מוניקיפיום". הפרגזיה מנוהלת על ידי "ז'ונטה" (junta de freguesia) הנבחרת מתוך אסיפת (אסבמלאיה) הפרגזיה (assembleia de freguesia) העומדת לבחירה כל 4 שנים. בראשה הז'ונטה עומד יושב ראש.

לפורטוגל יש 4261 פרגזיות ו308 קונסליוש.

בפורטוגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אטימולוגיה והיסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה "פרגזיה" נוצרה מהלחמת המלים הלטיניות Filli Eclesiae (פילי אלקלסיאה), כלומר "בני הכנסייה".

עד לתקופת הליברליזם בהיסטוריה של פורטוגל, במאה ה-19, המושגים "פרגזיה" ו"פארוקיה" היו מילים נרדפות. אותו דבר עם המושגים "קונסליו" (מועצה) ו"מוניסיפה" (מוניקיפיום). זאת מפני שפורטוגל ירשה מבנים אזרחיים וכנסייתיים שהיו מעורבבים מימי הביניים. המושג "פְרֶגֵש" (freguês), תושב הפרגזיה, זהה לזה של חבר הפארוקיה, נתון לניהולו של הכומר.

הרפורמה המנהלית מ-18 ביולי 1835 קבעה מבנה אזרחי נבדל, שנקרא "זיונטת הפארוקיה" (Junta de Paróquia) , אוטונומי לעומת המבנה המנהלי הכנסייתי. למרות שהז'ונטה האוטונומית (המוסד הפועל המקומי) לקח לאחראיותו את ניהול היניניים האזרחיים של הפארוקיה, ההתייחסות לאזרחים ולחלקת השטח ממשיכה להיות כאל חלוקה מנהלית כנסייתית.

אחרי מהפכת 1911 המשטר הרפובליקני, האנטיקלריקלי, החליט להבליט את ההבחנה בין המבנים האזרחיים ובין אלו הכנסייתיים של המדינה. בהתאם לחוק מס. 621 מ-23 ביוני 1916, ה"פארוקיות" האזרחיות קיבלו את השם "פרגזיות" והז'ונטה שלהן שינתה את שמה ל"ז'ונטה דה פרגזיה"

כל קונסליו יכול להתחלק לכמה פרגזיות. קיימים שישה "קונסליוש" בפורטוגל המורכבים מפרגזיה אחת, כלומר הקונסליו זהה לפרגזיה: אלפיראסה (Alpiarça), האי קורבו (Corvo), פרטו סאנטו (Porto Santo), סאו בראש דה אלפורטל (São Brás de Alportel) וסאו ז'ואו דה מדיירה (São João da Madeira). הקונסליו הכולל הכי גדול של פרגזיות הוא בארסלוש (Barcelos), בו קיימות 89 פרגזיות.

לפי המכון הלאומי לסטטיסטיקה קיימות בפורטוגל 4,257 פרגזיאש. ‏[1].

בארצות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקאו ישנם שני קונסליוש ושבע פרגזיאש. בקאבו ורדה , לעומת זאת, ישנם 22 קונסליוש ו32 פרגזיאש.

השלטונות הפרטוגזים מחלקים את פרגזיות לשלושה סוגים:

  • פרגזיות עירוניות (אורבניות) עם צפיפיות אוכלוסין מעל 500 תושבים/קמ"ר או עם יותר מ5,000 תושבים.
  • פרגזיות חצי-עיריונית (סמיאורבניות) עם צפיפות בין 500 - 100 תושבים/קמ"ר או אוכלוסייה בין 2,000-5,000 תושבים .
  • פרגזיות כפריות (רוראליות) - השאר.

בברזיל עדיין משתשמים, באופן מסורתי, במושג "פרגזיה" במקרה של כמה רבעים היסטוריים של ערים מסוימות. לדוגמה, בעיר פלוריאנופוליס , בירת מדינת סנטה קטרינה קיימות פרגזיות גמו ריבייראו דה איליה (Ribeirão da Ilha) (1749), נוסה סניורה דא קונסייסאו דה לגואה (Nossa Senhora da Conceição da Lagoa ) (1750 או Lagoa da Conceição) ונוסה סניורה דאס נסידאדס דה סנטו אנטוניו דה לישבואה (Nossa Senhora das Necessidades de Santo Antônio de Lisboa ).

תת חלוקה אנלוגית קיימת גם במדינת לואיזיאנה בארצות הברית. בספרד יחידות דומות נקראות פרארוקיאס parroquia , לפי שם החלוקה הכנסייתית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוויקיפדיה האנגלית:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]