פרנסוס על גלגלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כריכת המהדורה העברית

פרנסוס על גלגלים (Parnassus on Wheels) הוא הרומן הראשון שכתב כריסטופר מורלי בשנת 1917.

הרומן עוסק בפסיכולוגיה ומגדר בצורה קלילה ומשעשעת, אך בעיקר על הקשר שבין האדם לספר הכתוב.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרנסוס הוא שמו של הר במיתולוגיה יוונית, הר המקודש לאפולו, ועליו חיו המוזות. בספר הוא כינוי לקרון הספרים שבמרכז העלילה

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוג'ר מיפלין הוא סוחר ספרים נודד. הוא משוטט ברחבי ה'קאנטרי' של צפון-מזרח ארצות הברית בפרנסוס, הרתום לסוסה 'פגסוס'. רוג'ר, מרגיש שהגיע הזמן לבצע שינוי בחייו, מוכר את פרנסוס להלן מקגיל, אשה בת שלושים ותשע המתגוררת באחת החוות באזור ניו-אינגלנד. להלן נמאס לטפל בחווה בזמן שאחיה כותב ספרים חסרי כל חשיבות (בעיניה). הלן רוצה למנוע מאחיה לרכוש את פרנסוס לעצמו ולהעלם לגמרי מהחווה, כמו גם להנות מהרפתקאה בעצמה. היא נדבקת באהבתו ותשוקתו של רוג'ר לתפקיד. במשך זמן מסוים רוג'ר והלן נוסעים ביחד, כאשר רוג'ר מסביר להלן את סודות המקצוע. ולאחר מכן מתפצלת דרכם. הלן מתנסה מעט בהרפתקאות על הדרך כאשר רוג'ר חוזר לסייע לה בעת צרה. בינתיים אנדרו, אחיה החליט כי רוג'ר חטף אותה (כי איזה אשה הגיונית תקנה קרון ותתחיל למכור ספרים בפתאומיות שכזאת), וגורם למאסרו. הלן פוגשת את אנדרו ומסבירה לו את המצב, כמו גם מכריזה על אהבתה למוכר הספרים. רוג'ר והלן נשאים ומתחילים בחייהם החדשים ביחד. הסיפור מסופר מנקודת מבטה של הלן.

תרגום הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר תורגם לעברית בפעם הראשונה ב-2011 ע"י יהונתן דיין בהוצאת זיקית. זהו הספר הראשון שיצא בהוצאה.

ספר ההמשך חנות הספרים הרדופה, אשר יצא, גם הוא בהוצאת זיקית ב-2013, מתאר את חייהם של הלן ורוג'ר כזוג נשוי המשתקע במקום אחד.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר קיבל בעיקר ביקורות חיוביות. הספר כונה משעשע, מלהיב, סאטירה לא כואבת. הביקורת השלילית, עסקה בעיקר באיזכור של ספרות רחבה מאוד בספר אשר ברובה לא תורגמה לעברית ואינה מוכרת לקורא הישראלי, ועל כן אינה רלוונטית.[דרוש מקור]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]