רוקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ניסוחים לא אנציקלופדיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

רוקיאנגלית: Rocky) היא סדרת סרטי קולנוע בעלת שישה סרטים, המספרת את סיפורו של המתאגרף רוקי בלבואה. את התסריט לסרט הראשון כתב סילבסטר סטאלון, שגם מככב בו ובכל סרטי הסדרה כשחקן הראשי.

הסרט הראשון בסדרה הופק בשנת 1976. סרטי ההמשך הופקו בשנים 1979, 1982, 1985 ו-1990. לאחר הפסקה ארוכה יצא הסרט "רוקי בלבואה" (רוקי 6) ב-2006.

סדרת הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוקי (1976)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט מספר את סיפורו של רוקי בלבואה (סילבסטר סטאלון), אמריקאי ממוצא איטלקי שמתגורר בפילדלפיה. הוא גדל ברחובות כאדם חסר עתיד, משמש כגובה חובות, ומתאגרף כתחביב תחת הכינוי סוס ההרבעה האיטלקי ("Italian Stallion"). רוקי, אשר חולם להיות מתאגרף מקצועי ביום מן הימים, מקבל הזדמנות מקרית להילחם מול אלוף העולם במשקל כבד, אפולו קריד (קארל ווטרס) על התואר. בו בזמן הוא מתאהב בבחורה שעובדת בחנות החיות המקומית, אדריאן, ומחזר אחריה במרץ. בלבואה מתכונן אל הקרב מול אפולו כאל קרב חייו, בעוד שקריד מתייחס לקרב כאל בדיחה. מטרתו של בלבואה היא אפילו לא לנצח, אלא רק להישאר עומד במשך 15 סיבובים - דבר שאף מתאגרף אחר לא הצליח לעשות כנגד קריד בעבר. בסיבוב הראשון קריד לא מתאמץ, עד שבלבואה כמעט וגורם לו לנוקאאוט. מאותו רגע קריד מתחיל לתת את כל כולו. קריד מוביל בנקודות בהרבה על בלבואה, אך האחרון מצליח להישאר עומד במשך 15 סיבובים והקרב נגמר בהכרעת שופטים ע"פ ניקוד לפי חוקי האגרוף (הכרעה מפוצלת). הסרט נגמר בהכרזה על קריד כמנצח. על אף ההפסד, הקרב פתח את הדרך לרוקי, שלפני כן היה אלמוני לחלוטין.

הסרט זכה בשלושה פרסי אוסקר, בקטגוריות: הסרט הטוב ביותר, הבמאי הטוב ביותר והעריכה הטובה ביותר. סטאלון עצמו זכה במועמדויות כשחקן ראשי וכתסריטאי.

רוקי 2 (1979)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט ממשיך באותה נקודה בה הפסיק הסרט הראשון (מוטיב שחוזר על עצמו לאורך כל סרטי הסדרה, למעט בסרט האחרון שמתחיל כ-20 שנה אחרי הקודם) - סיום הקרב בין רוקי לאפולו. השניים נלקחים לאותו בית חולים ואפולו מתעצבן על רוקי שכיוון לריאות שלו בכוונה ודרש קרב חוזר.

רוקי מציע נישואין לאדריאן, היא מסכימה והם מתחתנים. במקביל, הוא מקבל הצעות רבות לעבודה בפרסום, אך לא מצליח בהן, ומבזבז את כספו ללא היכר. על סף ייאוש, הוא מתחיל לעבוד במפעל הבשר שבו עובד גיסו פולי (אחיה של אדריאן), אך בהמשך מפוטר משם בגלל קיצוצים. אדריאן (טליה שייר) נכנסת להריון, ובמקביל רוקי מקבל הזמנה לקרב חוזר נגד אפולו קריד. רוקי לא חד כמו בסרט הקודם ואפילו מאמנו מיקי (ברג'ס מרדית') לא מצליח להכניס אותו לכושר מנטאלי. סיבוכים בהריונה של אדריאן מקשים עליו עוד יותר והוא מפסיק את אימוניו. אדריאן בסופו של דבר יולדת אך נכנסת לתרדמת, ורוקי לא מסכים לראות את בנו עד שאדריאן מתעוררת, כדי לראות אותו ביחד איתה. אחרי חודש מאז הולדת בנו רוברט, אדריאן חוזרת להכרה ורוקי זוכה לראות בפעם הראשונה את בנו. הוא מתייעץ עם אדריאן לגבי הקרב מול אפולו, ואז היא אומרת לו את המשפט המפורסם: "אני רוצה ממך רק דבר אחד - תנצח". מנקודה זו בסרט, רוקי מתחיל את אימוניו ברצינות, אך עדיין מושפע מהולדת בנו ומבקשתה של אדריאן. הקרב החוזר יותר צמוד, וקריד לא מוביל בפער גדול כמו בקרב הקודם. בסיבוב ה-15 אפולו מוביל, כשרוקי מכה בו בחוזקה ושניהם נופלים. בסוף ספירת השופט רוקי מצליח לאגור כוחות ולקום בעוד אפולו נכשל בכך, מה שהופך אותו למנצח בקרב מנוקאאוט, ולאלוף העולם החדש באגרוף במשקל כבד.

רוקי 3 (1982)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט נפתח בהצגת הפרסום והתהילה להם זוכה רוקי לאחר שהפך לאלוף העולם. הוא מצליח להגן על תוארו כנגד מתאגרפים רבים, מה שגורם לעלייה בפופולריות וההערצה אליו. רוקי אף נרשם לקרב צדקה לא שגרתי נגד המתאבק "טנדרליפס" (האלק הוגאן). לאחר הקרב מגיח מתאגרף אנונימי בשם קלאבר לאנג (מיסטר טי), שמשמיץ את רוקי בתקשורת ומשכנע אותו להיאבק בו. הפעם רוקי מבצע את הטעות של קריד דאז, ולא לוקח את לאנג ברצינות. הוא לא מתכונן כראוי, מזלזל בקרב ובסופו של דבר מפסיד לו את התואר. כעבור זמן קצר מאמנו הזקן והאהוב של רוקי - מיקי - נפטר, מה שגורם לרוקי לשקוע בדיכאון עמוק אף יותר. לאחר ההלוויה של מיקי רוקי כועס והולך למכון כושר שבו מיקי אימן אותו, שם הוא פוגש באפולו קריד שאומר לו שהוא רוצה לאמן אותו, אך מציב כתנאי שלאחר שהוא יאמן אותו הוא רוצה משהו ממנו, אותו הוא לא מגלה. אפולו עוזר לרוקי למצוא את התאווה לניצחון, ובסופו של דבר מצליח להכניס את רוקי לכושר. הוא עוזר לרוקי לפתוח באימון ראוי, ובקרב הבא שלו מול לאנג, רוקי מנצח ומחזיר לעצמו את התואר. בסופו של הסרט אפולו אומר לו שהגיע הזמן שהוא יחזיר לו את הטובה, והטובה היא קרב חוזר ביניהם במכון הכושר, רק שניהם, ללא התקשורת.

הסרט התפרסם בזכות השיר Eye of the Tiger, שהפך ללהיט ענק.

רוקי 4 (1985)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט הרביעי בסדרה נחשב על ידי רבים לסרט המוצלח ביותר. איוון דראגו (דולף לונדגרן), מתאגרף רוסי בעל נתונים פיזיים מדהימים, מגיע לאמריקה ובטוח שהוא יכול לנצח כל מתאגרף אמריקאי. אפולו קריד, שמחפש קאמבק באותו זמן, נענה לאתגר. הוא מגיע לקרב כשהוא בטוח בניצחונו ועושה בתחילתו הצגה אחת גדולה. קריד שורד שני סיבובים בלבד ובמהלך הסיבוב השני סופג מהלומות קשות מדראגו, שהביאו למותו בזירה. רוקי, מזועזע מהמוות של חברו ואכול אשמה על כך שלא עצר את הקרב בעקבות בקשתו של מאמנו הקודם של קריד עוד במהלכו, קורא תיגר על דראגו. כיוון שאיגוד האיגרוף העולמי אינו מאשר את הקרב, זהו אינו קרב על התואר. רוקי מגיע לברית המועצות ופותח באימון הקשה ביותר שהוא עבר אי פעם. הסרט מלא ניגודים - הוא מהווה למעשה קרב בין ארצות הברית לבין ברית המועצות, בזמן המלחמה הקרה. רוקי מתאמן באמצעים פרימיטיביים למדי, בעוד שדראגו משתמש במכשור המתקדם ביותר ובמעבדות החדישות ביותר, ואף נוטל סטרואידים (על אף שאשתו ומאמניו טענו בתקשורת שלא). רוקי נמצא כמעט לבדו, בעוד שבדראגו תומכת מדינה שלמה. לבסוף, רוקי נכנס לכושר הטוב ביותר בו היה אי פעם. במהלך הקרב דראגו והקהל הרוסי משנים את נקודת מבטם כלפי רוקי. בעוד שהקהל הרוסי מרגיש סימפטיה כלפי רוקי, ומתחיל לעודד אותו, דראגו מתחיל להבין שייתכן כי הוא יכול להפסיד. לראשונה גם דראגו מציג את דעתו האישית, כשהוא צועק לראש הפמליה הרוסית, שלא כ"כ מרוצה מהקרב ומיכולתו של דראגו, שהוא נלחם רק למען עצמו. לבסוף רוקי גובר על דראגו, וזוכה לתשואות ארוכות מהקהל המקומי, שבתחילת הקרב נראה מאוד עוין.

רוקי 5 (1990)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט החמישי לא ניחן בקסם של יתר הסרטים בסדרה, והצליח פחות מארבעת הקודמים לו. רואה החשבון של רוקי מאבד את כל כספו, ורוקי נותר חסר פרוטה. בנוסף, הוא מגלה שבעקבות קריירת האיגרוף שלו, בריאותו לקויה, וקרב נוסף עלול לפגוע בו לצמיתות. הוא חוזר לגור בשכונה בה גדל, יחד עם אדריאן, רוברט ופולי. בנו אינו רגיל לחיות בשכונת מצוקה ואף נרדף על ידי שני ילדים. רוקי מתחיל לאמן מתאגרף צעיר ומבטיח בשם טומי גאן, ובמקביל בנו מתחיל לקנא ביחסו של רוקי אל גאן. גאן בוגד באמונו של רוקי ומחליף מאמן. רוקי מבין את הטעות שעשה ומתחיל להתקרב אל בנו. בסוף הסרט רוקי נאלץ להיאבק בקרב רחוב נגד גאן, ומנצח. הסרט לא אהוב במיוחד על חובבי הסדרה ונחשב לסרט המאכזב ביותר בה.

רוקי בלבואה (2006)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט השישי והאחרון בסדרה יצא 16 שנים לאחר הסרט הקודם לו, ו-30 שנה בדיוק לאחר הסרט הראשון. הוא עוסק בשאלה מי הוא המתאגרף הגדול ביותר בכל הזמנים, שהתעוררה במסגרת תוכנית המציגה סימולציות של קרבות בין מתאגרפים מתקופות שונות. הסרט מראה בתחילתו את השינויים שעברו מאז תקופתו של רוקי כמתאגרף, ובעיקר בספורט האיגרוף, שאיבד מקיסמו ומשמש בעיקר לראווה. רוקי עצמו פרש מזמן מהאיגרוף, ופתח מסעדה בדרום העיר בשם "אדריאן" - על שם רעייתו המנוחה שנפטרה מאז הסרט הקודם. אלוף העולם הנוכחי, מייסון דיקסון (הצעיר מרוקי בשנים רבות) אינו אהוד, ומזמין את רוקי לקרב שיקבע אחת ולתמיד מי הוא המתאגרף הגדול ביותר בכל הזמנים. רוקי, שמתמודד עם אבלו הגדול על מותה של רעייתו אדריאן ועם יחסיו הבלתי יציבים עם בנו רוברט (שלא אוהב את החיים בצל אביו המפורסם) נענה לאתגר, ופותח באימונים מפרכים שמהווים לו קושי גדול יותר מאשר בעבר, עקב גילו המתקדם. בקרב כנגד דיקסון רוקי מצליח להחזיק מעמד עד לסופו של הקרב ואף להפיל את דיקסון על הרצפה במהלכו, דבר שמעולם לא קרה לו בעבר. בסופו של הקרב דיקסון מנצח ע"פ החלטת השופטים. זהות המנצח לא זוכה לחשיבות אצל הקהל, שמריע לרוקי דקות ארוכות ושמח על ההזדמנות לצפות שוב במתאגרף האגדי בפעולה. הסרט הצליח יותר מקודמו בסדרה "רוקי 5", ונחשב כממשיכו של הסרט הראשון, כאשר גם כאן מתמודד רוקי כנגד כל הסיכויים.

קריד (2016)[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת MGM החלה בהפקת הפרק הבא בסדרת סרטי רוקי, כנראה האחרון בהחלט. הסרט יתמקד במתאגרף שחור שהוא נכדו של אפולו קריד. המאמן שלו הוא לא אחר מאשר רוקי בלבואה שמנסה להחדיר בו את האמונה והמוטיבציה שהוא יכול לעשות את זה ולזכות באליפות העולם. את תפקיד נכדו של קריד יגלם השחקן מיכאל בקרי ג'ורדן. במאי והסרט הוא ראיין קוגלר. אין עדיין צפי מתי יחלו הצילומים ומתי צפוי הסרט לצאת לאקרנים.

הכנסות הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט תאריך יציאה סכום הכנסות
ארצות הברית ארצות הברית מחוץ לארצות הברית כלל עולמי
"רוקי" 21 בנובמבר 1976 $117,235,147 $107,764,853 $225,000,000
"רוקי 2" 15 ביוני 1979 $85,182,160 $115,000,000 $200,182,160
"רוקי 3" 28 במאי 1982 $125,049,125 $144,950,875 $270,000,000
"רוקי 4" 27 בנובמבר 1985 $127,873,716 $172,500,000 $300,373,716
"רוקי 5" 16 בנובמבר 1990 $40,946,358 $79,000,000 $119,946,358
"רוקי בלבואה" 20 בדצמבר 2006 $70,269,899 $85,450,189 $155,720,088
סכום כולל $566,556,405 $559,715,042 $1,271,222,322

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "רוקי", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
  • "רוקי 2", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
  • "רוקי 3", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
  • "רוקי 4", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
  • "רוקי 5", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
  • "רוקי בלבואה", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)