שריטה (ברלין)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קמפוס מיטה
ארבעת הקמפוסים של השריטה

שָריטֶהגרמנית Charité Universitätsmedizin Berlin) הוא בית חולים ובית ספר לרפואה בברלין שנוסד בשנת 1710 וקשור מבחינה אקדמית לאוניברסיטת הומבולדט ולאוניברסיטה החופשית של ברלין. בארבעת הקמפוסים שלו לומדים מעל 7,000 סטודנטים לרפואה והצות הרפואי והסיעודי בו מונה מעל 14,000 איש.

בחודש נובמבר 1709 הורה המלך פרידריך הראשון מפרוסיה על הקמת בית חולים בתוך כתלי העיר ברלין כהכנה לקראת מגפת הדבר שכבר הכתה את מזרח המדינה. בית החולים הוקם בשנת 1710 אך המגפה לא הכתה את העיר כמצופה ולכן שימש בעיקר כבית חולים לעניי העיר אשר לא גבה תשלום כלשהו על שירותיו והיה מוסד חסד. בשל כך זכה בשנת 1727 לשמו שריטה - Charité - שפרושו בצרפתית חסד. כבר בשנת 1713 נבנה בין כתליו תיאטרון אנטומי והמקום הפך למוסד לימודי. רשמית השריטה הפך לבית ספר לרפואה צבאית רק בשנת 1795.

עם הקמת אוניברסיטת ברלין בשנת 1810 (כיום אוניברסיטת הומבולדט) החל השריטה לשמש את הלומדים בה, ובשנת 1828 הפך לבית חולים אוניברסיטאי. אבי הפתולוגיה המודרנית, רודולף וירכו, היה האנטומיסט והפתולוג שם במחצית המאה ה-19.

במשך כל השנים היה השריטה הטוב והמפורסם שבבתי החולים בברלין, ובין כתליו שירתו הבולטים שברופאי גרמניה, בהם חתני פרס נובל ברפואה ומדעים.

עם חלוקת ברלין אחרי מלחמת העולם השנייה נשאר בית החולים בצד המזרחי, אך לאחר איחודה מחדש ובסיוע אמריקאי, חל מהלך של חיזוקו ושילובו עם בתי חולים אחרים עד לאיחוד והפיכתו לבית החולים האוניברסיטאי הגדול ביותר באירופה [1].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]