אאוגאנן, מלך הפיקטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אאוגאנן
שם בשפת המקור Eóganan mac Óengusa
שם מלא אאוגאנאן מק אואנגוסה
מדינה פיקטים
שושלת המלכים הפיקטים
תואר מלך הפיקטים
אב פרגוסה
מלך הפיקטים
תקופת כהונה 836 או 837 - 839
הקודם בתפקיד דרסט התשיעי
הבא בתפקיד אואוראד

אאוגאנן או אאוגאנאן או אאוגאן או אואואןאנגלית: Eóganan או Eogán או Uuen, בגאלית סקוטית: Eóganan mac Óengusa; נפטר ב-839) בנו של אואנגוס השני, היה מלך הפיקטים (מלך פורטריו). אאוגאנן מלך כשנתיים, החל מעלייתו לשלטון בשנת 836 או 837 ועד מותו.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אאוגאנן היה בנו של אואנגוס השני, ועל ה לשלטו לאחר מות דודו, דרסט התשיעי בשנת 836 או 837. ב"דברי ימי אירלנד" מוזכר פטירתו של אאוגאנן, יחד עם אחיו בראן בקרב נגד הויקינגים בשנת 839. קרב זה מוזכר גם ב"דברי ימי אלסטר". במותו הסתיימה שלטון צאצאיו של אואנגוס הראשון בממלכת הפיקטים.

ב"דואן אלבאנאך" מוזכר אאוגאנן, יחד עם דודו ובן דודו דומנל מק קאוסטנטין כאחד מ"מלכי סקוטלנד". רשימה מאוחרת זו, מתקופת שלטונו של מלקולם השלישי מציינת את החשובים במלכי סקוטלנד ודאל ריאטה.

מסורות איריות מציינות כי אאוגאנן נפגש עם רגולוס הקדוש בפורטביוט כאשר רגולוס הביא את שרידיו של אנדרו הקדוש לסקוטלנד. כמו כן אאוגאנן שמר ומימן מנזרים בנורת'מבריה (ועד שנת 840 נאמרו בהם תפילות בעבורו).

על פי "דברי ימי הפיקטים", לאחר מותו של אאוגאנן עלה לשלטון אואוראד לתקופה שרה ולאחריו בניו של אואוראד: ברידיי, קיניאוד ודרסט. אחד מצאצאיו היה קנת מק אלפין שנחשב לראשון בין מלכי ממלכת סקוטלנד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]