לדלג לתוכן

אאוגאנן, מלך הפיקטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אאוגאנן
Eóganan mac Óengusa
שם מלא אאוגאנאן מק אואנגוסה
פטירה 839
מדינה פיקטים
שושלת המלכים הפיקטים
תואר מלך הפיקטים
אב אואנגוס השני
מלך הפיקטים
836 או 837839
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אאוגאנן או אאוגאנאן או אאוגאן או אואואןאנגלית: Eóganan או Eogán או Uuen, בגאלית סקוטית: Eóganan mac Óengusa; נפטר ב-839) בנו של אואנגוס השני, היה מלך הפיקטים (מלך פורטריו). אאוגאנן מלך כשנתיים, החל מעלייתו לשלטון בשנת 836 או 837 ועד מותו.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אאוגאנן היה בנו של אואנגוס השני, ועלה לשלטון לאחר מות דודו, דרסט התשיעי בשנת 836 או 837. ב"דברי ימי אירלנד" מוזכר פטירתו של אאוגאנן, יחד עם אחיו בראן בקרב נגד הויקינגים בשנת 839. קרב זה מוזכר גם ב"דברי ימי אלסטר". במותו הסתיימה שלטון צאצאיו של אואנגוס הראשון בממלכת הפיקטים.

ב"דואן אלבאנאך" מוזכר אאוגאנן, יחד עם דודו ובן דודו דומנל מק קאוסטנטין כאחד מ"מלכי סקוטלנד". רשימה מאוחרת זו, מתקופת שלטונו של מלקולם השלישי מציינת את החשובים במלכי סקוטלנד ודאל ריאטה.

מסורות איריות מציינות כי אאוגאנן נפגש עם רגולוס הקדוש בפורטביוט כאשר רגולוס הביא את שרידיו של אנדרו הקדוש לסקוטלנד. כמו כן אאוגאנן שמר ומימן מנזרים בנורת'מבריה (ועד שנת 840 נאמרו בהם תפילות בעבורו).

על פי "דברי ימי הפיקטים", לאחר מותו של אאוגאנן עלה לשלטון אואוראד לתקופה קצרה, ואחריו מלכו בניו של אואוראד: ברידיי, קיניאוד ודרסט. אחד מצאצאיו היה קנת מק אלפין שנחשב לראשון בין מלכי ממלכת סקוטלנד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]