אאוקה (ארגון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

אֵאוֹקָהיוונית: Εθνική Οργάνωσις Κυπρίων Αγωνιστών, ובראשי תיבות: EOKA – "ארגון לאומי של לוחמים קפריסאים") היה ארגון יווני-קפריסאי לאומני שהוקם על ידי גאורגיוס גריבס (Γεώργιος Γρίβας) ואשר לחם למען גירוש הכוחות הבריטיים מהאי, הגדרה עצמית של תושבי קפריסין ואיחודה עם יוון (Ένωσις). הארגון פעל באמצע עד שלהי שנות ה-50 של המאה ה-20.

הממלכה המאוחדת העבירה הבטחה ליוון לפיה כל התביעות לעצמאות קפריסאית, ולאחר מכן לאיחוד עם יוון, יתמלאו אם יוון תצטרף לצד בעלות הברית במלחמת העולם השנייה. בתום המלחמה מיאנה בריטניה לכבד את התחייבותה, ואאוקה פתח במאבק לשחרור היוונים-הקפריסאים מעולו של השלטון הבריטי.

הנהגת הארגון הקומוניסטי AKEL התנגדה באותה העת לפעילותו הצבאית של אאוקה, בהעדיפה שביתות והפגנות. הפעילות הצבאית הייתה מנוגדת לעמדותיה של ההנהגה הקודמת, שכחמש שנים קודם לכן עמדה מאחורי משאל העם של שנת 1950, ובו 98% מתושבי קפריסין שהשתתפו בו הצביעו בעד איחודו של האי עם יוון; אמנם, משאל העם כלל פגמים רבים והוחרם בידי חלקים נרחבים בקרב ציבור הקפריסאים. רבים מחברי המפלגה לחמו במלחמת העולם השנייה לצד בעלות הברית, בגין הבטחתה של בריטניה לאחד את האי תחת שלטון יוון.

ב-1971 שוב הקים גריבס כוח מעין צבאי קפריסאי-יווני אשר נטל לעצמו את השם EOKA-B, בתגובה לכך שנשיא קפריסין, הארכיבישוף מקאריוס השלישי, נטש, לדעתו של גריבס, את רעיון האיחוד עם יוון. הכוח שהוגדר כארגון טרור, הן על ידי טורקיה ובריטניה והן על ידי מקאריוס עצמו, נתמך בידי ממשלת הגנרלים היוונית[1]. לאחר מותו של גריבס בינואר 1974 הגבירה החונטה הצבאית היוונית את שליטתה בארגון, ובעידודה, ב-15 ביולי 1974, תפס הארגון את השלטון במסגרת הפיכה צבאית. התגובה הטורקית לא איחרה להגיע, וממשלתו של בולנט אג'וויט הורתה לצבא הטורקי לפלוש אל האי.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]