מקאריוס השלישי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מקאריוס השלישי
13 באוגוסט 1913; קפריסין - 3 באוגוסט 1977; קפריסין (בגיל 63)
Makarios III and Robert F. Wagner NYWTS cropped.jpg
הארכיבישוף מקאריוס השלישי
שם בשפת המקור Αρχιεπίσκοπος Κύπρου Μακάριος Γ
מדינה קפריסיןFlag of Cyprus.svg  קפריסין
נשיא קפריסין ה-1
תקופת כהונה 12 באוגוסט 1960 - 20 ביולי 1974 (14 שנים)
הקודם בתפקיד אין
הבא בתפקיד ניקוס סמפסון
נשיא קפריסין ה-3
תקופת כהונה אוגוסט 1974 - 3 באוגוסט 1977 (כ־3 שנים)
הקודם בתפקיד ניקוס סמפסון
הבא בתפקיד ספירוס קיפריאנו
קבר מקאריוס בהרי הטרואודוס

הארכיבישוף מקאריוס השלישי (יוונית ΄Αρχιεπίσκοπος Κύπρου Μακάριος Γ‏; 13 באוגוסט 1913 - 3 באוגוסט 1977) היה ארכיבישוף יווני-אורתודוקסי, ונשיאה הראשון של קפריסין העצמאית. הוא נולד ב-1913 כמיכאל כריסטודולו מוסקוס (Μιχαήλ Χριστοδούλου Μούσκος), ונבחר לכהן כארכיבישוף של קפריסין בשנת 1950, עת האי היה עדין תחת חסות בריטית.

מקאריוס היה מעורב בתנועה לעצמאות קפריסין וניהל קשרים משמעותיים עם אאוקה (Εθνική Οργάνωσις Κυπρίων Αγωνιστών, ר"ת EOKA, "ארגון לאומי של לוחמים קפריסאים"), המחתרת הקפריסאית שפעלה באותן שנים. מקאריוס הוגלה באותן שנים על ידי הבריטים עקב קשרים אלו וטענות על תמיכה בטרור. עם סיום גלותו עבר להתגורר באתונה שם פעל למען שחרור קפריסין מהשלטון הבריטי ולמען איחודה עם יוון (אנוסיס).

משהבין ב־1959 שטורקיה ובריטניה לא יאפשרו לאי להתאחד עם יוון, הסכים שקפריסין תקבל עצמאות וחוקה, לפיה יהיה הנשיא יווני, וסגן הנשיא טורקי. ב-1960 מונה לנשיא הראשון של האי, וחבר לקבוצת המדינות הבלתי מזדהות, כאשר הוא מעורר עליו לא אחת את זעם המעצמות המערביות.

ב-1963, באמצעות הצעה ל-13 תיקוני חוקה שהציע שהיו מנוגדים להסכם הקמת קפריסין, עורר על עצמו את המיעוט הטורקי באי, וגרם להתפטרות סגן הנשיא הטורקי ופקידים אחרים. בפועל גרמה הצעתו לפחד אצל המיעוט הטורקי שהחל להתיישב ביישובים טורקיים לעומת יישובים מעורבים קודם לכן. בנוסף פרצו לאחר מכן מהומות בין יוונים לטורקים וכתוצאה מכך, ב-1964 נפרס "כוח שמירת השלום של האומות המאוחדות בקפריסין", או "אונפיסי"פ" (UNFICYP, United Nations Peacekeeping Force in Cyprus), כדי לשמור על הסדר באי.

מאז ניסיון זה, פעל מקאריוס באופן ממלכתי וניסה לבנות את קפריסין כמדינה דו-לאומית עם זכויות שוות לשני העמים.

לחצים של המחתרת היוונית בסיוע החונטה היוונית ששלטה ביוון באותה תקופה, סיימו את שלטונו של מקאריוס באמצעות מהפכה צבאית ב-1974. המהפכנים שאפו להשיג את איחודה של קפריסין עם יוון באמצעות המהפכה הצבאית, אך הדבר הביא לפלישת טורקיה לקפריסין ולהתמוטטות החונטה הצבאית ביוון.

מקאריוס הוחזר לשלטון לאחר מספר חודשים ב-1974, אך הצבא הטורקי נותר באי למרות התנגדותו, וקפריסין חולקה הלכה למעשה לשתי ישויות פוליטיות נפרדות. מקאריוס כיהן כנשיא קפריסין עד שנפטר ב-1977 כתוצאה מהתקף לב. הוא נקבר בהרי הטרואודוס במרכז קפריסין.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסל מקאריוס מחוץ לארמון הארכיבישוף בניקוסיה