אבקוע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אבקוע
אבקוע של צב גלאפגוס וביצה
אבקוע של צב גלאפגוס וביצה
אבקוע של פיתון בתהליך בקיעה
אבקוע של פיתון בתהליך בקיעה

אֶבְקוֹעַאנגלית: hatchling) הוא שם כולל בביולוגיה לצאצאים של בעלי חיים (בעיקר זוחלים, אך גם פרוקי-רגליים ובעלי חיים נוספים), הבוקעים מביצה כשהם דומים בצורתם לפרט הבוגר ומסוגלים לתפקד באופן עצמאי.

המושג "אבקוע" כולל תחתיו את המושג "אפרוח", שהוא אבקוע של בעלי חיים הנמנים עם מחלקת העופות, אולם אינו כולל תחתיו את המושג "גוזל", שאינו מסוגל לתפקד עצמאית עם בקיעתו מהביצה. המונח אינו מתייחס לבעלי שפיר עוברי בלבד, אלא גם לצאצאים של בעלי חיים אחרים הבוקעים מביצים, כגון עכבישאים. המונח אינו מתייחס לבעל חיים הבוקע מביצה בצורה עוברית, כגון רימה, זחל, ראשן או לבעלי חיים מושרצים כגון כרישים מסוימים.[1]

על מנת לשבור את קליפת הביצה נעזרים חלק מהאבקועים ממחלקת זאורופסידה (נחשים, למשל) בשן מיוחדת, שנקראת שן ביצה. אצל הזוחלים נושרת שן זו לאחר הבקיעה, ואצל העופות היא מתמזגת אל תוך המקור.

לאבקועים כל מערכת האינסטינקטים של הוריהם, ורובם מתחילים בחיים עצמאיים מיד עם בקיעתם מהביצה. הם אינם זקוקים לטיפול צמוד והאכלה מצד הוריהם, אם כי בחלק ממיני בעלי החיים מספקים להם הוריהם הגנה מפני טורפים בתקופת חייהם הראשונה (לדוגמה, תנינאים).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אבקוע בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ האקדמיה ללשון העברית, פנייה מספר 16762, פרופ' יוסף הלר.
ערך זה הוא קצרמר בנושא בעלי חיים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.