אברהם ואן דן קרקהובן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אברהם ואן דן קרקהובןפלמית: Abraham van den Kerckhoven, נולד ב-1618 בקירוב, נפטר ב-1701 בקירוב) היה נגן עוגב ומלחין פלמי.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרקהובן נולד בסביבות 1618 במכלן שליד בריסל בפלנדריה (היום בלגיה), למשפחה שבין בניה היו ציירים, זמרים ונגני עוגב רבים. בשנת 1633 התמנה קרקהובן לנגן עוגב בכנסיית קתרינה הקדושה (Sint-Katharinakerk) בבריסל, במקום פייר קורנה. בשנת 1648 החליף את יוהאן קספר קרל כנגן העוגב בלשכת הארכידוכס לאופולד וילהלם מאוסטריה ומשנת 1659 כיהן כנגן העוגב של החצר האוסטרית למשך 14 שנים לפחות. קרקהובן מת בשנת 1701.

רוב יצירותיו נמצאו בשנת 1905 בכתב-יד, בכרך של יצירות לעוגב משנת 1741 שערך וכינס ז'. קוקיאל, נגן עוגב וכומר בכנסיית וינסנטיוס הקדוש בסואניי. כתב היד הזה נקרא לעיתים על שם קוקיאל ונמצא כיום בספרייה המלכותית על שם אלברט הראשון בבריסל, מס' קטלוגי Ms II 3326. את יצירותיו של קרקהובן הוציא לאור בפעם הראשונה בשנת 1933 י. ואטלה ככרך השני של סדרת Monumenta Musicae Belgicae; בשנת 1982 יצאה לאור פקסימיליה של כתב היד של קוקיאל עם מבוא מאת חודליבה ספיסנס, וזו ההוצאה המקובלת כיום בשימוש.

מכלול יצירותיו של קרקהובן ששרדו מורכב בעיקר מיצירות לעוגב: פנטזיות, פוגות, פרלודים, מיסות ועוד. במוזיקה שלו ניכרת השפעה של סגנונות איטלקיים וצרפתיים; הפוגות והפנטזיות מזכירות את יוהאן יאקוב פרוברגר ולא מעט יצירות מכילות ציוני רגיסטרציה של העוגב, כגון: dessus de tierce ,plein-jeu ,cornet. פרלודים בפרקים אחדים עם קונטרפונקט חופשי וחיקויי לסירוגין, עשירים בהרמוניות ורחבי-יריעה, מזכירים את מסורת העוגב הצפון-גרמנית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Orgelmuziek van Abraham van den Kerckhoven e.a in facsimile uitgegeven naar het handschrift in de Koninklijke Bibliotheek te Brussel. Introduction by Godelieve Spiessens. "Documentatiecentrum voor Orgel", Vleeshouwersstraat 23, B-8480 Veurne (Belgium), Veurne 1982.
  • וילי אפל, תולדות המוזיקה לכלי מקלדת עד 1700, עמ' 768-70, בתרגום הנס טישלר, הוצאת אוניברסיטת אינדיאנה 1972
  • "אברהם ואן דן קרקהובן", מרי ארמסטרונג פרארד, במילון גרוב המקוון 2006