אגודת הסטודנטים והסטודנטיות באוניברסיטת חיפה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אגודת הסטודנטים אוניברסיטת חיפה
סוג עמותה, מלכ"ר
אוניברסיטה אוניברסיטת חיפה
יו"ר גלעד ג'מאל
agudahaifa.co.il

אגודת הסטודנטים אוניברסיטת חיפה היא עמותה המאגדת את הסטודנטים הלומדים באוניברסיטת חיפה. האגודה פועלת לקדם את רווחת הסטודנטים בתחום החברתי, התרבותי והאקדמי, והיא הגוף הרשמי המייצג את ציבור הסטודנטים באוניברסיטת חיפה בפני הנהלת האוניברסיטה ובפני מוסדות חיצוניים. האגודה היא חברה מלאה בהתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל.

מבנה האגודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגודה בנויה מ-40 נציגי חוגים המהווים את מועצת הסטודנטים. המועצה נבחרת על פי חוגים, כאשר כל חוג זוכה לייצוג של מספר מנדטים, בהתאם לגודלו ולמספר חברי האגודה הלומדים בו. בניגוד למרבית האגודות בארץ, הבחירות למועצת הסטודנטים נערכות כחודש וחצי לאחר פתיחת שנת הלימודים וזאת על מנת לאפשר גם לסטודנטים בשנתם הראשונה לבחור את נציגיהם. במועצת הסטודנטים, המתכנסת אחת לחודש, מובאות לאישור הצעות לשינוי ומאושרות/נשללות החלטות ההנהלה.

שבועיים לאחר בחירת מועצת הסטודנטים מתכנסת המועצה לבחירת הנהלת האגודה והועד המנהל. הוועד המנהל מורכב מקבוצת מתנדבים, אשר מפקחת על התנהלות ראשי המחלקות. ראשי המחלקות הם אלה שמוציאים לפועל את החלטות המועצה ומנהלים את פעילויות האגודה על בסיס יומיומי.

בראש האגודה עומד יושב ראש האגודה ותחתיו נמצאים סגן וגזבר. יו"ר האגודה מייצג את האגודה בנשיאות התאחדות הסטודנטים הארצית. תפקידי ההנהלה הנוספים כפופים לסגן היו"ר והם: רמ"ח אקדמי, רמ"ח פרסום והסברה, רמ"ח תרבות, רמ"ח פנים, רמ"ח רווחה ורמ"ח קהילה. במקביל למשרדי ההנהלה, פועל ורמ"ח קשרי חוץ אשר אחראי על פרויקטים חיצוניים לאגודה (כמו מודל האו"ם, שגרירים ברשת ועוד), גיוס כספי תרומות וקשרי החוץ.

אגודת הסטודנטים היא עמותה ללא מטרות רווח הפועלת לרווחת הסטודנטים/ות באוניברסיטה, ומטרתה לסייע להם בהיבטים השונים בחייהם במוסד האקדמי. האגודה מספקת שירותים שונים לסטודנטים/יות החברים/ות בה בתחומים האקדמיים, החברתיים והתרבותיים, מטפלת ברווחתם/ן והיא הגוף הרשמי המייצג את ציבור הסטודנטים/יות בכל בעיותיהם/ן בפני הנהלת האוניברסיטה ומוסדות חיצוניים אחרים. בנוסף, היא חלק מהתאחדות הסטודנטים הארצית המייצגת את האינטרסים של הסטודנטים בכל הארץ. האגודה מלווה את הסטודנטים במהלך לימודיהם באוניברסיטה ומסייעת להם בכל התחומים כגון: אקדמי, חברתי ותרבותי. האגודה מסייעת לסטודנטים בעזרת נציגי החוגים וחברי ההנהלה.

  • המחלקה האקדמית מהווה את לב ליבה של אגודת הסטודנטים ואמונה על שמירה וקידום של זכויות הסטודנטים האקדמיות, לצד מתן שירותי ייעוץ וסיוע אקדמיים. בין שירותי המחלקה הבולטים: ייצוג בוועדות האוניברסיטה השונות, חנות מקראות וספריית השאלה, סקרי הערכת הוראה, מערך תגבורים ושיעורי עזר, ומתן הטבות למשרתי מילואים ולאוכלוסיות מיוחדות. במחלקה זו ישנם שלושה מדורי משנה: מדור קשרי סטודנטים, מדור תארים מתקדמים ומדור סנגוריה.
  • מחלקת תרבות אחראית על ההווי החברתי והתרבותי בקמפוס, תוך הפקת הופעות, מסיבות, ופעילויות העשרה. בין פעילויותיה הבולטות של המחלקה נמנים אירועי יום הסטודנט, טורנירי ספורט סמסטריאליים, מערך חוגי פנאי, פרויקט במה פתוחה, וסדרת הרצאות העשרה בנושאים יום- יומיים.

מאבקים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגודת הסטודנטים החיפאית הייתה אחת האגודות הבולטות במאבק החברתי של קיץ 2011 והייתה חלוצה בהקמת גזרתה הצפונית של המחאה. פעולת מחאה בולטת נוספת הייתה בנובמבר, 2011, עם ייקור מחירי הקפיטריות באוניברסיטת חיפה. האגודה יזמה מחאה שזכתה לשם "חרם הקפיטריות"[1], במהלכה הציבה דוכני חלוקת קפה ומזון לצד כל קפיטריה בקמפוס. המחאה זכתה להצלחה[2] ומחירי הקפיטריות ירדו. בנוסף קיבלה האגודה אישור מהנהלת האוניברסיטה להפעיל קפיטריה במחירי עלות לסטודנטים, אשר בשנת הלימודים 2013-2012 הורחבה למתחם הסעדה שלם. בעקבות פרסום המחאה בערוצי התקשורת, אגודות סטודנטים רבות פתחו במחאות דומות ברחבי הארץ.

החברה הכלכלית "יוזמה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

"יוזמה", החברה הכלכלית של אגודת הסטודנטים, הוקמה על מנת ליצור ערוץ הכנסות שישמשו את האגודה בפעילותה למען סטודנטים. החברה הכלכלית עוסקת בתחומי השיווק וההפקה ומופקדת בין היתר על הפקת אירועי האגודה כמו יום הסטודנט. כמו כן, מפעילה החברה הכלכלית את בית הקפה ובית הדפוס של האגודה, ואחראית על תפעול אולם האירועים שהושק ב-2014 בבית הסטודנט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עופר חדד, ‏על כוונת הסטודנטים: הקפיטריה, באתר ‏מאקו‏, 17 בנובמבר 2011
  2. ^ אורנה נירנפלד, צדק חיפאי: מאבק הסטודנטים נגד המחירים בקפיטריות, באתר nrg‏, 21 בנובמבר 2011