לדלג לתוכן

התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל
פעילות ארגון הגג של אגודות הסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות בישראל
התאגדות עמותה
מדינה ישראלישראל ישראל
מטה הארגון אבא אבן 18, ירושלים
יושב ראש אלחנן פלהיימר
מנכ"ל שי שידלוב
תקופת הפעילות 1934–הווה (כ־90 שנה) עריכת הנתון בוויקינתונים
www.nuis.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
סמלילה הקודם של ההתאחדות, שהיה בשימוש בין 2015 לראשית 2018
סמליל ישן של ההתאחדות

התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל ("התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית") היא הארגון היציג של הסטודנטים בישראל וכן מהווה את ארגון הגג של אגודות הסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות בישראל.

נכון לשנת 2024, בהתאחדות חברות אגודות הסטודנטים של כל האוניברסיטאות בישראל ואגודות הסטודנטים המכללות בישראל מלבד אגודת הסטודנטים של הטכניון והאגודה של אוניברסיטת חיפה שפרשו מההתאחדות ב2021[1]. בסך הכל חברות בהתאחדות 46 אגודות המייצגות כ-350,000 סטודנטים בישראל.

תפקידה המרכזי של ההתאחדות הוא לשמור על זכויות הסטודנטים ומעמדם, כמו גם להעצים את יוזמות הסטודנטים ולעודדם להיות מעורים, פעילים ומובילים בחברה, מתוך שאיפה להשפיע על עתיד מדינת ישראל והחברה האנושית. מתוקף תפקידה וייעודה החברתי, היוותה ההתאחדות את חוד החנית במאבק להפחתת שכר הלימוד (ב-1998 המאבק הביא את ממשלת ישראל להחליט על הקמת ועדת וינוגרד לבחינת שכר הלימוד; וב-2007 נאבקו הסטודנטים נגד הקיצוץ בתקציבי ההשכלה הגבוהה ולמען חזרה למתווה שקבעה ועדת וינוגרד תוך דחיית מסקנות ועדת שוחט לבחינת מערכת ההשכלה הגבוהה), וכן ההתאחדות בהנהגת איציק שמולי (היו"ר דאז) הובילה את המחאה החברתית בקיץ 2011.

יושב ראש התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות מכהן מתוקף תפקידו גם כחבר מן המניין במועצה להשכלה גבוהה. החל מנובמבר 2021 מכהן בתפקיד יו"ר ההתאחדות אלחנן פלהיימר ששימש לפני כן כיושב ראש אגודת הסטודנטים בקריה האקדמית אונו.

סגנית יושב הראש הנוכחית היא סיוון קורן.

מקורות ההכנסה של ההתאחדות הם דמי חבר הנגבים מאגודות הסטודנטים החברות בה (10 ש"ח לסטודנט, נכון לשנת ה'תשע"ח), וכן כספים המתקבלים מחברת הבת אלחון אחזקות (המשמשת כחברת הכלכלית של ההתאחדות) וחברת איסתא ליינס. תקציבה השנתי המלא של ההתאחדות מופיע באתר האינטרנט של ההתאחדות ומעודכן בהתאם לשנת הכספים הרלוונטית[2].

עיתון דאר היום, 28 בנובמבר 1934

הארגון נוסד בחנוכה תרצ"ה (1–3 בדצמבר 1934) בשם "התאחדות הסטודנטים העברים בארץ ישראל", ואיגד בתחילה את הסתדרות הסטודנטים של האוניברסיטה העברית, את אגודת הסטודנטים של הטכניון ואת אגודת הסטודנטים של בית הספר הגבוה למשפט ולכלכלה בתל אביב (לימים המסד להקמת אוניברסיטת תל אביב)[3].

לאחר קום המדינה שונה שמו של הארגון ל"התאחדות הסטודנטים בישראל", וכינוסה הראשון בשם זה נערך במרץ 1950. מקום מושבה של ההתאחדות בשנותיה הראשונות היה בירושלים.

החל בשנת 1995 ההתאחדות היא מלכ"ר ועמותה רשומה, ומקום מושבה בירושלים.

החל בשנת 2006 ההתאחדות היא חברה מלאה בארגון הסטודנטים האירופי (European Students Union – ESU)[4].

בשנת 2009, לאחר כעשור של פעילות נפרדת, ארגון הסטודנטים בישראל, שייצג את הסטודנטים במכללות, התמזג עם התאחדות הסטודנטים בישראל, שייצגה את הסטודנטים באוניברסיטאות, וכך הפכה התאחדות הסטודנטים לארגון הגג המייצג את רוב אגודות הסטודנטים במוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל[5].

בשנת 2015 שינתה ההתאחדות את שמה באופן רשמי להתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל[6].

בשנת 2016 עבר בכנסת תיקון לחוק זכויות הסטודנט (תיקון – עיגון ארגון סטודנטים יציג) בהובלת ח"כ מירב בן-ארי וח"כ שולי מועלם.

מחלקות ההתאחדות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחלקה לקידום מדיניות אקדמית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלקת אקדמיה פועלת לקידום מערכת השכלה גבוהה נגישה ואיכותית – במישור האקדמי, המחלקה מסייעת ומייעצת לאגודות הסטודנטים ודואגת לטיפול פרטני בסוגיות אקדמיות של סטודנטים. במישור החקיקתי, המחלקה מייצגת את ציבור הסטודנטים מול הרשויות ומקדמת חקיקה פרו-סטודנטיאלית.

לשם שמירה על זכויות הסטודנט הוקמה ועדה מיוחדת במועצה להשכלה גבוהה. כמו כן, המחלקה שמה לעצמה למטרה לקדם במיוחד את זכויותיהם האקדמיות של סטודנטים במילואים, ובמסגרת זו פורסמה אמנת המילואים של התאחדות הסטודנטים בישראל.

במסגרת המחלקה פועל גם המדור לקידום סטודנטים ערבים שמטרתו להביא ליצירת מנגנונים באגודות הסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות להעצמת הסטודנטים בני המיעוטים, לגישור על הפערים הקיימים ולקירוב בין-מגזרי. המדור מפעיל תוכנית להגברת הנגישות של האוכלוסייה הערבית אל מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל באמצעות הרחבת היקף המלגות האקדמיות לסטודנטים ערבים והכוונה מקצועית של תלמידי בתי ספר תיכונים במגזר הערבי.

מחלקת מלגות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
תעודת סטודנט 1970

מחלקת המלגות שמה לה למטרה לעודד ולהוביל שינוי חברתי ולהעצים את מעורבות הסטודנטים בקהילה ובנעשה בחברה הישראלית. זאת מתוך ראייה שעל הסטודנטים יש ליטול חלק מרכזי בעיצוב המציאות שבה הם עתידים לחיות, נוכח הצרכים והאתגרים החברתיים אשר הולכים ומתעצמים. בהתאם לכך המחלקה מפעילה פרויקטים של מעורבות חברתית בקהילה בתמורה למלגה בפריסה ארצית.

בנוסף, על מנת להקל את הנטל הכלכלי הכרוך בלימודים אקדמיים, מחלקת מלגות מספקת לסטודנטים מידע בנושא מלגות באמצעות מאגר המלגות האינטרנטי.

תוכניות המלגות של המחלקה כוללות מגוון רחב של אפשרויות התנדבות בתמורה למלגה. המחלקה מקיימת מספר שיתופי פעולה עם משרדים ממשלתיים כך למשל- בתוכנית "סטודנטים למען אזרחים ותיקים" (בשיתוף המשרד לאזרחים ותיקים) ישנם שבעה אפיקי התנדבות במטרה להעמיק את הקשר בין צעירים לבין אזרחים ותיקים תוך חיזוק מעמדם בחברה הישראלית (למשל, סיוע לניצולי השואה במימוש זכויותיהם ובתיעוד עדותם); בתוכנית "כאן גרים" בשיתוף משרד הבינוי והשיכון והמשרד לאזרחים ותיקים הסטודנטים עוברים כשותפים לבתיהם של האזרחים הוותיקים, וזכאים למלגה ומגורים בחינם. התוכנית נוצרה על מנת לעזור במציאת פתרונות דיור עבור ציבור הסטודנטים, הקלה על מצוקת הבדידות של אזרחים ותיקים והעמקת הקשר הבין- דורי; בתוכנית "סטודנטים במאבק באנטישמיות ברשת" הסטודנטים נוטלים חלק פעיל במאבק נגד ההסתה, ממפים ומנטרים אתרי אינטרנט אנטישמים במטרה להילחם נגד תופעת האנטישמיות והגזענות כלפי העם היהודי; "קטיף ישראלי" הוא מיזם המשותף למשרד החקלאות, פיתוח הכפר והתאחדות הסטודנטים, המשלב בין הצורך של הסטודנטים בעבודה בקיץ, לבין הצורך של החקלאי בידיים עובדות בעונה הבוערת של הקטיף, ומעניק לסטודנט הזדמנות להשתתף בתוכנית המשלבת עבודה לצד לימודי ציונות, יהדות, חקלאות וחברה.

בנוסף מקיימת המחלקה שיתופי פעולה עם ארגונים מובילים כגון: מלגת ליונס ישראל, ארגון מתנדבים למען הקהילה במיועדת לסטודנטים למקצועות מדעי הטבע; פרויקט צמ"ח (ראשי תיבות של: ציונות, מנהיגות, חינוך) – במסגרת הפרויקט פועלים סטודנטים בבתי הספר לקידום ערכים אלו בקרב בני הנוער; מסד נכויות של הג'וינט ישראל פועל יחד עם מחלקת המלגות לקידום תחום הנגישות בהשכלה הגבוהה ומממן תאי סטודנטים במוסדות שונים.

מחלקת מעורבות חברתית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלקת מעורבות חברתית מעודדת יזמות חברתית סטודנטיאלית מתוך שאיפה להעצים את כוחם של הסטודנטים והסטודנטיות ולעודד מנהיגות צעירה, על בסיס התפישה שתפקידו של הסטודנט בחברה לא יכול להסתכם ברכישת השכלה וקניית דעת, אלא שתפקידו הוא להיות חלק מהשינוי אותו הוא מבקש לראות. במטרה ליצור מציאות חברתית טובה יותר בישראל, המחלקה שואפת לבסס את מעמדו של הסטודנט כמי שיהווה ספינת דגל בכל הנוגע לצדק חברתי – הן במאבקים הנוגעים לאקדמיה והן בתחומים אחרים הנוגעים לסביבה, חברה וזכויות אדם, בדרך ליצירת מדינה דמוקרטית, ראויה וצודקת יותר.

בשנת 2012, הקימה ההתאחדות בהובלת המחלקה למעורבות חברתית, את קהילת הסטודנטים בלוד במטרה לשנות את אופייה ואת תדמיתה של העיר, ובשיתוף הקהילה המקומית להפכה לסמל של הצלחה ולמוקד משיכה לסטודנטים ולצעירים בכלל. בהמשך, התרחב הפרויקט לערים נוספות כמותג נפרד בשם "תוצרת הארץ".

מחלקת קשרי ממשל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלקת קשרי ממשל אחראית על הקשר מול גורמים בכנסת ובממשלה, כולל השתתפות בוועדות הכנסת השונות וקידום האינטרסים של הסטודנטים והסטודנטיות בישראל. כחלק מפעילות המחלקה, בקיץ 2016, עבר בכנסת תיקון לחוק זכויות הסטודנט אשר מגדיר את התאחדות הסטודנטים כגוף הרשמי של הסטודנטים בישראל.

מחלקת קשרי אגודות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלקת קשרי אגודות פועלת לחיזוק אגודות הסטודנטים המקומיות ומהווה צינור בין ההתאחדות הארצית לאגודות בשטח. המחלקה פועלת בשלושה תחומים עיקריים. הראשון, ליווי שוטף ליושבי ויושבות הראש באגודות. השני, יצירת הכשרות לקידומם המקצועי של חברי האגודות השונות. השלישי, פרויקטים מיוחדים שתכליתם שיפור איכות חייהם של הסטודנטים והסטודנטיות בישראל.

מחלקת קשרי חוץ

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלקת קשרי חוץ פועלת למען פיתוח וחיזוק הקשר בין ציבור הסטודנטים בישראל לבין ציבור הסטודנטים ברחבי העולם תוך יצירת דיאלוג משותף. בשל כך, התאחדות הסטודנטים בישראל חברה באיחוד הסטודנטים האירופאי (European Students Union – ESU) ובאיחוד הסטודנטים היהודים העולמי (World Union of Jewish Students – WUSJ).

בנוסף, המחלקה משתתפת במאמץ הלאומי של הסברת ישראל בעולם בשיתוף פעולה עם משרד החוץ ומשרד ההסברה והתפוצות.

מחלקת מחקר ומדיניות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלקת מחקר ומדיניות פועלת ליצירת גוף ידע אודות סטודנטים ומערכות השכלה גבוהה ברחבי העולם. מאגר המידע שהמחלקה מייצרת מונה למעלה מ-50 מחקרים וניירות עמדה בנושאים שונים, וביניהם ההשכלה הגבוהה בישראל ובעולם, רווחת הסטודנט, מעורבות חברתית וסקרי דעת קהל משווים[7].

מאגר המידע שהמחלקה מייצרת מאפשר למחלקות השונות בהתאחדות ולאגודות הסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות להתבסס על מידע איכותי לשם עיצוב מדיניות וקידומה.

מחלקת דוברות והסברה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלקת דוברות והסברה אחראית על מיתוגה ותדמיתה של התאחדות הסטודנטים ועל הסברת מדיניות ההתאחדות. המחלקה אחראית על יצירת אסטרטגיה תקשורתית להתאחדות, הוצאתה מן הכוח אל הפועל ועל הסברת פעילות ההתאחדות לאגודות הסטודנטים ולציבור הרחב. כמו כן פועלת המחלקה בערוצי המדיה החברתית על מנת להעצים את הקשר הישיר והבלתי אמצעי עם הסטודנטים והסטודנטיות בישראל.

יושבי ראש התאחדות הסטודנטים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר מראשי ההתאחדות פונים לפוליטיקה לאחר סיום כהונתם. בין חברי הכנסת שהיו בעברם יושבי ראש התאחדות הסטודנטים בישראל ניתן למנות את יונה יהב, רוני מילוא, צחי הנגבי, גילה גמליאל, בועז טופורובסקי, רם שפע ואיציק שמולי.

תאגידים בבעלות ההתאחדות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצעות עמותת "איסתא ליינס" להתאחדות ישנה בעלות חלקית בחברת איסתא ליינסחברה ציבורית שבבעלותה רשת סוכנויות הנסיעות הגדולה בישראל, עם כ-50 סניפים ברחבי הארץ.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]