אובליסק תאודוסיוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התבליט על גבי אובליסק תיאודוסיוס, איסטנבול
מראה כללי

"אובליסק תיאודיסיוס" או "עמוד תאודוסיוס" הוא אובליסק מצרי אשר הוצב בהיפודרום קונסטנטינופול בידי הקיסר תאודוסיוס הראשוןלטינית: Flavius Theodosius) בשנת 390 לספירה.

אובליסק זה, העשוי אבן גרניט ורודה, נבנה עבור המקדש בכרנך בלוקסור בתקופת מלכותו של פרעה תחותמס השלישי בשנת 1490 לפנה"ס. תאודוסיוס חתך את האובליסק לשלושה חלקים על מנת להובילו לקונסטנטינופול. רק החלק העליון של האובליסק נשתמר, והוא עומד כיום באותו מקום בו עמד האובליסק. האובליסק יושב על גבי בסיס אבן שעליו תבליטים המתארים את הקיסר ומלויו יושבים בתא בהיפודרום כשהם מוקפים בדמויות של שומרים ושל צופים.

הקומפוזיציה של התבליטים היא סימטרית. סימטריה זו באה לביטוי לא רק בהפניית ראשי הדמויות למרכז התבליט וביצירת סימטריה פנימית של כל פנל בנפרד, אלה גם בעיצוב היחס שבין אורכו של הבסיס לרוכבו. בנוסף, הפנלים מחולקים לשתי רצועות אורך (רגיסטרים) אותן אפשר לפרש בו בעת הן כמיקום גבוהה יותר בהיפודרום והן כראשיתה של קונבנציית התיאור הביזנטית של תיאור היררכי.

למרות קווי דמיון משותפים כגון אופי הדמויות והעובדה כי קיים "חלל" אשר בתוכו מתוארות הדמויות תוך תיאור חלקים ארכיטקטוניים רומיים, אופי תיאור הדמויות כבר שונה מרחק רב מן התיאור הרווח באמנות הרומית ממנו מושפעת האמנות הביזנטית. הדמויות הן שטוחות ועיצובן אינו יוצר עומק אלה דווקא תיאור שטוח ובעל נטייה לסמליות. מורגש בעיצוב התבליט נטייתו של היוצר לדקורטיביות ולהדגשה של מרקמים. נטייה זו תוארה לעתים כיוצרת תחושה של תבליט העשוי מעץ.[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אובליסק תאודוסיוס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Rodley, Lyn, Byzantine Art and architecture, An Intreduction, Cambridge University Press, Cambridge, 1994, p. 30.

קואורדינטות: 41°00′21.24″N 28°58′31.43″E / 41.0059000°N 28.9753972°E / 41.0059000; 28.9753972