אודילו, דוכס בוואריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אודילו, דוכס בוואריה
בן או בת זוג Hiltrud עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 18 בינואר 748 עריכת הנתון בוויקינתונים
שושלת האגילולפינגים
אב Gotfrid עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים טסילו השלישי, דוכס בוואריה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אודילו, גם אואטילו או אואטילו (נפטר ב-18 בינואר 748) משושלת אגילולפינג היה דוכס בוואריה משנת 737 ועד מותו. הוא ערך את אוסף Lex Baiuvariorum, אוסף החוק הגרמני העתיק הראשון של הבווארים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אודילו ממוצא אגילולפינג היה אציל אלמאני, בנו של הדוכס גוטפריד אותו ירש בתורגאו עד 737, כאשר עם מותו של הוגברט מבוואריה נכחד הענף המבוגר יותר של השושלת והוא ירש את שלטון דוכסות בוואריה.

אודילו ניהל את הקמת הבישופיות בבוואריה בשנת 739, כאשר ארבע הדיוקסיות רגנסבורג, פרייזינג, פאסאו וזלצבורג הוקמו על ידי בוניפאס, שב-741 ייסד גם את בישופות וירצבורג בפרנקוניה הסמוכה. האמצעים שלו עוררו התקוממות ידי אצילים בווארים והדוכס נאלץ לחפש מקלט בבית המשפט של המאיורדומוס הפרנקי שארל מרטל.

בשנת 741 התחתן אודילו עם בתו של שארל מרטל הילטרוד, אך עם מות אביה נקלע למלחמה עם אחיה קרלומן ופפין הגוץ. לבסוף הוא הובס בשנת 743 ונאלץ לקבל על עצמו את השליטה הפרנקית על בוואריה, אך נשאר דוכס. הוא איחד עוד יותר את שלטונו, כאשר בא לעזרתו של הנסיך בורוט מקראנטיה נגד הפלישות החוזרות של האווארים והצליח להפיל את הנסיכות הסלאבית בדרום מזרח.

לאחר מותו בשנת 748 ביקש גריפו, בנו הצעיר של שארל מרטל ואחיו למחצה של אלמנתו של אודילו הילטרוד, לבסס שלטון משלו בבוואריה וחטף את בנו של אודילו, טסילו השלישי . עם זאת, בשנה שלאחר מכן הובס על ידי פפין הגןץ שמינה את טסילו השלישי בן השבע כדוכס בוואריה.

אודילו מתקבל כמייסד המנזרים של בנדיקטביירן (בשנת 739), נידרלטייך (741) ומונדסי (748), וכן מספר אחרים. הוא נקבר במנזר גנגנבאך שבאלאמניה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]