אום מאני פאדמה הום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המנטרה בכתב טיבטי

אום מאני פאדמה הוםסנסקריט: ॐ मणि पद्मे हूँ) - אום מאני פֵמֶה הוּנג בטיבטית - היא אחת המנטרות המפורסמות בבודהיזם ובהינדואיזם. מנטרה זו היא המנטרה של אוולוקיטשוורה הבודהיסטווה של החמלה, ("צ'נרזיג" בטיבטית), ומשויכת במיוחד להתגלמותו בת ארבע הזרועות, שדקשארי. הדלאי לאמה נחשב לאחת מהאצלותיו של אוַולוקיטשוָורה עלי אדמות ועל כן מנטרה זו קדושה במיוחד למאמיניו.

האזכור הראשון של מנטרה זו הוא ב"קראנדאויוהה סוטרה", שהיא חלק מכמה קאנונים של זרם המאהאיאנה, זה הטיבטי למשל. בסוטרה זו מצהיר שקיאמוני "זו המנטרה המועילה ביותר". על כן מנטרה זו נחקקת ברבים מהמקדשים הבודהיסטיים בציורי קיר, על גבי גלגלי תפילה, דגלים, פתקים המוכנסים לגלגלי תפילה גדולים ואף על אבנים הניצבות במפגשי דרכים ומכונות "אבני מאני".

אופן ההגייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן דגימת קול של המנטרה כפי שנאמרה על ידי פליט טיבטי בפורמט Wav ובפורמט Real audio.

משמעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המנטרות מפורשות על ידי המאמינים במגוון דרכים, ואף כרצף צלילים שהשפעתם גדולה מאשר משמעות המילים כשלעצמן. ברוב הכתבים המערביים מתורגמת המנטרה כ"הלל לאבן הטובה שבלוטוס", אך דונלד ס. לופז הבן טוען בספרו המקיף "Prisoners of Shangri-La: Tibetan Buddhism and the West" כי תרגום זה מסנסקריט שגוי, ואת המנטרה יש לתרגם מילולית כ"אום לאבן הטובה שבלוטוס, הום אחד".

מאמינים בודהיסטיים עשויים לפרש פירושים שונים את המנטרה, למשל פירוש המייחס משמעות מיסטית לכל אחת משש ההברות כמייצגת טיהור של אחד משש הממלכות הסמסריות:

הברה תכונה מטהרת ממלכה סמסרית
אום הצלחה/גאווה דוות (אלים)
מה קנאה/תאווה לשעשוע אסורות (אלים פחותים)
ני תאווה/תשוקה בני אדם
פה טיפשות/דעה קדומה חיות
דמה עוני/רכושנות פרטה (רוחות רפאים)
הום שנאה/תוקפנות נראקה (גיהנום ושוכניו)

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אום מאני פאדמה הום בוויקישיתוף