סמסרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מעגל החיים" מפנה לכאן. לערך העוסק בסדרת טלוויזיה תיעודית של ה-BBC, ראו מעגל החיים (סדרת טלוויזיה).

סמסרהסנסקריט ובפאלי: "תנועה מתמשכת" או "זרימה מתמשכת") הוא מונח המתייחס למעגל של גלגול נשמות או לידה מחדש בהינדואיזם, בודהיזם, ג'ייניזם, וסיקהיזם ובדתות קשורות נוספות. משמעותו המדויקת של המעגל משתנה ואף מגדירה זרמים במסורות המזרח כמו הינדואיזם ובודהיזם.

אטימלוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמסרה נובעת מ"לזרום יחדיו", או לעבור דרך מצבים, לנדוד. דלת מסתובבת בין החיים והמוות וחיים חדשים בגלגול חיים חדש. ידועה גם כמשחק בהודו העתיקה.

מעגל של לידה מחדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוב המסורות הפילוסופיות ההודיות, כולל במערכת ההינדית, הבודהיסטית, הסיקית, והג'יינית, קיימת הנחה לפיה הטבע נשלט על ידי מחזור מתמשך של לידה, מוות ולידה מחדש. אולם מסורות אלה נבדלות באופן ניכר בטרמינולוגיה שבה הם מתארות את התהליך ובמטפיזיקה שבה הם משתמשות כדי לפרש אותו. רוב המסורות הללו, בצורתן המפותחת, מתייחסות לסמסרה באופן שלילי, כמצב ירוד שיש לברוח ממנו. חלקן, כמו האדוואיטה וודאנטה רואות בעולם ובהשתתפות בסמסרה שבו דבר אשלייתי הקרוי מאיא.

חלק מהיישומים מאוחרים יותר של מסורות אלו רואות בסמסרה מטאפורה ולא יותר. הארה מלאה היא ההבנה שהסמסרה והנירוואנה אחד הם.

סמסרה בהינודאיזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוגים מסוימים של הינדואיזם, סמסרה נתפסת כבורות מהאני האמיתי, ברהמן, וכך הנפש מובלת לחשוב באמיתות של העולם הזמני, עולם התופעות.

בהינודאיזם זוהי אבידיה, או הבורות אודות האני אמיתי, ברהמן, שמובילה לתודעת-אגו של הגוף, שבו הנפש מובלת לחשיבה באמיתות של העולם הזמני, עולם התופעות. דבר זה מקרקע את הישות בתשוקה והשרשרת המתמשכת של קארמה וגלגול נשמות. מצב האשליה ידוע כ "מאיה".

בהינדואיזם יש מונחים רבים למצב של השחרור כמו מוקשה, מוקטי, נירוואנה ומהסאמאדהי.

מסורות היוגה ההינדית מחזיקה באמונות שונות. ניתן להגיע למוקשה באמצעות אהבת אישוור\האל (ראו תנועת בהקטי), על ידי מדיטציה פסיכו-פיזית (ראג'א יוגה), על ידי הבחנה בין מהו אמיתי ומהו אשליה על ידי התבוננות עמוקה (ג'אנה יוגה) ועל ידי קארמה יוגה, הנתיב לפעולה לא אנוכית שחותרת תחת האגו ומחזקת את ההבנה של ההוליזם או האחדות של הכל. הזרם אדוואיטה וודאנטה, שהשפיע באופן משמעותי על היוגה ההינדית, מאמין ש"ברהמן", התודעה-אמת-אושר- עילאי האולטימטיבית היא המציאות האינסופית הבלתי אישית.

סמסרה בבודהיזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמסרה בבודהיזם מתייחסת למושג של מעגל הלידה (ג'אטי) הדעיכה והמוות (ג'אראמאנא), שבו משתתפות כל הישויות בייקום ושממנו ניתן להמלט באמצעות הבנה ומודעות לתהליך, מצב תודעתי שנקרא הארה. סמסרה מקושרת עם סבל והיא בדרך כלל נחשבת לאנטי-תיזה של נירוואנה או ניבבאנא.

לפי התפיסה הבודהיסטית - כרצף מחשבה הזורם בזמן, הגלגול התודעתי מתרחש בין הווה להווה, ולא בין העבר לעתיד, כפי שנהוג לחשוב. הבנה מלאה של ההיווי המיידי בהווה מבטלת את המחשבה מכוונת המטרה, שנקראת קארמה. חוסר ההיאחזות באשליית קיום העתיד הוא הבסיס להארה, והחלצות ממעגל הלידה והמוות של המצב התודעתי הרגיל, ואיתו הסבל שנובע מחוסר היכולת להשיג את כל גחמותינו המיידיות. מצב תודעתי זה, שאינו חווה את הסמסרה, הוא הנירוואנה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]