אוסף הספרות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אוסף הספרותסינית מסורתית: 藝文類聚; בסינית מפושטת: 艺文类聚; בפין-יין: Yìwén Lèijù, יִיוֶן לֵייג'וּ') הוא אחת האנציקלופדיות הסיניות הקדומות ביותר. היצירה הושלמה בשנת 624, בתקופת שושלת טאנג, בידי הקליגרף אוֹאוּיָאנְג שׂוּ'ן,[1] אשר שימש בתפקיד העורך הראשי. בכתיבת היצירה השתתפו יותר מעשרה אנשים, בהם נציב סגנות המזכירות לִינְגְחוּ דֶפֶן[2], הנציב צֶ'ן שׁוּדָה[3], האחראי על הנסיכים פֵּי ג'וּ'[4], הרשם של האחראי גָ'או חונְגְגְ'ה[5] אחראי הספרות של נסיך צִ'י יְוֵּ'אן לָאנְג[6] ועוד.

"אוסף הספרות" ביחד עם "העתקי הספרים של האולם הצפוני", "רשומות ראשית הלימוד" ו"ששת המסמכים של אדון בָּאי" מכונים "ארבע האנציקלופדיות הגדולות של שושלת טאנג".

מבנה היצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היצירה מתפרשת על 100 מגילות, מתחלקת ל-47 פרקים, ומציגה 727 ערכים בנושאים רבים ומגוונים. הערכים מסודרים על פי תוכן עניינים, פותחים בציטוטים מן הספרות העתיקה עם ציון המקור, ולאחריהם מציגים ציטוטים מן הספרות והשירה.

היצירה מצטטת 1,431 יצירות שקדמו לה ובכך משמרת מספר רב של יצירות שירה ופרוזה מן התקופות שקדמו לשושלת טאנג, מתוכן רבות שלא שרדו בצורתן העצמאית. היא גם מכילה יותר ציטוטים מיצירות שקדמו לה, אשר רובן אבדו כבר.

שמות הפרקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מס' שם פרק בסינית מסורתית שם פרק בעברית
1 השמיים
2 歲時 עונות ותקופות
3 אדמה
4 מדינות
5 מחוזות
6 הרים
7 מים
8 符命 צוים
9 帝王 קיסרים ומלכים
10 后妃 קיסריות ופילגשים
11 儲宮 ארמונות נסיכים
12 אנשים
13 טקסים
14 מוזיקה
15 職官 משרדים ופקידויות
16 封爵 אצולה
17 治政 פוליטיקה וממשל
18 刑法 חוק פלילי
19 雜文 מאמרים וספרות
20 צבא
21 軍器 כלים צבאיים
22 居處 בתי מגורים
23 產業 תעשייה ועסקים
24 衣冠 ביגוד וכובעים
25 儀飾 קישוטים טקסיים
26 服飾 קישוטי לבוש
27 舟車 סירות וכלי רכב
28 食物 דברי מזון
29 雜器物 חפצים וכלים שונים
30 巧藝 כישורים ואומנויות
31 方術 יכולות על טבעיות
32 內典 הקאנון הפנימי
33 靈異 רוחות ומוזרויות
34 אש
35 רפואות
36 香草 צמחים ריחניים
37 寶玉 אבני חן
38 百穀 דגנים
39 布帛 בדי משי
40 פירות
41 עצים
42 ציפורים
43 חיות
44 鱗介 בעלי קשקשת
45 蟲豸 חרקים ותולעים
46 祥瑞 אותות וסימנים
47 災異 אסונות ומוזרויות

סיווג המקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב"הקדמה לאוסף הספרות" כותב אוֹאוּיָאנְג שׂוּ'ן "שונים הדברים הנאמרים בקרב תשעת הזרמים", "רציתי לאסוף את תמציתם, ללקט את ייצוגיהם". הבנתו בתחום אִפשרה לו להפריד בין סגנונות, והוא מסווג את הציטוטים בתוך הערכים ל"שירה", "מאמרי שיר", "הלל", "דברי תוכחה" וכו'. הספר משנה את החלוקה המקובלת בספרים מסוג זה בכך שהוא משלב את הקטגוריות "מקרים" ו"ספרות" לקטגוריה אחת. המצאות מסוג זה השפיעו עמוקות על הספרות בדורות מאוחרים יותר, ואת הטכניקות שנוצרו בו ניתן לראות מאוחר יותר ביצירות כגון "אנציקלופדיית יוּנְגְלֶה" ו"האוסף השלם של מפות וספרים מאז ומהיום".

ערכים מזויפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אוסף הספרות" מכיל גם ערכים שזויפו בידי דורות מאוחרים, כגון הערך "ה-15 לחודש הראשון" במגילה הרביעית, אשר מכיל ציטוטים מן השירה של סוּ וֵיידָאו[7] ושל צְווֵי יֵה[8], אשר נוצרו יותר מ60 שנה לאחר מותו של היוצר אוֹאוּיָאנְג שׂוּ'ן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אוסף הספרות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 歐陽詢
  2. ^ 令狐德棻
  3. ^ 陳叔達
  4. ^ 裴矩
  5. ^ 赵弘智
  6. ^ 袁朗
  7. ^ 苏味道
  8. ^ 崔液