אזוואק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אזוואק
ארץ מוצא אפריקה
שימושים מרוצי כלבים
קבוצה כלבי רוח
תכונות
משקל 15-25 ק"ג
גובה כתפיים 60-74 ס"מ
גובה 64 ס״מ עריכת הנתון בוויקינתונים
תוחלת חיים 10-15 שנים
אופי זהו כלב עצמאי, מסתייג מזרים, מה שהופך אותו לכלב שמירה והתרעה מעולה, אך מראה חיבה בחיק המשפחה. הוא אוהב את הטבע אך זקוק לגדול בחיק משפחה ובתוך הבית, רצוי על הספה או על מצע רך אחר. הוא מסתגל בקלות לבעלי חיים אחרים.
אילוף הסתגלות גבוהה
תיאור פרוותו היא הקצרה ביותר בין הכלבים שאינם קרחים, הגחון לרוב חשוף משיער והפרווה נעימה וצפופה ומאפשרת איבוד חום מקסימלי בזמן הריצה, אך גם שמירה על חום הגוף בזכות השיערות הצפופות והחלולות כשל כלבים צפוניים, בלילות המדבר הקרים. צבעו אדמדם, חום בהיר או כהה, או מנומר, ותקן הגזע מחייב כתמים לבנים על ה"גרביים" ועל קצה הזנב. לפי תקן הגזע אסור לכתמים לכסות את הגב, הצוואר, או את הרגליים מעל לגובה הברך או המרפק.
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אזוואקאנגלית: Azawakh) הוא גזע של כלב הבית מסוג כלב רוח שמקורו באפריקה.

היסטוריה של הגזע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור הגזע הוא בכלבי רוח שהובאו עם שבטי נודדים מהמזרח הקרוב לצפון אפריקה ומשם חצו את מדבר הסהרה. מוצאו בעמק האזוואק, בדרום מדבר סהרה באפריקה, שם שימש ככלב ציד וכלב שמירה במחנות נוודים וגודל על ידי שבטי הטוארג. האזוואק הוא השם המקומי לעמק הנהר ניג'ר והמקומיים קוראים לכלב אידי-אידי או אסקאס. לאירופה הגיע בשנות השבעים על ידי דיפלומט יוגוסלבי שקיבל במתנה כלבת אזוואק ואחר כך לצרפת. לארצות הברית בתחילת שנות ה-80, בשנת 1891 הוכר כגזע.

ארצות המוצא של הגזע עד היום הן ארצות הסהל - דרום הסהרה: מאלי, מאוריטניה, בורקינה פאסו וניז'ר. הגזע קנה לו באירופה ובארצות הברית מעריצים רבים הן בקרב מגדלים והן בקרב אומנים וציירים בשל דמותו האלגנטית והמיוחדת ובשל אופיו האצילי. באירופה וארצות הברית, פועל ארגון A.B.I.S. ששם לו למטרה לשמור את המשך קיום הגזע בארצות המקור שלו ובקרב המגדלים המקוריים הסובלים מתוצאות של שנות בצורת קשות ומלחמות אזרחים. ארגון א.ב.י.ס. מקיים משלחות לסהרה ופועל להקמת בתי ספר, מפעלי הזנה ומקורות תעסוקה לבני הטוארג גם כדי שיוכלו לשמר את גידול הכלבים המיוחדים האלה. בארץ קיים לגזע בית גידול אחד בבעלות ד"ר צחי נבו.

ייעודו של גזע זה היה הן לציד והן לשמירה.

מבנה כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזוואק הוא גזע בריא ועמיד שתהליכי הברירה האכזריים במדבר הכתיבו לו במהלך הדורות מבנה המאפשר לו לשרוד בתנאים הקיצוניים של מדבר הסהרה.

האזוואק מייצג היטב את כלבי הרוח האוריינטלים ומהווה מעין נקודת שיא בהתפתחותם. כמו כלבי רוח אוריאנטלים נוספים: האפגני, הסלוקי והסלוגי, הוא בעל מבנה קצר יחסית ולמעשה זהו הכלב היחיד שאמור להיות יותר גבוה מארוך וצלליתו בהתאם כשל מלבן עומד. המבנה הקצר והדק, מאפשר ריצה למרחקים ארוכים תוך שימור מקסימלי של אנרגיה ויכולת להתיש גם את חיות הציד המסוגלות לנוס למרחקים ארוכים. החזה העמוק מאוד והזיוותים המיוחדים ברגליו מאפשרים ריצה מהירה לאורך זמן רב תוך חיסכון באנרגיה, וגם משווים להליכתו ולריצתו את המראה הקופצני הטיפוסי.

אופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשל נטיתו לשמור על הבית, נטייה שמנוצלת גם על ידי המגדלים המקוריים של הגזע- שבטי הטוארג, יש לחשוף את הגור ככל האפשר לאנשים זרים ולסיטואציות שונות ולהשקיע בחיברות של הכלב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]