לדלג לתוכן

אזור אקולוגי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
מפה של האזורים האקולוגיים של יער הגשם של האמזונס. הקווים הצהובים מקיפים את האזורים האקולוגיים על פי הקרן הבינלאומית למען הטבע.
מפה של האזורים הביולוגים של אמריקה הצפונית
אזורים אקולוגיים

אזור אקולוגיאנגלית: ecoregion) הוא אזור מוגדר גאוגרפית ואקולוגית שהוא קטן מאזור ביולוגי (bioregion), שבתורו קטן מסביבה אקולוגית (ecozone). כל השלושה ביחד גדולים או קטנים ממערכת אקולוגית. אזורים אקולוגיים מכסים שטחים גדולים יחסית של אדמה או מים ומכילים מכלולים של קהיליות ומינים. המגוון הביולוגי של הפלורה, הפאונה והמערכות האקולוגיות המאפיינים אזור אקולוגי מסוים שונים מאלו המאפיינים אזורים אקולוגיים אחרים. בתאוריה אזורים אקולוגיים הם אזורים נרחבים שבהם הסיכוי להיפגש במינים שונים ובקהילות שונות בכל רגע נתון הוא קבוע יחסית, בטווח מקובל של שונות (שטרם הוגדרה).

כל שיטת מיפוי ביוגאוגרפית חייבת להתחשב בשלוש מגבלות. ראשית, שום מסגרת ביוגאוגרפית אחת תהיה אופטימלית ביחס לכל המינים. אזורים אקולוגיים משקפים את הפשרה הטובה ביותר עבור מספר המינים הגדול ביותר. שנית, אין לאזורים אקולוגיים גבולות חדים, בפועל מפרידים בין שני אזורים אקולוגיים אקוטונים ופסיפס של בתי גידול. שלישית, מרבית האזורים האקולוגיים מכילים בתי גידול השונים מהביומה אליה הם משויכים. מתחמים ביוגאוגרפיים יכולים להיווצר בשל מחסומים שונים. חלקם פיזיים (טקטוניקת הלוחות, טופוגרפיה), חלקם אקלימיים (שונות בשל מיקום בין קווי רוחב, תחום מרעה עונתי) וחלקם קשורים להרכב הכימי של מי האוקיינוס (מליחות, רמות החמצן).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אזור אקולוגי בוויקישיתוף