לדלג לתוכן

איוואן אסן הראשון, קיסר בולגריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איוואן אָסֶן הראשון
Иван Асен I
לידה המאה ה-12
מואסיה, האימפריה הביזנטית
נרצח 1196
וליקו טרנובו, האימפריה הבולגרית השנייה
מדינה האימפריה הבולגרית השנייה
דת הכנסייה האורתודוקסית הבולגרית
בת זוג הלן
שושלת אָסֶן
תואר צאר בולגריה
אב לא ידוע עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים איוואן אסן השני, קיסר בולגריה
יורש העצר קאלויאן, קיסר בולגריה (אחיו הצעיר)
צאר בולגריה
11871196
(כ־9 שנים)
שותף לשלטון פטר הרביעי, קיסר בולגריה (אחיו)
→ אין, הקמת האימפריה

איוואן (יואן) אָסֶן הראשוןבולגרית: Иван Асен I;‏ המאה ה-121196) היה צאר (קיסר) האימפריה הבולגרית השנייה בשותפות עם אחיו פטר הרביעי, קיסר בולגריה בין השנים 1187–1196. מוצאם של שני האחים לבית אָסֶן נתון לוויכוח. שני האחים החלו במרידה נגד האימפריה הביזנטית לאחר שנענו בשלילה לדרישתם לקבלת נכסי שטחים בחבל הבלקן. מרידה ממושכת זאת שהחלה בשנת 1186 הביאה בסופו של דבר להקמתה של האימפריה הבולגרית השנייה. במותו של איוואן אָסֶן הראשון ירש את הכס אחיו הצעיר, קאלויאן, קיסר בולגריה, לצד הקיסר פטר הרביעי שהיה האח הבכור. איוואן אָסֶן הראשון היה אביו של הקיסר איוואן אָסֶן השני, מגדולי הקיסרים בשושלת.

מרד בביזנטים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאם של האחים משושלת אָסֶן (איוואן, פטר וקאלויאן), כמו גם שנות הולדתם והוריהם, נתונים לוויכוח. הדעה הרווחת היא שמקורם של האחים בחבל מואסיה של האימפריה הביזנטית וכי מוצאם הוא קומני. מקור משפחתם ככל הנראה היה של בעלי אדמות משגשגים מאזור וליקו טרנובו שהיוו חלק מהאצולה (בויארים) החלשה בתקופת האימפריה הבולגרית השנייה. בשנת 1185 נעו האחים לקונסטנטינופול ודרשו נחלות בשטחי חבל הבלקן מידי קיסר האימפריה הביזנטית. הקיסר, איסאאקיוס השני, סירב לדרישותיהם והיה עליהם לחזור בידיים ריקות.

בתגובה לסירוב מטעמו של הקיסר הביזנטי החלו שני האחים במרד עממי נגד השלטון הביזנטי במזרח הבלקן. המרד הונהג בעיקר על ידי בולגרים אך נתמך גם על ידי רומנים רבים מאזור ולאכיה. בשנת 1186 הכריזו שני האחים על הקמתה של האימפריה הבולגרית השנייה, היורשת החוקתית של האימפריה הבולגרית הראשונה. בשנה שלאחר מכן הוכתרו השניים כשליטים משותפים על הכתר הבולגרי והמשיכו את מאבקם נגד הביזנטים. תחילה המרד הרעוע עמד על הרגליים האחוריות אל מול כוחה של האימפריה הביזנטית אך עם הגעתה של תגבורת רומנית לתמיכת הבולגרים הובסו הכוחות הביזנטים ונסוגו לאזור חבל תראקיה, המגן על הכניסה לקונסטנטינופול ממערב.

קיסר בולגריה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתמורה להסכם השלום עם הביזנטים, נלקח אחיהם הצעיר, קאלויאן, בתור בן ערובה פוליטי, לקונסטנטינופול. האחים איוואן ופטר חילקו ביניהם את האימפריה הבולגרית השנייה; איוואן שלט על חציה המערבי של האימפריה ומרכז כוחו היה בוליקו טרנובו בעוד פטר שלט על חציה המזרחי של האימפריה, בעל החוף אל הים השחור, ומרכז כוחו היה בווליקי פרסלב. זמן קצר מאוחר יותר צלח האח קאלויאן בבריחה מהשבי הביזנטי, פעולה שחידשה את המלחמה בביזנטים. כאשר שני הצדדים לא היו מסוגלים בכוחם להתקדם רבות לשטח האחר הפך המאבק למלחמת התשה ממושכת שנמשכה עד קביעת ההסדר בין שתי האימפריות בשנת 1196.

מאוחר יותר בשנת 1196, מאבק בין מלוכת שושלת אָסֶן לאצולה הבויארית הוביל להתנקשות בחייו של איוואן. הבויאר שהתנקש בחייו, איבנקו, לא צלח בהשגת השליטה על מערב האימפריה והיה עליו למצוא מחסה בקונסטנטינופול. קאלויאן ירש את השליטה בחציה המערבי של האימפריה ושנה מאוחר יותר, כאשר פטר נרצח גם כן בידי קשר של בויארים, קאלויאן איחד את שני החצאים של האימפריה לכדי אחת. מאוחר יותר עלה לשלטון בנו של איוואן, איוואן אסן השני, קיסר בולגריה.

לזכר 800 שנים מאז המרד המוצלח של האחים לבית אסן נגד השלטון הביזנטי, נבנה בשנת 1985 פסל של איוואן אסן השני רכוב סוס בוליקו טרנובו, בולגריה[1].

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ Kees van Tilburg, Ivan Asen I, EQUESTRIAN STATUES