איך זה? (פסל)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
היצירה "איך זה?" מוצגת באולם הטורבינה במוזיאון טייט מודרן שבלונדון.

איך זה?אנגלית: How it is?‎) היא יצירה פיסולית מעשה ידי הפסל הפולני מירוסלב בלקה המוצגת באולם הטורבינה של מוזיאון טייט מודרן בלונדון כחלק מ"סדרת יוניליוור", במימון חברת יוניליוור.

תיאור היצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היצירה הוקמה באולם הטורבינה של המוזיאון, והיא העשירית מבין היצירות שהוצגו באולם במסגרת סדרת יוניליבר.

היצירה היא מכולה ענקית שרוחבה 10 מטרים, גובהה 13 מטרים ואורכה 30 מטרים, המוצבת במרכז האולם. דופן ההעמסה של המכולה פתוחה ומשמשת ככבש עלייה ("רמפה") אל תוך חלל המכולה. חלל המכולה חשוך לחלוטין ומצופה מבפנים בלבד שחור עבה. המבקרים צועדים אל תוך הלא-נודע החשוך שבתוך חלל המכולה. החוויה הנוצרת היא הן אישית, של כל מבקר מול פחדיו והכרעתו לצעוד צעד נוסף אל החשכה והן קבוצתית, מתוך הדיאלוגים הנוצרים בין מבקרים הנתקלים זה בזה בחלל החשוך.

שם היצירה הוא על פי שם ספר מאת סמואל בקט (באותו שם)[1] המכיל מונולוג של נפש הנעה בגיהנום של בוץ שחור המתוארת בקומדיה האלוהית של דנטה.

מתוך דפי ההסבר הנלווים:

"איך אנוע קדימה?" אתה שואל את עצמך... מגיל צעיר אנו לומדים לפחד מהלא-נודע, מה גם לא-נודע חסר-אור... "איך זה?" מושלם רק כאשר אתה, הצופה, נכנס פנימה. ההחלטה כיצד לנוע פנימה ובפנים יוצרת מסע אינדיבידואלי (גופני ונפשי כאחד)... זהו גם מסע קולקטיבי שנוצר מהיתקלויות מקריות.

היצירה הוצגה בין ה-13 באוקטובר 2009 ועד ה-5 באפריל 2010.

מבקרים מתארים את החוויה כמעוררת פחד וכצעידה אל תוך "חור שחור". צורת המכולה המשתמשת לתובלה בדרך כלל וההיסטוריה של האמן המגיע מפולין מעוררים הקשרים הקשורים לתקופת השואה, כגון על יהודים המובלים אל אושוויץ; יש המוצאים את החוויה מעוררת הקשרים למהגרי עבודה המוברחים במכולות[2]. מאידך, המבקר העצמאי והחופשי צועד מתוך הכרעה אישית אל תוך החלל, תוך הבעת אמון באמן ובמוזיאון ובממסד ככלל, פעולה וחוויה שונה לחלוטין מזו של היהודי הרדוף הנדחף במעלה הרמפה אל הלא נודע.

קישור אחר נעשה אל משל המערה של אפלטון[3], המספר על קבוצת אסירים שנכלאה מגיל רך במערה חשוכה ואשר כל הדימויים שלהם נובעים מהשתקפויות צללים על קירות המערה השחורים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אביטל בורג, עכבר העיר אונליין, חדשות האמנות, באתר הארץ, 14 באוקטובר 2009
  2. ^ ראו בדף היצירה באתר המוזיאון
  3. ^ בדברי ההסבר המצורפים ליצירה