איליה אפרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איליה אברמוביץ' אפרון

איליה אברמוביץ' אֶפְרוֹן (יֶפרון; בכתב רוסי: Илья́ Абра́мович Ефро́н;‏ 1847, וילנה, האימפריה הרוסית19 באפריל 1917 פטרוגרד, שם) היה אחד מהמדפיסים והמוציאים לאור הבולטים ברוסיה שלפני המהפכה.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביו אברהם אפרון (אפרן; 18201904), בן וילנה, נצר לשושלת רבנים מאִיוֶונֶץ (אִיוֶונֶצֶר) היה סוחר יהודי, אזרח שזכה לזכויות הצאר, וחוקר תלמוד, מחבר "ספר מקור ההלכות והדינים" (וילנה, 1901).[1]

אמו, טאובה (טויבה) וילנר, הייתה נינתו של רבי אליהו, הגאון מווילנה, שעל שמו נקרא (אליהו-איליה).

קיבל חינוך יהודי בביתו, בהדרכתו של אביו. עבר את בחינות הבגרות וקיבל תעודת בגרות מגימנסיית לומז'ה, ואחר כך למד בבית הספר הגבוה בוורשה (Szkoła Główna Warszawska).

בשנת 1880 רכש אפרון בית דפוס בעיר פטרבורג. בשנת 1899 ייסד בשיתוף עם הוצאת הספרים הגרמנית "פ' א' ברוקהאוס" (F. A. Brockhaus) את ההוצאה לאור "פ' א' ברוקהאוס – א' א' אפרון" (Ф. А. Брокгауз — И. А. Ефрон), אשר הייתה זו שהפיקה כמעט את כל האנציקלופדיות בשפה הרוסית בזמנו:

בנוסף לאנציקלופדיות הללו ראו אור בהוצאה סדרות הספרים "הספרייה המדעית", ב-18 כרכים; "הספרייה לידע תעשייתי"; "האנציקלופדיה לרפואה מעשית", ב-5 כרכים; "ספריית הסופרים הגדולים", ב-20 כרכים, שכללה אסופה שלמה של כתבי שילר, שייקספיר, ביירון, פושקין, מולייר ואחרים); "היסטוריה כללית של תרבות אירופה", ב-7 כרכים; "היסטוריה של אירופה לפי תקופות ומדינות"; וכן מילון רגיל.

משנת 1907 היה חבר בחברה לפרסומים מדעיים יהודיים (Общества научных еврейских изданий).

איליה אברמוביץ' אפרון נפטר בשנת 1917.

ב-1930 נסגר בית ההוצאה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]