לדלג לתוכן

איליין בניס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איילין בניס

איליין מארי בניס היא דמות בקומדיית המצבים הפופולרית סיינפלד אשר מגולמת על ידי ג'וליה לואי-דרייפוס. על גילום דמותה של בניס זכתה דרייפוס בפרס גלובוס הזהב ב-1994 ובפרס אמי לבידור בפריים טיים ב-1996.

דמותה של איליין נוצרה כאשר הכותבים שילבו מספר דמויות של מכרותיהם הרבות, בעיקר קרול לייפר, האקסית של ג'רי סיינפלד ומוניקה ייטס, האקסית של לארי דייוויד. דמות זו לא הופיעה בפרק הפיילוט, ונכנסה לסדרה בשל דרישה להכניס דמות נשית לחבורה.

דמותה של איליין היא לעיתים קרובות קורבן של הנסיבות, המופיעות בדמותם של חברים לא מוצלחים או דרישות בלתי הגיוניות מצד מעסיקיה. היא בדרך כלל אדישה לבעיותיהם של אחרים, אלא אם כן הן נוגעות לה באופן ישיר ויכולה להיות אכזרית בצורה מפתיעה כמו למשל בפרק "הנאצי של המרק" בו היא חושפת את מתכוני המרקים שלו.

עם התקדמות התוכנית היא נעשית יותר צינית וחריפת לשון אך בתוך תוכה, היא מרגישה מרירות כלפי המצב בו החיים שלה נמצאים.

ג'וליה לואי-דרייפוס בתפקיד איליין, וג'רי סיינפלד בתפקיד ג'רי סיינפלד

בעונה הראשונה איליין אומרת שהיא אלרגית לחתולים.

ספורט - בהוקי היא אוהדת את ניו-יורק ריינג'רס[1] ובבייסבול היא אוהדת את הבולטימור אוריולס[2].

איליין גדלה בפרוור עשיר בבולטימור במרילנד שבארצות הברית, ובניגוד לג'רי וג'ורג' משפחתה כמעט שלא הופיעה בסדרה. אביה, הסופר אלטון בניס (דמות המבוססת על הסופר ריצ'רד ייטס), הופיע בפרק "הג'קט", וקרובת משפחתה הולי הופיעה בפרק "הקריצה", שהתייחס לסבתה "מימה" שהורישה להולי את סט המפיות המיוחד. בעונה הראשונה אף מוזכר דודה פיט, כשהיא מספרת עליו שהוא מתקלח ארבע פעמים ביום ולא יודע לספור עד עשר (כשהיא משווה אותו לחתול.)

איליין למדה באוניברסיטת טאפטס. בפרק השביעי בעונה השלישית, פרק 24 מתחילת הסדרה, טענה שיש לה מנת משכל של 151.

איליין היא הדמות היחידה שעבדה בעבודות מסודרות לאורך כל מהלך הסדרה. במשך חמש העונות הראשונות, היא עבדה בחברת הוצאה לאור בשם "פנדנט". בחברה שימשה כעורכת משנה עד שבצירוף מקרים קומי גרמה לסיכול מיזוג החברה מה שגרם לחברה לפשוט רגל והוביל לפיטוריה.

בעונה השישית איליין הועסקה כעוזרת האישית של איש עסקים אמיד ונוקשה בשם ג'סטין פיט. לאחר שפוטרה פגשה את ג'יי פיטרמן ברחוב ונעשתה עורכת של "קטלוג ג'יי פיטרמן", שם עבדה לאורך שאר הסדרה.

פעם אחת פוטרה מעבודתה אצל פיטרמן לאחר שדיברה בגנות הסרט "הפצוע האנגלי" והורשתה לחזור לעבודה רק לאחר שהסכימה לנסוע ולגור יחד עם פיטרמן במערה במדבר התוניסאי למשך זמן מסוים.

מערכות יחסים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו ג'רי, רוב חייה של איליין נעים סביב ניסיונותיה לקיים מערכות יחסים יציבות עם בני המין שני. בן-הזוג המפורסם ביותר שלה הוא דייוויד פאדי (גולם על ידי פטריק וורברטון) ובמהלך הסדרה השניים נפרדים וחוזרים פעמים רבות.

ג'רי ואיליין יצאו למשך תקופה ואז נפרדו. הפרידה, מבחינת ציר הזמן, התרחשה בדיוק לפני הפרק הראשון, והם נשארים ידידים לאורך כל הסדרה (מלבד הפרק "העסקה", בו הם חוזרים להיות ביחד ונפרדים מיד אחר כך).

מערכות היחסים של איליין אינן יציבות וכולן מגיעות לקיצן תוך זמן קצר. באופן קומי, ובדומה לדמותו של ג'רי, הן מסתיימות מסיבות רדודות ושטחיות.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ All rights reserved to Seinfeld tv show, New Jersey Devils vs New York Rangers, Season 06; Episode 23
  2. ^ All rights reserved to Seinfeld tv show, Elaine refuses to take off her Orioles hat at the Yankees game, Season 03; Episode 20