אילינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אילינג
(למפת לונדון רגילה)
בית העירייה של אילינג

אִילִינֶגאנגלית: Ealing) היא עיירה הנמצאת ברובע אילינג, למעשה היא פרבר של לונדון הנמצא כ-12.5 קילומטר מערבית למרכז עיר, לעיתים היא נקראת "מלכת הפרברים" ("Queen of the Suburbs").

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראיות ארכאולוגיות מראות שחלקים מאילינג היו כבר מיושבים במשך לפחות כ-7,000 שנה. קיימות גם עדויות להתיישבות במאה ה-12 ביער שכיסה את האזור עד למערב לונדון. התיעוד העתיק ביותר ששרד הוא מפקד משנת 1599 של 85 משקי בית אשר פרטו את שמות הדיירים, גילם, קשרים משפחתיים ועיסוקם. ההתיישבות בקהילה התרחבה.

המפות הראשונות של אילינג נערכו במאה ה-18. במאה הזאת אילינג הייתה בעיקר אזור כפרי והתעסוקה העיקרית בה הייתה חקלאות, עם זאת עבר באילינג כביש גישה חשוב שחיבר בין אוקספורד שבמזרח למרכז לונדון שבמערב, היום הוא ידוע בשם דרך אקסברידג' (Uxbridge Road). מספר גדול של פונדקים היו פזורים לאורך הדרך שם יכלו הנוסעים והסוסים להתרענן.

ככל שלונדון התפתחה האזור הפך לשוק חקלאי. בשנות החמישים של המאה ה-19 עם שיפור התחבורה (הקמת מסילת הברזל מערבה ופיתוח התעלות בבריטניה) ההתיישבויות הפזורות החלו לגדול לעיירה ואוחדו לאזורי מגורים רציפים. בזמן זה דבק באילינג הכינוי "מלכת הפרברים".

כאמור שיפור התחבורה ובניית מסילות הברזל הביאו לשינויים המשמעתיים ביותר בעיירה במאה ה-19, בשנת 1879 נפתחה תחנת הרכבת ברחוב הראשי (Ealing Broadway), דבר שהוביל, בעשורים הבאים, לבניה מחדש בחלקים נכבדים מהעיירה של בתי מגורים למעמד הבינוני. השיפור התחברותי שכלל גם אוטובוסים רתומים לסוסים וגם רכבות אפשר לאנשים לנסוע לעבוד בלונדון בזמן שהם מתגוררים באזור כפרי. חלקים מהאזור הכפרי החלו להעלם במהירות אך עדיין שטחים נכבדים נשמרו והוגדרו כפארקים ציבוריים.

במהלך התקופה הוויקטוריאנית הוגדרה אילינג כעיירה באופן רשמי, המשמעות לכך הייתה סלילת כבישים, בניית ביוב, בניית בתי ספר ומוסדות ציבוריים. כמו כן הוקם בית העיירה.

בשנת 1984 נחנך מרכז הקניות החדש של אילינג על ידי המלכה אליזבת השנייה. וכיום הוא נחשב למרכז אילינג.

בשני באוגוסט 2001 פצצה בת 40 ק"ג הוחבאה ברחוב והתפוצצה ליד תחנת הרכבת. הפיצוץ גרם לפציעתם של שבעה אנשים באורח בינוני ולנזק רב לחנויות שבאזור. הפצצה הונחה על ידי ה"פורשים האירים" שהיו ארגון קיצוני שפרש מה IRA.

יהדות אילינג[עריכת קוד מקור | עריכה]

באילינג קיימת קהילה יהודית קטנה המונה כמה עשרות בודדים. כמו כן גרים באילינג מספר מצומצם של ישראלים, חלקם עובדים באל על ומתגוררים שם בגלל הקרבה לנמל התעופה לונדון הית'רו.

בתי כנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

באילניג קיימים מספר בתי כנסת

  • בית הכנסת של אילינג (Ealing Synagogue), הנמצא במרכז.
  • בית הכנסת הליברלי של אילינג (Ealing Liberal Synagogue) הנמצא במערב אילינג.

אולפני אילינג[עריכת קוד מקור | עריכה]

אילניג נודעת באולפני הקולנוע שלה אשר הם העתיקים ביותר בעולם וידועים בעיקר בזכות "קומדיות אילינג". האולפנים נרכשו על ידי הBBC בשנת 1955 ועל כן מקומות באילינג מצולמים בתוכניות טלוויזיה אנגליות.

השכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אילינג היא מרכז של מוסדות להשכלה גבוהה ולכן שוכנים בה סטודנטים רבים

מוסדות להשכלה גבוהה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אוניברסיטת עמק התמזה (Thames Valley University - TVU).
  • מכללת אילינג האמרסמית' ומערב לונדון (Ealing, Hammersmith & West London College).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אילינג בוויקישיתוף