אינפוגרפיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Statistipedia.svg
מפת הרכבת התחתית של וושינגטון

אינפוגרפיקהאנגלית: information graphics או infographics) היא הצגה חזותית של מידע ורעיונות, המיועדת להמחיש אותם בצורה קלה להבנה ובהירה ("תמונה אחת שווה אלף מילים"). מערכת הראייה האנושית מסוגלת להבחין במהירות ובקלות יחסית בתבניות ומגמות. אינפוגרפיקה עושה שימוש ביכולת זו כדי לשפר את התפיסה וההבנה של מידע.

ההבחנה בין אינפוגרפיקה לסוגים אחרים של המחשה חזותית (ויזואליזציה) אינה חדה, ואינה מוסכמת על כל העוסקים בתחום.

הבחנה מקובלת היא שאינפוגרפיקה משמשת להסבר מידע. יוצר האינפוגרפיקה מחליט מראש איזה סיפור, ידע או מסר הוא רוצה להעביר. הוא משתמש באינפוגרפיקה ככלי חזותי למסירת הסיפור לקהל. לפי הגדרה זו, אינפוגרפיקה היא מקבילה חזותית לכתבה או מאמר. זאת, בניגוד לסוגי המחשה מחקריים, שמאפשרים למשתמשים בהם לחקור ולהפיק תובנות בעצמם מין הנתונים‏[1]. אינפוגרפיקה תמיד סובייקטיבית לעומת הדמיית נתונים שהיא אובייקטיבית. לדוגמה, מפה של אזור התרחשות של אירוע ביטחוני מסוים מנקודת הראיה של היוצר היא אינפוגרפיקה, בניגוד לאותה מפה שמציגה את כל הנתונים של האירוע באופן מלא.

לעתים קרובות, המונח אינפוגרפיקה משמש לעתים קרובות לתאר תוצרים שמיועדים לקהל הרחב, כגון כאלה המתפרסמים בתקשורת ההמונים. תוצרים כאלה דורשים פחות ידע מוקדם מאשר סוגים אחרים של המחשות חזותיות.

אחד מאבות האינפוגראפיקה היישומית המודרנית הוא פרופסור אדוארד טאפטי, אשר כתב מספר ספרים בנושא. בספריו מרבה טאפטי לתת דוגמאות מההיסטוריה ולהזכיר שהסינים היו מהראשונים שהשתמשו באינפוגראפיקה. תחום זה נהנה מהתפתחות רבה בשנים האחרונות וניתן לראות שילוב אינפוגרפיקה הולך וגובר בעיתונות היומית, בעיקר במדורי הספורט והחדשות וכן באתרי אינטרנט.


סוגי מידע באינפוגרפיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע כמותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע כמותי, כגון נתונים סטטיסטיים, נתונים כלכליים או נתוני ספורט, הוא אחד מסוגי המידע הנפוצים באינפוגרפיקה. השימוש באינפוגרפיקה להדמיית מידע כמותי נפוץ כל-כך, עד שלעתים מזוהה התחום, בטעות, עם ייצוג של מידע כמותי בלבד.

לעתים קרובות מוצגים נתונים כמותיים באמצעות מספר קטן של סוגי תרשימים בסיסיים, כמו גרף עמודות, גרף עוגה וגרף קווי. גרפים כאלה ניתנים להפקה בקלות יחסית באמצעות תוכנות נפוצות ומוכרות, כמו תוכנות גיליון אלקטרוני. יתר על כן, מיומנות הפיענוח שלהם כאלה נחשבת במקומות רבים לאוריינות בסיסית, והיא נלמדת בבתי הספר. השימוש בהם באינפוגרפיקה אם כן מקל על המשתמש להבין את המידע.


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Aberto Cairo, The Functional Art: An introduction to information graphics and visualization, 2013