אינפוגרפיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מפת הרכבת התחתית של וושינגטון, דוגמה לאינפוגרפיקה

אינפוגרפיקהאנגלית: Information graphics או Infographics) היא הצגה חזותית של מידע כמותי ואיכותני בצורה ברורה וקלה להבנה, על ידי הדמיית נתונים לצורות חזותיות מופשטות. מערכת התפישה החזותית האנושית מסוגלת להבחין במהירות ובקלות יחסית בתבניות ומגמות. אינפוגרפיקה עושה שימוש ביכולת זו כדי לשפר את התפישה וההבנה של מידע.

ההבחנה בין המונח אינפוגרפיקה למונחים: הדמיית נתונים, הצגת מידע כמותי, ויזואליזציית מידע אינה חדה, ואינה מוסכמת על כל העוסקים בתחום.

הבחנה מקובלת היא שאינפוגרפיקה משמשת להסבר מידע מסוים. יוצר האינפוגרפיקה מחליט מראש איזה סיפור, מידע או מסר הוא רוצה להעביר. הוא משתמש באינפוגרפיקה ככלי חזותי למסירת הסיפור לקהל. לפי הגדרה זו, אינפוגרפיקה היא מקבילה חזותית לכתבה או מאמר, זאת, בניגוד לתצוגת מידע מחקרי, שמאפשרים למשתמשים בהם לחקור ולהפיק תובנות מן הנתונים באופן עצמאי[1]. אינפוגרפיקה תמיד סובייקטיבית לעומת הדמיית נתונים שהיא אובייקטיבית. לדוגמה, מפה של אזור התרחשות של אירוע ביטחוני מסוים מנקודת הראיה של היוצר היא אינפוגרפיקה, בניגוד לאותה מפה שמציגה את כל הנתונים של האירוע באופן מלא.

כמו כן, אינפוגרפיקה משמשת להצגת כל סוגי המידע, כולל תרשימים, מפות, איורים, להבדיל מהדמיית נתונים שעוסקת בהצגת מידע כמותי בלבד.

לעיתים קרובות, המונח אינפוגרפיקה משמש לתיאור תוצרים שמיועדים לקהל הרחב, כגון כאלה המתפרסמים בתקשורת ההמונים. תוצרים כאלה דורשים פחות ידע מוקדם מאשר סוגים אחרים של המחשות חזותיות.

אחד מאבות האינפוגרפיקה היישומית המודרנית הוא פרופסור אדוארד טאפטי, אשר כתב מספר ספרים בנושא. בספריו מרבה טאפטי לתת דוגמאות מההיסטוריה ולהזכיר שהסינים היו מהראשונים שהשתמשו באינפוגרפיקה. תחום זה נהנה מהתפתחות רבה בתחילת המאה ה-21 וניתן לראות שילוב אינפוגרפיקה הולך וגובר בעיתונות היומית, בעיקר במדורי הספורט והחדשות וכן באתרי אינטרנט.

קבוצה נוספת שתרמה רבות להתפתחות העיצוב האינפוגרפי היא ISOTYPE שיצרה משנות ה-30 של המאה ה-20 מאות לוחות גרפיים שתיארו מידע כלכלי בעל אורינטציה מרקסיסטית, ובכך קבעה כמה כללי יסוד המשפיעים על העיצוב האינפוגרפי והפיקטוגרמי עד ימינו.

סוגי מידע באינפוגרפיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע כמותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע כמותי, כגון נתונים סטטיסטיים, הוא אחד מסוגי המידע הנפוצים באינפוגרפיקה. השימוש באינפוגרפיקה להצגת מידע כמותי נפוץ כל-כך, עד שלעיתים מזוהה התחום, בטעות, עם הצגת מידע כמותי בלבד.

נתונים כמותיים מוצגים באמצעות גרפים, כמו גרף עמודות, גרף קווי, גרף בועות וכו' בהתאם לטבעם של הנתונים. גרפים כאלה ניתנים להפקה באמצעות תוכנות לניתוח נתונים, כמו תוכנות גיליון אלקטרוני. יתר על כן, מיומנות הפענוח שלהם נחשבת במקומות רבים לאוריינות בסיסית, והיא נלמדת בבתי הספר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אינפוגרפיקה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Aberto Cairo, The Functional Art: An introduction to information graphics and visualization, 2013