אינפוגרפיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Statistipedia.svg
מפת הרכבת התחתית של וושינגטון

אינפוגרפיקהאנגלית: information graphics או infographics) היא הצגה חזותית של מידע ורעיונות, המיועדת להמחיש אותם בצורה קלה להבנה ובהירה. מערכת הראייה האנושית מסוגלת להבחין במהירות ובקלות יחסית בתבניות ומגמות. אינפוגרפיקה עושה שימוש ביכולת זו כדי לשפר את התפיסה וההבנה של מידע.

ההבחנה בין אינפוגרפיקה לסוגים אחרים של המחשה חזותית (ויזואליזציה) אינה חדה, ואינה מוסכמת על כל העוסקים בתחום.

הבחנה מקובלת היא שאינפוגרפיקה היא שמשמש להסבר מידע. יוצר האינפוגרפיקה מחליט מראש איזה סיפור, ידע או מסר הוא רוצה להעביר. הוא משתמש באינפוגרפיקה ככלי חזותי למסירת הסיפור לקהל. לפי הגדרה זו, אינפוגרפיקה היא מקבילה חזותית לכתבה או מאמר. זאת בניגוד לסוגי המחשה מחקריים, שמאפשרים למשתמשים בהם לחקור ולהפיק תובנות בעצמם מין הנתונים‏[1]. לדוגמה, מפה של אזור התרחשות של אירוע ביטחוני היא אינפוגרפיקה, בניגוד לאטלס מפות, שכולל מידע רב ולא מכוון לשימוש מסוים.

לעתים קרובות, המונח אינפוגרפיקה משמש לעתים קרובות לתאר תוצרים שמיועדים לקהל הרחב, כמו לדוגמה כאלה המתפרסמים בתקשורת ההמונים. תוצרים כאלה דורשים פחות ידע מוקדם מאשר סוגים אחרים של המחשות חזותיות.

אחד מאבות האינפוגראפיקה היישומית המודרנית הוא פרופסור אדוארד טאפטי, אשר כתב מספר ספרים בנושא. בספריו מרבה טאפטי לתת דוגמאות מההיסטוריה ולהזכיר שהסינים היו מהראשונים שהשתמשו באינפוגראפיקה. תחום זה נהנה מהתפתחות רבה בשנים האחרונות וניתן לראות שילוב אינפוגרפיקה הולך וגובר בעיתונות היומית, בעיקר במדורי הספורט והחדשות וכן באתרי אינטרנט.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Aberto Cairo, The Functional Art: An introduction to information graphics and visualization, 2013

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]