אינץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סרט מידה באינצ'ים

אינץ'אנגלית: Inch; נכתב גם אינטש; מסומן על ידי in או , בגרמנית: Zoll, ולעיתים גם בעברית משתמשים ב"צול") היא יחידת מידה לאורך השווה ל־2.54 סנטימטרים, חלק ממערכת היחידות המכונה "מערכת היחידות הבריטית" המשמשת בבריטניה, בארצות הברית ובמדינות בודדות נוספות.

נהוג לייצג את יחידת המידה אינץ' בעזרת תגיים (″ double prime) מימין למספר, לדוגמה 4″ הם 4 אינץ'. (בעוד שגרש בודד מציין רגל (יחידת מידה) - 12 אינצ'ים)

אורכים הקטנים מאינץ' מציינים בשברים 1/2, 1/4, 1/8, 1/64 וכו'.

המרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינץ' אחד שווה ל־2.54 סנטימטרים.

12 אינצ'ים הם רגל, ו־36 אינצ'ים הם יארד.

יחידת חלוקה נוספת המשמשת לעיתים למידות קטנות כגון קוטר חוטים, היא מיל (mil)[1] החלק ה-1,000 של האינץ' השווה ל-0.0254 מילימטר או 25.4 מיקרומטר. באנגליה יחידה זו נקראת Thou או point.

מילימטר (בקירוב) אינץ'
25.4 1
12.7 1/2
6.35 1/4
3.18 1/8
1.59 1/16
0.79 1/32
0.4 1/64

שימושים מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינץ' משמש כיחידת מידה לצגים ברחבי העולם, גם במדינות שבהן נהוגה השיטה המטרית - גודל המסך הוא אורכו באינצ'ים מפינה לפינה באלכסון. בניגוד למדידות שונות שבהן ממירים מידות באינץ' ליחידות מידה גדולות יותר כגון רגל, כאשר מודדים מסכים לא נוהגים להמיר את יחידת המדידה וכך מופיעות מידות מסך כגון 40 אינץ'.

נהוג להשתמש באינץ' גם לציון הקוטר של כלי ירייה, בעיקר מקלעים.

בישראל מידות הבגד מופיעות לעיתים תכופות באינץ', בעיקר כשמדובר בסחורה אמריקנית ובריטית.

האינץ' כיחידת שטח[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף שהאינץ' הוא יחידת אורך, הרי במחלקות המודעות בעיתונים בישראל הוא משמש כיחידת שטח, למדידת שטחן של מודעות. זאת כיוון שרוחב המודעה קבוע (רוב טור בעיתון), ולכן מודעה של אינץ' פירושה מודעה שגובהה אינץ' אחד, והיא משתרעת על טור אחד בעיתון. דוגמה לכך מופיעה בחוק הבחירות (דרכי תעמולה), שבו נאמר על מודעות המתפרסמות בעיתונים יומיים, בשבועונים או בירחונים: "מודעה לא תהא גדולה מ־40 אינץ׳".

אינץ' וצול[עריכת קוד מקור | עריכה]

צול (Zoll, המילה הגרמנית לאינץ') היא יחידת מדידה שמשמשת בעיקר למדידת קוטר נומינלי של צינורות.

מיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר הייתה מקובלת המידה מיל (mil), אלפית האינץ', כלומר 0.0254 מילימטר. מידה זו הייתה בשימוש במכניקה עדינה ובאלקטרוניקה, למשל במעגלים משולבים, מעגלים מודפסים, ולהגדרת הממדים של שבבים (המארז של מעגל משולב), בפרט לקביעת המרחק בין ה"רגליים". תעשיות אלו עברו לשימוש במידות בשיטה המטרית, והשימוש ב"מיל" נעלם כמעט לחלוטין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מלטינית millesimus