איריק טורבלדסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: מבולבל ודורש אימות פרטים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
איריק בן תורוואלד (Eiríkr Þórvaldsson)
Eric the Red.png
איריק האדום
תאריך לידה 950
מקום לידה אזור Jæren במחוז Rogaland, נורבגיה
תאריך פטירה 1003 (בגיל 53 בערך)
מקום פטירה Eystribyggð ("המושבה המזרחית") גרינלנד
שנות פעילות 982-1003
מספר מסעות 2
גילויים בולטים גרינלנד
אזורים שחקר גרינלנד
וויקינגים בגרינלנד

איריק בן תורוואלד ("איריק האדום", איסלנדית: Eiríkr rauði; ‏950 - 1003) היה פורע-חוק שברח מאיסלנד, ולפי המסורת האיסלנדית הוא שמצא והתיישב, ואף העניק את השם ל"ארץ הירוקה" (גריינלאנד (Grænland); "גרינלנד" באנגלית), ושכנע כמה עשרות משפחות איסלנדיות לבוא בעקבותיו.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכינוי איריק האדום נולד עוד לפני שאיריק הגיע לאיסלנד, בנורבגיה, ואולי מקורו בשערו האדמוני של איריק, או שפשוט "אדום" יש להבין כ"אמיץ לב". אביו של איריק הואשם ברצח ועל כן הוא ומשפחתו ברחו אל "ארץ הקרח", היא איסלנד. בטקסטים האיסלנדיים נאמר כי איריק היה בן עשר כאשר אביו הורשע כרוצח. ברבות השנים רצח איריק שני תושבים באיסלנד, ולכן נאלץ לברוח מן האי.

איריק החליט לברוח מערבה, בעקבות הסיפור שסיפר גונביורן בן אוּלף (Úlfr) על יבשה ממערב לאיסלנד. בשנת 982, לאחר טלטולים בים, הגיע אריק למקום שכונה מאות שנים אחר כך "יוליאנה-הוב" ("תקוות יוליאנה" - על שם מלכת דנמרק יוליאנה :Julianehåb), בחופיה הדרומיים של גרינלנד. איריק לא נתקל בהתנגדות ולא נאלץ כלל להילחם על אדמת גרינלנד.

לאחר זמן חזר איריק לאיסלנד והצליח לגייס מאות אנשים ו-25 ספינות. במסע השני שלו, ספגה המשלחת מכה קשה כאשר עקב סערה אבדו תשע ספינות, אך איריק ואנשיו המשיכו והגיעו אל גרינלנד בה הקימו מושבה בשם "המושבה המזרחית" (אייסטריביגד': Eystribygð). איריק עמד בראש המושבה, שתחילה מנתה כ-350 תושבים. במרוצת השנים היגרו לאי צפוניים (נורדים) רבים ויסדו גם את "המושבה המערבית" (באזור עיר הבירה של גרינלנד היום, נואוק). אחד מגלי ההגירה הביא עמו מגפה שקטלה תושבים רבים, כולל איריק עצמו.

בנו של איריק, לייף איריקסון, המשיך את דרך אביו ויצא למסע גילויים במה שמכונה היום "צפון אמריקה", שם גילה ארץ שכינה אותה וינלנד - "ארץ היין" בערך בשנת 1000 לספירה. אם מחשיבים את גרינלנד כחלק מאמריקה, הרי שבנו של איריק היה האירופי הראשון שדרך על אדמת אמריקה, זמן רב לפני קולומבוס (שגילה אותה ב-1492, כ-500 שנים אחר כך).

המושבות בגרינלנד שרדו כחמש מאות שנים, אך במאה ה-15 אבד כל קשר עם אירופה וגורל המושבות לוט בערפל.

על אריק ומסעותיו מסופר בטקסטים איסלנדיים אחדים, המכונים "סאגות" ("סיפורים"), הידועה שבהן היא "הסאגה על איריק האדום" שנכתבה במאה ה-13, והיא המקור העיקרי לסיפור חייו של איריק האדום.