אמו טסמני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןאמו טסמני
מצב שימור
נכחדנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
נכחד
נכחד (EX)
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: עופות
על־סדרה: עופות מפותחים חסרי שיניים
סדרה: קזואראים
משפחה: אמואיים
סוג: אמו
מין: אמו
תת־מין: אמו טסמני
שם מדעי
Dromaius novaehollandiae diemenensiss
Souef, 1907
תחום תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אמו טסמני (שם מדעי: Dromaius novaehollandiae diemenensiss) הוא תת-מין נכחד של אמו. המין היה נפוץ בטסמניה שבה הפך מבודד במהלך סוף הפלייסטוקן. בניגוד למיני האמו האחרים, אמו אי המלך ואמו אי הקנגורו, האוכלוסייה בטסמניה הייתה גדולה, כלומר, לא היו תופעות בולטות של גודל אוכלוסייה קטן כמו בשני המינים הבודדים האחרים. לפיכך, האמו הטסמני לא השתנה במידה רבה כדי להחשב כמין נפרד מהאמו היבשתי. אפילו מעמדו כתת־מין נתון בוויכוח מדעי, כיוון שסממניו הייחודיים כתת־מין נפרד ניתן למוצאם (אם כי לעיתים נדירות) אף באמו היבשתית.

ישנם טענות כי המין היה קטן במידה מסוימת מהמין המרכזי, אך ראיות (כולל מאובנים ושרידים אחרים) מראים כי גודלם הוא למעשה זהה.

כל המידע שבידינו כיום הוא רק ממאובנים ותת־מאובנים ששרדו מתת־המין.

הכחדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכחדת תת־המין, כמו תת־מינים ומינים אחרים של האמו נגרמה בגין ציד בלתי מבוקר, הריסת בית גידול הטבעי של האמו הטסמני, על ידי הצתת החלקות הטבעיות במטרה להסבם לחקלאות.

תאריך ההכחדה איננו ברור, עקב חוסר עקביות וניהול גרוע של המעקב אחרי המין באותה עת. עדויות אחרונות על המין הגיעו בשנת 1838, כך שהערכה היא שהמין נכחד בסביבות שנת 1850, אך תאריך זה איננו מדויק כלל. לעדויות על פרט שנלכד בשנת 1865 ומת בשנת 1873, לא נמצא אימות. פרט נוסף שהיה בפרנקפורט, שויך בטעות לתת המין, אך זו הייתה טעות בזיהוי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אמו טסמני בוויקישיתוף