אמפיטריאון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

במיתולוגיה היוונית, אמפיטריאוןיוונית: Ἀμφιτρύων) הוא בעלה של אלקמנה, בתו של אלקטריאון מלך מיקנה.

זאוס התחזה לאמפיטריאון ובגד באשתו הרה עם אלקמנה. מאוחר יותר באותו היום כאשר חזר אמפיטריאון מהמלחמה, שכב גם הוא עם אלקמנה וכך נולדו לה תאומים, האחד, הרקולס, בנו של זאוס והשני, איפיקלס, בנו של אמפיטריאון. שמו של הרקולס ניתן לו כלעג לאשתו של זאוס (הרה) על כך שהוא הילד של בעלה שבגד בה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האל יופיטר (זאוס) מתאהב באלקמנה, אשתו של אמפיטריון, מלך תבאי. כאשר אמפיטריון יוצא למלחמה נגד הטלבואים, יופיטר לובש את דמותו, נכנס לביתם, אוכל, מדבר ושוכב עם אלקמנה שבטוחה שזה בעלה שחזר מהמלחמה. יופיטר מאריך את הלילה כדי שיהיה לו כמה שיותר זמן להיות איתה. כל הזמן הזה מרקוריוס, בנו של יופיטר, עומד על המשמר מחוץ לבית, מחופש לסוסיא-עבדו של אמפיטריון. כשסוסיא חוזר הוא מגלה שיש מחוץ לביתו אדם שנראה בדיוק כמונו, שבתחבולות משכנע אותו שהוא לא סוסיא ומבריח אותו משם. אמפיטריון מאשים את אלקמנה בבגידה. יופיטר (מחופש לאמפיטריון) אומר לאלקמנה שהוא צריך לחזור לפני שהצבא ישים לב להיעדרו, והוא נותן לה גביע זהב והולך. אמפיטריון האמיתי בשובו הביתה לאחר ניצחונו במלחמה שומע מסוסיא שכשחזר הביתה הוא ראה עוד סוסיא עומד ליד הדלת ואמפיטריון לא מאמין לו. כשהם מגיעים הביתה אלקמנה חושבת שהוא לועג לה, כי לפני רגע הוא אמר לה שהוא צריך ללכת ועכשיו פתאום הוא חוזר? הם רבים, היא מראה לו את הגביע כהוכחה לכך שהוא היה בבית בלילה, והוא מאשים אותה בבגידה. אלקמנה בלידה אחת יולדת שני בנים של אמפיטריון ושל יופיטר, האחד, הרקולס, בנו של זאוס והשני, איפיקלס(אנ'), בנו של אמפיטריאון. שמו של הרקולס ניתן לו כלעג לאשתו של יופיטר (יונו/הרה) על כך שהוא הילד של בעלה שבגד בה. יופיטר משמיע את קולו מהשמיים בליווי רעמים ומודה במעשיו.

על פי סיפור נוסף במיתולוגיה, שישה מצאצאיו של מסטור, אחיו של אלקטריאון, חמיו של אמפיטריאון, הגיעו למיקנה כדי לתבוע את חלקם בממלכה. כאשר אלקטריאון סירב לדרישתם, הם הניסו את עדרו. התפתח מאבק בינם ובין בניו של אלקטריאון, ובסופו נותר בחיים רק אדם אחד מכל צד. אוורס, שנותר בחיים, מכר את העדר לאמפיטריאון, וזה החזיר את העדר לאלקטריאון, אך בטעות הרג את אלקטריאון כאשר זרק את אלתו לעבר אחת הפרות. אחיו של אלקטריאון מלך במקומו, האשים את אמפיטריאון ברצח והגלה אותו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אמפיטריאון בוויקישיתוף
Perseus-slays-medusa.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.