לדלג לתוכן

עדר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עדר של סוסים איסלנדים
עדרי הגנו הגדולים בסרנגטי.
עדר של פרות בהר שיפון שבגולן

עדר הוא התקבצות חיות מאותו מין, חיות בר או חיות בית.

המונח עדר נמצא בשימוש בדרך כלל ביחס ליונקים, ובמיוחד חברי קבוצת הפרסתנים, המפגינים בדרך כלל התנהגות זו. מונחים שונים נמצאים בשימוש לתיאור התנהגות של התקבצות מיני חיות אחרות, כך למשל התקבצות של טורפים מכונה להקה.

תופעת העדר בקרב חיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר חיות נקבצות בעדר הן נוטות להתנהג באופן דומה (כך למשל, כולן נעות באותו כיוון בזמן נתון), אף שהדבר אינו נובע מתכנון מוקדם, או מתאום מודע ביניהן. תחת זאת כל חיה בוחרת בהתנהגות המתאימה להתנהגות רוב העדר, ייתכן שהתנהגות זו היא בדרך של חיקוי, או שרוב החיות מגיבות לאותן נסיבות חיצוניות. התנהגות של עדר מנוגדת להתנהגות של התקבצות יחידים שבה לכל יחיד, או לקבוצות מובחנות בתוך ההתקבצות, תפקיד ייחודי. כך למשל, בני אדם רבים מתקבצים ביחידות צבאיות או קבוצות ספורט, המדגימות תיאום בין היחידים המרכיבים את הקבוצה. התנהגות דומה נמצאת אף בקרב בעלי חיים אחרים, כגון חרקים החיים במושבות, המתאמים את התנהגותם באמצעות פרומונים.

סיבת התקבצות בעלי חיים היא אחת משאלות היסוד בתחום הסוציוביולוגיה. ביחס לפרסתנים אוכלי עשב ההשערה היא שמנגנון ההישרדות מפני טורפים הוא שמוביל להעדפה של התקבצות בעדר, על פני חיים כיחידים. בחיי העדר קיימת פשרה כיוון שמחד בעל חיים טורף עשוי להסס מלתקוף עדר, אולם מאידך עדר בעלי חיים מהווה מטרה גדולה וקלה יותר לזיהוי לטורפים. עם זאת, החיים בעדר יוצרים פיזור של הסיכון - אף אם טורף מתקיף את העדר, הסיכון לכל בעל חיים יחיד בעדר ליפול קורבן לתקיפה הוא פחות מאשר במצב שבו בעל החיים מסתובב במרעה כבודד.

עדרי חיות בית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיות מבויותות מקובצות לעדר על ידי בני האדם המגדלים אותן כדי לאפשר גידול ושליטה נוחים יותר. התנהגותן בעדר עשויה להיות שונה מזו של עדר חיות בר מאותו מין, זאת כיוון שהרכב עדר חיות בית שונה מבחינת גיל החיות שבו, היחס בין הזוויגים, ועברן של החיות (המועד שבו החלו לחיות בעדר).

בעדרים מבויתים לפעמים נותנים בצווארה של בהמה אחת פעמון והיא מובילה את העדר כך שכל הבהמות מזהות את קול הפעמון ועוקבות אחרי הבהמה המובילה. בהמה כזו נקראת "משכוכית".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עדר בוויקישיתוף