אלקמנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לידתו של הרקולס

אַלְקְמֵנֵהיוונית: Ἀλκμήνη, בלטינית: Alcmene), הייתה אימו של הרקולס (או הרקלס) במיתולוגיה היוונית.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלקמנה היא בתם של אלקטריאון (מלך מיקנה ובנו של פרסאוס) ואנקסו. היא הייתה נשואה לאמפיטריאון. נאמר שפניה ועיניה הכהות היו מקסימים כשל אפרודיטה והיא כיבדה את בעלה יותר מכל אישה לפניה. הסיודוס מתאר אותה כבת התמותה הכי גבוהה, יפה וחכמה.

לידתו של הרקולס[עריכת קוד מקור | עריכה]

זאוס חשק באלקמנה ולכן התחזה לבעלה אמפיטריאון שחזר מוקדם מהמלחמה והכניס אותה להריון. מאוחר יותר חזר אמפיטריאון מהמלחמה, והוא גם כן הכניס אותה להריון כך שהיא הייתה בהריון עם תאומים. בלילה שבו עמדה אלקמנה ללדת, הרה, ששנאה את הרקלס מפני שהיה פרי בגידתו של זאוס, גרמה לזאוס להישבע שהילד שיוולד באותו לילה לשושלת פרסאוס יהפוך למלך. זאוס נשבע והרה דאגה לעכב את לידת התאומים של אלקמנה ודאגה שאמו של אוריסתאוס, שגם היה לשושלת פרסאוס, תלד מוקדם, כך שאוריסתאוס נהיה מלך.

מותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מותו של אמפיטריאון התחתנה אלקמנה עם בנו של זאוס רדמנתיס, וחיה איתו בגלות בבויאוטיה. יש שתי גרסאות באשר למותה של אלקמנה. אנשי מגארה סיפרו, שאלקמנה הלכה מארגוס לתבאי שבבויאוטיה ומתה במגארה. הדעות נחלקו היכן לקבור אותה, חלק רצו להחזיר את גופתה לארגוס וחלק רצו לקבור אותה ליד בעלה לשעבר אמפיטריאון והילדים של הרקלס. לבסוף האורקל מדלפי קבע שהיא תיקבר במגארה. על פי גרסה אחרת הפכה אלקמנה עם מותה לאבן.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האסטרואיד 82 Alkmene (אנ') שהתגלה על ידי רוברט לות'ר (אנ') נקרא על שמה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלקמנה בוויקישיתוף