אנכי שנה-אמון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תות אנחאתון (מאוחר יותר אנך אמון) מקבל פרחים מאנכי שן-פתן (בתמונה היא נראית חשופת שת)

אנכי שנה-אמון (בהגייה אחרת: ענחס אן-אמון) מלכת מצרים בשושלת הפרעונים ה-18. השלישית משש הבנות הידועות של אחנאתון. הייתה נסיכה מצרית שבשלב כלשהו נישאה לתות ענח' אמון, כפי שאנו יודעים מממצאים בקברו: דיוקן שלה נמצא מצויר על כיסא הזהב שלו, וכן נמצאה תמונה מטקס נישואיהם. משמעות שמה במצרית: חייה הם של אמון. ייתכן שקיימה יחסי גילוי עריות עם סבה, פרעה עי, ממשיכו של תות אנך אמון, וכן עם אביה. בנעוריה נקראה אנכי שן-פתן.

בקבר KV63 שבקרבת קבר אחנאתון - ובעל סגנון דומה לקברו, נמצאו שני ארונות מתים, אחד מהם של אשה, חלקי בגדים ותכשיטים, וכן כתובת עם השם 'פתן'. מכאן יש המסיקים שזוהי קברה של אנכי שן-פתן, אולם הקבר נשדד, לא נמצאו מומיות ואין ממצא גנטי שיוכיח זאת.

בקבר תות נמצאו שני עוברים מהפלות. בבדיקות גנטיות הוכח שאלו בניו. בקבר KV21 שבעמק המלכים נמצאו שתי מומיות של מלכות מצריות. אחת המומיות היא אמה של אחד העוברים בקבר תות. אך מהממצא הגנטי בקבר זה, שנחקר החל מ-2010 נמצא שאביה של האשה אם העובר, אינו המומיה שנמצא ב KV56 ושזוהה עד עתה עם עכן-אתון. המסקנה היא אחת משלושה: או שזיהוי המומיה כפרעה עכן-אתון (אחנאתון) אינו נכון - ובמקרה זה המומיה היא של אחיו, או שאביה של אנכי אכן לא היה עכן-אתון, בניגוד לרישומים הידועים לנו ממקורות שונים, או שאשה זו - אשת תות והאם של בנם המשותף, היא מלכה לא ידועה, נוספת על אנכי שנה-אמון.

יש הקושרים את ה'שונמית' ו'שולמית' שבשיר השירים עם מלכה זו. [דרוש מקור]

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.