אנקומיינדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איור ב"קודקס קינגסבורו" שבו רואים אנקומנדרו מעניש אינדיאני מקסיקני

אנקומיינדהספרדית: encomienda, בטגלוג: Enkomiyenda) היה מוסד משפטי וחברתי-כלכלי ספרדי שלפיו קבוצת בני אדם הצטרכה לגמול לאחרים באמצעות עבודה, מוצרים או אחרים, על ה"חסד" או "טובה" שקיבלה מהם - בדרך כלל, חסות וחינוך.

בימי הביניים, בתקופת הרקונקיסטה בממלכות אראגון וקסטיליה, ה"אנקומיינדס" היו אחוזות, נכסים דלא ניידי, קצבאות או הטבות שהוענקו למסדר צבאי ומנוהלות על ידי מפקד. מטרת מוסד זה הייתה להגן על אותו חלק של האוכלוסייה שחי באזור הספר, בגבול עם השטחים בשליטה מוסלמית.

החל מן המאה ה-16 (חוקי בורגוס משנת 1512 ו"החוקים החדשים" משנת 1542 אשר עיקרם היה ביטול האנקומיינדות ובפועל הן לא בוטלו אלא דעכו מעצמן) אנקומיינדה הייתה כלי לקולוניזציה שאומץ על ידי הספרדים בימי כיבוש דרום אמריקה וכיבוש הפיליפינים. באמריקה כגרסה של הארגון שהתקיים באירופה, ה"אנקומיינדה" קיבלה תכונות מיוחדות חדשות. ה"אנקומיינדה" הקולוניאלית הייתה שטח מסוים עם קבוצה של ילידים שחיה בו ושנמסר לכמה מתיישבים ספרדים, המכונים "אנקומנדרוס" (encomenderos), על מנת לנהל אותם ולהביאם לדת הנוצרית. האנקומיינדה היה במקרה זה מוסד שנועד לחזק את הקולוניזציה של השטחים החדשים, באמצעות שיעבוד פיזי, נפשי ודתי של האוכלוסיות הילידיות הפרה-קולומביאניות.

למרות שהספרדים הכירו בילידים כבני אדם (סוגיית היותם בעלי "נשמה" הועלתה לדיון על ידי קארל החמישי בויכוח ואיאדוליד והוכרעה אחרי דיונים סוערים) הם סברו שכמו הקטינים, הם לא היו אחראים למעשיהם והיו נזקקים לפיקוח על ידי אנקומנדרוס. קביעה זו שימשה להצדקת שיעבוד האינדיאנים הילידים. תוך זמן קצר האנקומנדרוס התחילו לנצל את הילידים ה"אנקומנדאדוס" (הנמצאים בפיקוחם) בעבודות פרך בלתי אנושיות. הם קיבלו מהשלטון המלכותי חופש פעולה מוחלט בניצול האינדיאנים שבשליטתם. ראשי הילידים אולצו לאסוף למען ה"אנקומנדרוס" את כל המוצרים - דברי מזון כמו תירס, דגים, בשר וכן מתכות. האנקומנדרו נשאר בקשר קבוע עם האחוזה - ה"אנקומיינדה", אך התגורר בעיר.

כל המצטיינים בשרותיהם למען הכתר הספרדי ולמען ההתיישבות הספרדית באדמות שנתגלו לא מכבר ונכבשו, היו יכולים להיות מתוגמלים על ידי קבלת אנקומיינדס. בהתחלה הוענקו אנקומיינדס עם יכולת להורשה, אך בהמשך הם הוענקו זמנית בלבד ללא אפשרות להורישם.

שיטת האנקומיינדה הוחלפה על ידי שיטת ההסיינדות (Hacienda) שהן נחלות בבעלות הקולוניאליסטים.

האנקומנדרוס לא פעלו לשם ניצורם של האינדיאנים ולכן באו המסדרים הדתיים, בעיקר הפרנציסקנים והדומיניקנים, ועקרו את האינדיאנים ממקומם לשם יישובם מחדש (רדוקסיון - Reducciones) בקהילות נוצריות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Vellaneda, Jose Ignacio, The Conquerors of the New Kingdom of Granada, Albuquerque: University of New Mexico Press, 1995.
  • Crow, John A., The Epic of Latin America, London, 1992.
  • Guitar, Lynne, "Encomienda System", Junius P. Rodriguez (ed.), The Historical Encyclopedia of World Slavery, Vol. 1, A-K, Santa Barbara, CA: ABC-CLIO, 1997, pp. 250–251.
  • Himmerich y Valencia, Robert, The Encomenderos of New Spain, 1521–1555, Austin: University of Texas Press, 1991.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]