אסחאק אפנדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אסחאק אפנדי או חוג'ה איסחאק אפנדי (בערך 1774 בארטה - 1835 בסואץ ) היה מתמטיקאי ומהנדס עות'מאני יהודי.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסחאק אפנדי נולד בארטה (כיום ביוון ), כנראה בשנת 1774, למשפחה יהודית. אביו התאסלם[1] ולאחר מותו האיש נסע לאיסטנבול, שם למד מתמטיקה ושפות זרות, ולבסוף שלט בצרפתית, בלטינית, ביוונית בעברית, בטורקית, בערבית ובפרסית[2].

במסגרת ניסיונותיו של הסולטן מהמוט השני להפוך את האימפריה למודרנית, בשנת 1816 הוא מונה למורה (ומכאן התואר שלו חוג'ה, שפירושו "מאסטר, מורה") בבית הספר הקיסרי להנדסה צבאית (ממנו התפתחה האוניברסיטה הטכנית באיסטנבול). ביולי 1824 הוא מונה גם כמתורגמן ( דרגומן ) לשער הנשגב, תפקיד אותו מילא עד 1828/1829. אז הוא פוטר, אולי בגלל החשש של מזכיר המדינה ( ראיס אלכותב ) פרטב פאשה שהוא עשוי לתפוס את מקומו. במהלך מלחמת רוסיה-טורקיה, אסחאק אפנדי פיקח על הקמת מבצרים, לפני שחזר לתפקיד ההוראה בבית הספר הקיסרי להנדסה צבאית, שם עלה להיות בדצמבר 1830 / ינואר 1831 מדריך ראשי (בשוקה). בתפקיד הזה, הוא ניסה בהצלחה מסוימת לבצע רפורמה בתוכנית הלימודים ולהעלות את הרמה החינוכית של הפקולטה, אך קודמו בתפקיד, זייד עלי פאשה, בעל השפעה הצליח באמצעות קשריו בבית המשפט לשלוח אותו לאל-מדינה באצטלה של "חג'", וכמו כן גם לתפקיד מפקח על שחזורים שונים לאתרים הקדושים שם. בשובו לאיסטנבול בשנת 1835 הוא נפטר בסואץ שם גם נקבר[2].

עבודותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירתו העיקרית, מג'מועה-י עולום-י ריאזיה (Madjmuʿa-i ʿUlum-i Riyaziyye: "עבודות שנאספו על מדעי המתמטיקה"): טקסט המורכב מארבעה כרכים שפורסם בין השנים 1831 ו-1834. הוא הכיל תרגומים, בעיקר לכתבים צרפתיים בני הזמן למתמטיקה, פיזיקה, כימיה וגאולוגיה ומילא תפקיד מכריע בהכנסת מושגים מדעיים עכשוויים רבים לעולם המוסלמי: על פי האנציקלופדיה של האסלאם, זו הייתה "העבודה הראשונה בטורקית על מדעי הפיזיקה והטבע המודרניים" בזכות הוספת "המינוח המדעי, המבוסס על ערבית, שהיה בשימוש בטורקיה עד שנות השלושים של המאה העשרים ובחלק ממדינות ערב אף עוד מאוחר יותר"[2]. הוא גם כתב מספר עבודות שתורגמו בעיקר ממסמכים אירופיים, בנושא מדעי הנדסה והצבא.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Erbahar, Aksel (2010). "Ishak Efendi, Hoca". In Stillman, Norman A. (ed.). Encyclopedia of Jews in the Islamic World.
  2. ^ 1 2 3 Lewis, Bernard (1968). The Emergence of Modern Turkey (2nd ed.). London: Oxford University Press. pp. 86, 88.