אסטרטגיה (מדעי החברה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אסטרטגיהאנגלית: Strategy) היא תוכנית פעולה הקובעת מטרות או יעדים רצויים בהיקפים או בטווחי זמן משמעותיים, ואת עקרונות הפעולה להשגתם.

אסטרטגיה אמורה להכיל תכנון של מערך מאורגן של פעולות בהתאם לאפשרויות, לאמצעים, וללוח זמנים, תוך פרוט שלבי ביצוע ועליה להיות נתונה לבקרה ולהערכה.

מקור המושג "אסטרטגיה" הוא מהשפה היוונית.

המושג אסטרטגיה שימש בתחום הצבאי ומשם עבר גם לתחומים אחרים, כגון: ניהול, פוליטיקה, חינוך, שיווק, כלכלה ועוד.

הבחנה בין אסטרטגיה לטקטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקטיקה, להבדיל מאסטרטגיה, עוסקת באופן ההוצאה לפועל של המהלכים הנדרשים. המונח אסטרטגיה משמש בדרך-כלל לתיאור ניהול אופן הפעולה בתמונה הכוללת (למשל, במלחמה כולה). מתוך האבחנה בין המישור האסטרטגי למישור הטקטי ייתכן ניצחון טקטי בקרב, אך כישלון אסטרטגי במלחמה, שהוא כישלון בהשגת היעדים וראיית התמונה הכוללת. מכך נגזר המונח "ניצח בקרב אך הפסיד במלחמה". שמשמעותו ניצחון טקטי, אך הפסד אסטרטגי. כך למשל, במשחק שחמט במצבים מסוימים ניתן לראות צד אחד יוזם הפסד מכוון, כישלון טקטי בקרב, על מנת להביא את המתחרה לעמדה שונה בה יוכל להשיג את מטרותיו האסטרטגיות ולנצח במשחק כולו.

מה מאפיין אסטרטגיות מוצלחות?[עריכת קוד מקור | עריכה]

באופן כללי, יש ארבעה מאפיינים לאסטרטגיות מוצלחות[דרוש מקור]:

  • מטרות ברורות, עקביות וארוכות טווח: מאחר שאסטרטגיה היא תוכנית כוללת הממוקדת במטרה או במטרות, יש לקבוע אותן, כאשר ברוב המקרים הטווח הוא בין שנתיים לחמש שנים.
  • הבנה מעמיקה של הסביבה: אחד הנדבכים בגיבוש אסטרטגיה טובה הוא הבנה של הסביבה שבה אנו פועלים. אם מדובר באסטרטגיה עסקית, האלמנטים החשובים ביותר בסביבה הם הלקוחות, המתחרים והספקים שלנו.
  • הערכה אובייקטיבית של משאבים: כאן עלינו להעריך את המשאבים העומדים לרשותנו, מבלי להגזים (הערכת יתר של כוחנו). כאשר מדובר בעסק, יש להעריך את משאבי האנוש, ההון, המותג והמוניטין, הטכנולוגיה והפטנטים, וכו'.
  • יישום אפקטיבי: הדבר החשוב ביותר באסטרטגיה הוא יישומה בפועל. ללא יישום, אין חשיבות לתוכניות שלנו, טובות ככל שיהיו.

כמובן שהמאפיינים הללו אינם מבטיחים הצלחה (אך הם יכולים להגדיל את הסיכוי להצליח).

סוגי אסטרטגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם מספר סוגים של אסטרטגיות; רשימה חלקית:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אסטרטגיה בוויקישיתוף
P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה ובנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.