אסייתים עשירים מטורפים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אסייתים עשירים מטורפים
Crazy Rich Asians
מידע כללי
מאת קווין קוואן עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 2013 עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה
הספר הבא China Rich Girlfriend עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אסייתים עשירים מטורפיםאנגלית: Crazy Rich Asians) הוא רומן סאטירי רומנטי משנת 2013, אשר נכתב בידי הסופר קווין קוואן (אנ'). קוואן ציין שמטרתו בכתיבת הרומן הייתה "להציג אסיה מודרנית בפני קהל מצפון אמריקה".[1] הוא טען שהרומן מבוסס בחלקו על הילדות שלו בסינגפור.[2] הרומן הפך לרב מכר ופורסמו לו שני המשכים, "החברה הסינית העשירה" (China Rich Girlfriend) בשנת 2015 ו"בעיות של אנשים עשירים" (Rich People Problems) בשנת 2017. סרט בשם "עשיר בהפתעה" (אנ') המבוסס על הספר יצא לאקרנים באוגוסט 2018.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרומן נפתח בציטוט מהמאה ה-14 של הנוסע הערבי, אבן בטוטה: "בשום מקום בעולם לא ניתן למצוא אנשים עשירים יותר מהסינים."[3]

הספר מסופר מנקודת מבטן של חמש הדמויות הראשיות: רייצ'ל צ'ו, ניקולס (ניק) יאנג, אלינור יאנג, אסטריד לונג ואדיסון צ'אנג. העלילה סובבת סביב חתונתם המכובדת, הנחשבת בעיני כולם כחתונת השנה, של הרווק המבוקש ביותר בסינגפור, קולין קו, ואייקון האופנה, ארמינטה לי.

רייצ'ל צ'ו היא מרצה לכלכלה באוניברסיטת ניו-יורק, במקור מקופרטינו, קליפורניה. היא גדלה עם אמא שלה וניהלה חיי מעמד בינוני טיפוסיים. כשבן-זוגה ניק, גם הוא מרצה באוניברסיטת ניו-יורק, לוקח אותה לפגוש את משפחתו בסינגפור, היא לגמרי אינה מודעת למה שעתיד להתרחש. ניק במקור יליד סינגפור, על אף שגדל בלונדון. הוא אינו מוכר לאף אחד בניו-יורק, אך לא רק שהוא שייך לאחת מעשר המשפחות העשירות ביותר באסיה, ייתכן שהוא גם היורש היחיד להון המשפחתי. למרות עושרו, הוא חונך להיות צנוע ולשמור על פרופיל נמוך. בשל חינוכו, הוא בטוח בכך שמשפחתו תסכים למערכת היחסים שלו עם חברתו הפשוטה, אך הדברים קורים בצורה שונה ממה שהוא ציפה לה.

אלינור יאנג היא אמו השתלטנית של ניק והיא אובססיבית ליוקרה וגאווה. מהרגע שניק נולד, היא הרשתה לחמותה, ראשת משפחת יאנג, לגדל את בנה היחיד כדי שכשיגיע הזמן, היא תוריש לו את ההון המשפחתי. כתוצאה מכך, אלינור אינה מעורבת בגידולו של ניק והיא חיה בנפרד מאביו, שבוחר לגור ולעבוד באוסטרליה ולנהל משם את העסק המשפחתי. היא גם מאוד נחושה שניק יתחתן עם מישהי מהמעגל המאוחד של חבריה העשירים ומתכננת לחבל במערכת היחסים של ניק ורייצ'ל. היא שוכרת חוקר פרטי שיאסוף מידע על משפחתה של רייצ'ל, על-מנת להשתמש בו כדי להוציא אותה מחייו של ניק, דבר המביא לתוצאה הפוכה כך שבסופו של דבר ניק מנדה את אמו מחייו. רייצ'ל המומה מהמידע שהתגלה, ועוברת לגור אצל חברתה גו פייק לין ומשפחה.

אסטריד טו היא בת דודתו המפורסמת של ניק, אשר ידועה בכל אסיה בשל יופייה. על אף ניסיונה להציג תדמית חיובית למשפחתה ולחברה, נישואיה סובלים. מייקל, בעלה, הוא אדם שבנה את עצמו מאפס ומשפחתה של אסטריד גורמת לו להרגיש נחות מהם, מכיוון שלא הגיע ממשפחה אמידה. אסטריד מגלה שייתכן שהוא מנהל רומן עם מישהי בהונג-קונג. היא מתעמתת איתו והוא מתוודה שאכן הוא מנהל רומן ועוזב אותה. בעזרתו של צ'ארלי וו, ארוסה לשעבר של אסטריד, היא מתעמתת איתו בשנית בהונג-קונג והוא חושף שלמעשה הוא לא מנהל רומן, אך שיקר לה כדי שתתגרש ממנו, מכיוון שהוא אינו יכול להתמודד עם ההרגשה שהוא נחות מאסטריד ומשפחתה. כמוצא אחרון כדי להציל את נישואיהם ולשמח את אסטריד, צ'ארלי קונה מניות במחיר מנופח מחברת הסטארט-אפ של מייקל בחשאי.

אדיסון צ'אנג הוא בן דודו המפונק של ניק שעובד כבנקאי. הוא אחד מבני המשפחה היחידים שלו שחי בהתאם למעמדו, כבן לאחת המשפחות העשירות ביותר בעולם. הוא רוצה להרשים את כל חבריו וקרוביו בחתונה, אבל התוכניות שלו נכשלות באשמת משפחתו, בעיקר באשמתו של אחיו הצעיר אליסטר שיוצא עם קיטי פונג, שחקנית מתחילה מרקע וכוונות מפוקפקים. אליסטר וקיטי מתארסים לרגע אבל היא עוזבת אותו לטובת ברנרד טאי, בנו של מיליארדר, אחרי שאוליבר טסיין מטעה אותה להאמין שמשפחת צ'אנג לא עשירה כמו שהיא חשבה.

רייצ'ל וניק במריבה. הוא מנסה לשכנע אותה להישאר איתו בזוגיות ומצהיר שכבר לא אכפת לו מהחברה ומציפיותיהם של משפחתו. רייצ'ל לא מאמינה לו וטוענת שלא משנה כמה הם ינסו להתעלם ממורשת המשפחה שלו, נראה שהם לא יצליחו. היא אומרת לניק שהיא רוצה שילדיה יגדלו כשהם מוערכים ואהובים על ידי משפחתם בדיוק כמו שעשתה משפחתה שלה, ולא שיגדלו עם משפחה שהדאגה העיקרית שלה היא העושר, המורשת וכל שאר הדברים שחשובים לאנשים עשירים. היא נפרדת ממנו וניק מבין שאיבד אותה. הוא נכנס לדיכאון ועובר לגור בביתו של קולין. בבית משפחת גו, רייצ'ל מתקשרת לאמה, קרי, והן רבות. היא דורשת לדעת מדוע קרי לא סיפרה לה על זהותו של אביה. כשקרי מנסה להסביר שהוא היה אדם מתעלל ושהייתה חייבת להציל את עצמה, רייצ'ל מנתקת את השיחה.

בזמן שניק שוהה בביתו של קולין, הוא מתחרט על כך שהביא את רייצ'ל לסינגפור מבלי להכין אותה להתמודדות עם משפחתו העשירה. במקום שיחבבו את רייצ'ל, הם הצליחו להסית אותה נגדו ולגרום לפרידתם. הוא משתף זאת עם קולין ומוסיף את מחשבותיו על לשחרר את רייצ'ל. עם זאת, קולין מציע שניק ילחם על רייצ'ל ויעשה דבר אחד כדי לזכות בליבה שוב. בזמן שרייצ'ל ופייק לין מתכוננות לנסוע לפגוש את פאנג מין, אביה של רייצ'ל שנמצא בכלא, ניק עוצר אותן וחושף שהביא אליה משהו מסין. רייצ'ל מגלה שהוא הביא את אמה לסינגפור וכועסת. היא מתעצבנת על ניק על כך שמנע ממנה את ההזדמנות היחידה לפגוש את אביה והיא נוזפת בקרי: היא לא רוצה לראות אותה יותר ושתתן לה לפגוש את אביה. בניסיון נואש, קרי מספרת לה את האמת על אביה הביולוגי: זה לא האדם שחשבה, פאנג מין, אלא אדם שכינויו הוא קאו ווי. רייצ'ל מחליטה להקשיב לאימה וללמוד על ההתעללות שעברה על ידי פאנג מין ואיך קאו ווי הציל את חיה כשעזר לה לברוח לארצות-הברית, ושם התגוררה עם קרוביה. כשהבינה כמה אכזרי היה פאנג מין לקרי, לרייצ'ל יש ייסורי מצפון בנוגע להתנהגות שלה מוקדם יותר והיא מתפייסת עם אמה. ניק לוקח אותן למרינה ביי סאנדס לשתות סינגפור סלינגס. רייצ'ל וניק מתאחדים.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רייצ'ל צ'ו: בוגרת אוניברסיטאות סטנפורד ונורת'ווסטרן, אמריקאית ממוצא סיני. מרצה לכלכלה באוניברסיטת ניו-יורק. גדלה ללא אב.

קרי צ'ו: אמה של רייצ'ל, סוכנת נדל"ן בקופרטינו, קליפורניה, היגרה מסין לארצות-הברית.

ניקולס "ניק" יאנג: בן זוגה של רייצ'ל, מרצה להיסטוריה באוניברסיטת ניו-יורק. מתגורר עם רייצ'ל בעיר ניו-יורק, אבל במקור הוא מסינגפור ממשפחה עשירה.

אלינור יאנג (לשעבר סונג): אמו השתלטנית של ניק שלא מסכימה למערכת היחסים שלו עם רייצ'ל. היא נערצת על ידי חברותיה ואנשים רבים בני גילה על כך שהפכה לגברת פיליפ יאנג. עם זאת, סו יי לא מחבבת את אלינור. היא בילתה את רוב חייה הבוגרים בניסיון להפוך את ניק לנכד המועדף על סו יי.

פיליפ יאנג: אביו המהנדס של ניק מתגורר בסידני. הוא בנה היחיד של סו יי ולכן ישנה ציפייה שהוא יהיה זה שיירש את פארק טיירסל וגם חלק נכבד מירושתה של סו יי.

אסטריד טו (לשעבר לונג): בת דודתו האפנתית של ניק, אשר מוכרת בכינויה "האלילה", בשל יופייה וחוש האופנה המושלם שלה. נרמז שהונה של משפחתה, משפחת לונג, אפילו גדול יותר מזאת של משפחת יאנג.

שאנג סו יי, הגברת יאנג: סבתו העשירה של ניק, אשר ביחד עם אחיה, אלפרד יאנג, ירשה את הונו של אביה, שאנג לונג מא. שטח הנדל"ן הפרטי הגדול ביותר בסינגפור נמצא בבעלותה של סו יי, ביחד עם אחוזה בשם פארק טיירסל, בה גרה רוב חייה. בעלה המנוח היה סר ג'יימס יאנג, רופא. היא לא מאשרת את רייצ'ל ואלינור.

פליסיטי לונג (לשעבר יאנג): אמה של אסטריד ובתה השנייה של סו יי. היא נשואה להנרי "הארי" לונג האבא ולהם שלושה ילדים נוספים: הנרי לונג הבן, דוקטור פיטר לונג ואלכסנדר לונג.

ויקטוריה לונג: בתה השלישית של סו יי אשר לנשואה לקרדיולוג בעל השם העולמי, דוקטור מלקולם צ'אנג, ומשקיעה את הונו בנדל"ן ובכך יוצרת הון למשפחה. היא ובעלה נמצאים בדאגה תמידית לילדיהם, בעיקר לבנם הבכור, אדי.

אדיסון "אדי" צ'אנג: בן דודו של ניק המנסה לצייר תמונה של משפחה מושלמת. על אף שאביו אחד ממנתחי הלב הידועים ביותר בעולם ואמו הגיעה ממשפחת יאנג האריסטוקרטית, העשירה ובעלת הנכסים הרבים, הם מנהלים אורח חיים צנוע שאדי מתבייש בו.

פיונה צ'אנג (לשעבר טונג): אשתו של אדי המגיעה ממשפחה עשירה מהונג-קונג. בשונה מבעלה אדי, לא אכפת לה מה אחרים חושבים על משפחתה.

אליסטר צ'אנג: אחיו של אדי אשר מעורב בתעשיית הסרטים בהונג-קונג. הוא יוצא עם כוכבת אופרת סבון, קיטי פונג, שמאוחר יותר זורקת אותו בתואנה שהוא לא עשיר כמו שאר בני משפחתו.

קיטי פונג: כוכבת סדרות אופרה רודפת בצע שיוצאת עם אליסטר. היא נפרדת ממנו עבור ברנרד טאי ומתחתנת איתו ב"חברה הסינית העשירה" ונקלעת לסדרת אירועים חסרי מזל עם הצהובונים הגורמת למבוכה גדולה למשפחתו החזקה של אליסטר.

גו פייק לין: חברתה הפטפטנית, הנדיבה, הכנה והמכורה לקניות של רייצ'ל, המגיעה ממשפחה סינגפורית עשירה אשר בבעלותה חברה לפיתוח ובנייה.

קולין קו: חברו הטוב ביותר של ניק ובן דודה של אסטריד, משפחתו אחת מהעשירות בעולם. חתונתו עם ארמינטה לי היא החתונה המדוברת ביותר בכל מזרח אסיה. אמו נפטרה לפני שנים והייתה אחותו של אביה של אסטריד.

סופי קו: אחותו של קולין ובת דודתה של אסטריד שעובדת בתור כירורגית ילדים ומתחברת עם רייצ'ל. היא נשלחת על ידי אסטריד להשגיח על רייצ'ל במסיבת הרווקות של ארמינטה.

ארמינטה לי קו: ארוסתו של קולין ובהמשך אשתו, המתחברת עם רייצ'ל. היא אייקון האופנה המפורסמת ביותר בסינגפור, אשר דגמנה בעבר למעצבים מפורסמים כמו אלכסנדר מקווין. אביה הוא אחד האנשים העשירים ביותר בסין ובבעלות אמה רשת של מלונות יוקרה.

ג'קלין לינג: נכדתה של סו יי וחברה קרובה של המשפחות שאנג, יאנג וטסיין. היא נכדתו של הפילנתרופ לינג יין צ'או.

אליבר טסיין: בן דודו של ניק העובד בכריסטי'ס בלונדון. הוא זה שמשקר לקיטי על הרקע הצנוע של אליסטר.

קסנדרה שאנג: בת דודתו הרכלנית של ניק שיודעת הכל על כולם ובכך זוכה לכינוי "רדיו 1 אסיה". היא בת דודתו של אביו של ניק.

דאטין קרול טאי: נוצרייה אדוקה הנשואה למיליארדר המושחת דאטו טאי טו לוי. היא אחת מחברותיה הטובות ביותר של אלינור.

ברנרד טאי: בנה של קרול וחבר לכיתה לשעבר של ניק וקולין. אביו מפנק אותו.

פרנצ'סקה שו: היורשת של ההון משפחתו, "מאכלי שו". בת זוגו השחצנית, סנובית ואליטיסטית לשעבר של ניק שלא מחבבת את רייצ'ל. אמה, נדין, חברה טובה של אלינור.

מייקל טו: בעלה של אסטריד ואיש צבא לשעבר אשר בבעלותו חברת סטארט-אפ.

צ'ארלי וו: מיליארדר אשר בבעלותו חברת טכנולוגיה ובן זוגה לשעבר של אסטריד. עדיין יש לו רגשות כלפיה אף על פי שהוא נשוי לאחרת. הוריה של אסטריד התנגדו למערכת היחסים איתו מפני שהוא לא מגיע ממשפחה עשירה כמוה.

עיבוד קולנועי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבימוי של העיבוד הקולנועי לרומן משנת 2003 נעשה על ידי ג'ון מ. צ'ו והאחים וורנר. הצילומים החלו באפריל, 2017 והסרט הופץ בכל העולם על ידי האחים וורנר עם הוצאתו לאור ב-15 באוגוסט 2018. במאי הסרט מופיע בספר בתור דוד רחוק של רייצ'ל צ'ו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Govani, Shinan (2015-07-07). "How 'Crazy Rich Asians' Splash Their Cash". The Daily Beast. נבדק ב-2020-06-22.
  2. ^ Lauren Christensen, Crazy Rich Asians Author Kevin Kwan on the Lavish Culture of Asia’s Upper Crust: “The Reality Is Simply Unbelievable”, Vanity Fair
  3. ^ James Crabtree, ‘Crazy Rich Asians’ and the new face of the 1 per cent, www.ft.com, ‏2018-08-17