אס (קלף)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ארבעת קלפי האס שנמצאים בחפיסת קלפים

האס (אנגלית: Ace) הוא קלף בחפיסת קלפי משחק. בכל חפיסה ארבעה אסים, כשערכם הוא לפעמים אחד, לפעמים 14 ולפעמים שניהם, כתלות במשחק. סמלו של האס הוא האות האנגלית איי (A).

מקור המילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור השם האנגלי במילה הלטינית אס (as) שמשמעותה יחידה, משמו של המטבע הרומאי הקטן. באנגלית של ימי הביניים, לפני הקלף, המילה אמרה "מזל רע", אבל כיוון שהיום בדרך כלל האס הוא דווקא הקלף הגבוה ביותר, כשאומרים באנגלית אייס מתכוונים "מעולה".

הסבר הקלף[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקלף האס בחפיסת קלפים רגילה יש סמל אחד (עלה, תלתן, יהלום או לב) בדרך כלל קטן אבל לפעמים הוא מוגדל, בעיקר באס עלה, עליו בדרך כלל כתוב שמו של המדפיס. ברוב המשחקים, האס הוא הקלף הגבוה ביותר בחפיסה, אחרי המלך; בחלקם הנמוך ביותר (כאחד); באחדים ניתנת הבחירה (לדוגמה בפוקר ובבלאק ג'ק). במשחקים מסוימים, כשהאס גבוה העלה הופך לשובר שוויון, קרי כשיש תיקו, האס העלה מנצח.

במקור האס היה תמיד אחד, אך בתקופת המהפכה הצרפתית, היה נהוג לשים את הקלף הנמוך ביותר (האחד) על המלך כמשל לניצחונו של האדם הפשוט על המונרכיה. בחפיסות הקלפים הצרפתיות ערכו וסמלו של האס הוא אחד.

אס עלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אס העלה מיוחד בסימן העלה שעליו, שהוא גדול ומקושט במיוחד ולעיתים הוא מכונה קלף המוות (death card). בקסמי קלפים משתמשים לעיתים באס עלה במיוחד בגלל קישוטיו ובידולו משאר הקלפים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אס בוויקישיתוף
Playing card spade A.svg