לדלג לתוכן

אס (קלף)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ארבעת קלפי האס שנמצאים בחפיסת קלפים

האָס (אנגלית: Ace) הוא קלף בחפיסת קלפי משחק. בכל חפיסה ארבעה אסים, כשערכם הוא אחד, לפעמים, כתלות במשחק. סמלו של האס הוא האות A.

מקור המילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור השם האנגלי במילה הלטינית אס (as) שמשמעותה יחידה, משמו של המטבע הרומאי הקטן. באנגלית של ימי הביניים, לפני הקלף, המילה אמרה "מזל רע", אבל כיוון שהיום בדרך כלל האס הוא דווקא הקלף הגבוה ביותר, כשאומרים באנגלית אייס מתכוונים "מעולה".

עיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקלף האס בחפיסת קלפים רגילה יש סמל אחד (עלה, תלתן, יהלום או לב) בדרך כלל קטן אבל לפעמים הוא מוגדל, בעיקר באס עלה, עליו בדרך כלל כתוב שמו של המדפיס.

אס עלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אס העלה (♤) מיוחד בסימן העלה שעליו, שהוא גדול ומקושט במיוחד ולעיתים הוא מכונה קלף המוות (Death Card). בקסמי קלפים משתמשים לעיתים באס עלה במיוחד בגלל קישוטיו ובידולו משאר הקלפים.

ערך הקלף[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוב המשחקים כיום, האס נחשב הקלף הגבוה ביותר בחפיסה, מעל המלך; בחלקם הנמוך ביותר (כאחד); באחדים, כמו בפוקר ובבלאק ג'ק ניתנת הבחירה אם להחשיב אותו כקלף גבוה או נמוך. במשחקים מסוימים, כשהאס גבוה העלה הופך לשובר שוויון, קרי כשיש תיקו, האס העלה מנצח.

היסטורית, האס החל כקלף נמוך, וסימנו היה הספרה 1 ולא האות A. השימוש בספרה 1 עדיין מקובל בחפיסות צרפתיות, ספרדיות, ורבות נוספות.

המהפך של אס לקלף הנחשב הגבוה בחפיסה התרחש באופן הדרגתי. במהלך המאות ה-15 וה-16, במספר משחקים האס קיבל את המקום הגבוה ביותר מבין קלפי המספרים, אבל נמוך יותר מהדיוקנאות - כלומר, בין קלף ה-10 לנסיך. המשחק המוקדם ביותר הידוע בו האס נחשב בתור הקלף הגבוה ביותר בחשיפה הוא טרפולה, משחק קלפים שמקורו בוונציה בראשית המאה ה-16.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום הכינוי "אס" (Ace) ניתן לאדם שמצטיין במקצועו, ככגון טייס קרב שהפיל הרבה מטוסים - אלוף הפלות (Flying Ace). שחקן כדורגל מצטיין שמכריע משחקים מכונה לעיתים כ"אס מנצח". על אדם שמבצע מהלך מפתיע שמוביל לניצחון אומרים שהוא "שלף אס מהשרוול".

קלף אס עלה (♤) מכונה "קלף המוות" ומזוהה עם גמביט - גיבור-על מבית מארוול קומיקס שנשקו העיקרי הוא יידוי קלפים מתפוצצים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אס בוויקישיתוף