גמביט (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גמביט
Gambit
גמביט, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Excalibur Vol.4 #2 מנובמבר 2019, אמנות מאת לוצ'יו פרילו.
גמביט, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Excalibur Vol.4 #2 מנובמבר 2019, אמנות מאת לוצ'יו פרילו.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Uncanny X-Men Annual #1990
(יולי 1990)
יוצרים כריס קלרמונט
ג'ים לי
גילום הדמות טיילור קיטש ("אקס-מן המקור: וולברין")
מידע
שם אמיתי רמי אטיאן לבו
כינויים לה דיאבלה בלאנק, רוברט לורד, דירג', מוות, גאמבו, קייג'ין, עכבר ביצות, קלינט ברטון
סטטוס פעיל
מקום לידה ניו אורלינס עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע מוטאנט
מין זכר
מקצוע נוכל וגנב
מומחיות אקרובטיקה וזריזות ידיים, קרב פנים אל פנים והטלת קליעים, נוכלות וגנבות
כוחות יכולת לטעון חפצים באנרגיה קינטית אשר גורמת למבנה המולקולרי שלהם להיות בלתי יציב, מה שמוביל לפיצוץ.
כלי נשק מוט טלסקופי ממתכת, קלפים מתפוצצים
חבר בקבוצה אקס-מן, אקסקליבר, גילדת הגנבים של ניו אורלינס
חבר לשעבר בקבוצה אקס-מן המדהימים
אקס-פקטור החדשים
המשוטטים
פרשי אפוקליפס
האצילים
אקסטרים אקס-מן
פיראטי הארגמן
סגנון לחימה קיקבוקס צרפתי וסבאט ואמנות הבוג'וטסו, לחימה עם מוט טלסקופי ממתכת, יידוי קלפים מתפוצצים
אזרחות אמריקאי ממוצא קייג'ון
דמויות קשורות
משפחה ז'אק ורושל לבו (סבים, מתים)
ז'אן-לוק לבו (אב מאמץ)
הנרי לבו (אח מאמץ, מת)
מרסי לבו (גיסה מאמצת, מתה)
בליז מרסו (דוד מאמץ)
תיאורן מרסו (בן דוד מאמץ)
אטיאן מרסו (בן דוד מאמץ, מת)
אמיל לאפין (בן דוד מאמץ)
בלה דונה בודרו (אישה לשעבר)
מריוס בודרו (חותן לשעבר, מת)
ג'וליאן בודרו (גיס מאמץ, מת)
אנה מארי לבו (אשה)
אויבים מיסטר סיניסטר, Candra עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

גמביטאנגלית: Gambit, על שם המושג גמביט) הוא דמות בדיונית של גיבור-על מוטאנט המופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Uncanny X-Men Annual #1990 מאוגוסט 1990, ונוצרה על ידי הכותב כריס קלרמונט והמאייר ג'ים לי.

גמביט הוא האלטר אגו של רמי לבו, מוטאנט ממוצא קייג'ון בעל יכולת לטעון חפצים באנרגיה קינטית ובכך לגרום להם להתפוצץ. סימן ההיכר שלו הוא חבילת קלפי משחק, אותם הוא נוהג להטיל במיומנות רבה לאחר שטען אותם באנרגיה ובכך להשתמש בהם כנשק כלפי אויביו. דמותו מוצגת לרוב כנוכל שרמנטי וחביב. על אף חברותו בקבוצת האקס-מן, הרי שעברו של גמביט מפוקפק, ובמקור הוא עסק בגנבה במסגרת גילדת גנבים בניו אורלינס. כותבי הקומיקס השונים השתמשו בעבר מפוקפק זה מספר פעמים כדי ליצור ספק לגבי מוסריותו של גמביט, ובכך לגרום לקונפליקטים בינו ובין שאר הדמויות.

דמותו של גמביט מדורגת במקום ה-65 ברשימת גיבורי-העל הגדולים, לפי אתר IGN.[1] את דמותו של גמביט גילם בסרט הלייב אקשן "אקס-מן המקור: וולברין" השחקן טיילור קיטש. סרט לייב אקשן בכיכוב הדמות נמצא בפיתוח אצל אולפני פוקס המאה ה-20, בכיכובו של צ'נינג טייטום בתפקיד הראשי.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילת חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי עלילות הקומיקס, גמביט נולד תחת השם רָמי לָבּוֹ בניו אורלינס ונחטף על ידי גילדת גנבים אשר פעלה בעיר, שחשבה כי הוא כלי הנבואה שיביא לשלום בינם לבין גילדת המתנקשים היריבה. הוא אומץ על ידי כנופיות רחוב והתמחה בגנבות ופריצות מנעולים, עד אשר טעה וניסה לפרוץ לביתו של ראש גילדת הגנבים, אשר התרשם מתעוזתו והחליט לאמצו. עם בגרותו גילה גמביט את כוחותיו המיוחדים, אך בחר להסתירם מחבריו ומשפחתו. הוא נאלץ לחושפם רק כאשר משימת חניכה מטעם גילדת הגנבים כשלה והוא נלכד.

בניסיון ליישב את הסכסוך בין הגילדות היריבות הוא נישא לבלה דונה בודרו, נכדתו של ראש המתנקשים. אחיה של בלה דונה דרש לקיים עמו דו-קרב מיד לאחר החתונה, במהלכו גמביט הרג את אחיה, וכעונש הוגלה מהעיר.[2]

טבח המוטאנטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אקס-מן: טבח המוטאנטים

גמביט נאלץ לנדוד ברחבי העולם ולהתפרנס מגנבות ופריצות. הוא החל להאבק בכוחותיו וראה בהם קללה, עד אשר ביאושו פנה למיסטר סיניסטר, מוטאנט מרושע המתמחה בגנטיקה. גמביט ביקש מסיניסטר לעזור לו לשלוט בכוחותיו וזה הסכים והחלישם, בתמורה למשימות אותן נאלץ גמביט לבצע. באחרונה שבהן התבקש גמביט להוביל חבורת מוטאנטים בשם המשוטטים בנבכי תעלות הביוב של ניו יורק. גמביט גילה לחרדתו כי חבורת המוטאנטים ביקשה להגיע למחבואם של חבורת מוטאנטים נוספת אותה ביקשו לחסל, הידועה בשם מורלוקים. גמביט לא הצליח לעצור את ההרג, אבל כן הצליח להציל ילדה אחת העונה לשם שרה ("מארו"). גמביט שמר בסוד על מעורבותו בתקרית מחבריו לקבוצת האקס-מן. לאחר מכן עזב את סיניסטר, והמשיך בנדודיו.[3]

אקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנדודיו ברחבי העולם, גמביט נתקל בסטורם הצעירה, שחיה ברחובות קהיר, ועזר לה להימלט מזעמו של מלך הצללים.[4] שניהם הצטרפו לשורות האקס-מן ועד מהרה הוא עזר להם להילחם בתושבי ג'נושה המוטאנטים[5] והחל רוכש את אמונם, פרט לוולברין, שלא סמך עליו. בינו לבין רוג החלה מערכת יחסים סבוכה - הוא מתענה בעקבות זכרונות העבר שלו והיא בעקבות אי-יכולתה לגעת מבלי לספוג את כוחותיו ואת זכרונותיו. כאשר האקס-מן גילו על עברו של גמביט עם המורלוקים, נערך לו משפט באנטארקטיקה על ידי אריק לנשר (מגנטו בתחפושת). רוג נאלצה לספוג את זכרונותיו, מה שגילה את דבר מעורבותו בטבח המוטאנטים ולאחר המשפט האקס-מן החליטו להדיח את גמביט ולהשאירו באנטארקטיקה.

לאחר תקופה ארוכה רוג החליטה לחפש את גמביט אך ללא הצלחה. זמן קצר לאחר מכן האקס-מן נתקלו בו כאשר ניסה לגנוב את גביש הארגמן של סיטוראק, מקור כוחו של ג'אגרנוט. גמביט הסכים לחזור לאקס-מן בעיקר בשביל הכבוד העצמי ואהבתו לרוג.

אקסטרים אקס-מן: XSE[עריכת קוד מקור | עריכה]

גמביט התנדב להצטרף לצוות האקסטרים של סטורם בעקבות היומנים של דסטיני, מוטאנטית יריבה בעלת יכולות חיזוי, אך רוג חששה פן תפגע בו בעזרת כוחותיה וסירבה לצרפו. גמביט פנה חזרה לגנבה. עד מהרה הוא הופלל על ידי איש העסקים סבסטיאן שו (מהחוג הפנימי של מועדון הלפייר) ברצח בוס העולם התחתון. בעזרתה של רוג וקבוצת אקסטרים אקס-מן, גמביט הוכיח את חפותו. הקבוצה התמודדה מול פלישה חוצנית, ובמהלכה אדם בשם ורגאס כמעט הצליח להרוג את גמביט כששיפד אותו ואת רוג ביחד על חרבו. שניהם שרדו את הפגיעה אך גמביט נותר במצב אנוש. רוג הצליחה לשכנע אותו שלא לוותר בעודו נד בין חיים ומוות. בעקבות הפגיעה שניהם איבדו את כוחותיהם באופן זמני והחליטו לפרוש מהקבוצה לטובת אהבתם.

הצטרפות מחודשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשגמביט ורוג חזרו, חברת מועדון הלפייר בשם טסה הצליחה להצית מחדש את הכוחות שלהם אך הם לא יכלו לשלוט בהם. כתוצאה מכך גמביט איבד את הראיה לאחר שקלף שהוא טען התפוצץ לו בפרצוף.[6] לבקשתה של רוג ועם תיסכולה לגבי מצבם, סייג' הצליחה להחזיר לגמביט את ראייתו. לאחר זמן מה שניהם ניסו לשקם את יחסיהם עם חזרתם לאחוזה, ואף עברו תרפיה טלפתית בעזרתה של אמה פרוסט. אמה החורגת של רוג, מיסטיק, לא הייתה מרוצה מיחסיהם וניסתה להתערב כאשר הסתננה לאחוזה ושינתה את צורתה לרוג עצמה, בניסיונה לשכנע את גמביט כי מוטב לו עמה, שכן היא "רוג ללא כוחות מוטאנטים".

פרשי אפוקליפס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר אירועי "בית אם", שבעקבותם רוב המוטאנטים בעולם איבדו את כוחם, אפוקליפס ניצל את ההזדמנות כדי לקום שוב ואילץ מוטאנטים שונים להצטרף אליו כפרשי אפוקליפס שלו. בתור "מלחמה" הוא צירף את המוטאנט סופג הקרינה רדיואקטיבית גייזר, בתור "רעב" את המוטאנט קולט קרינת השמש סאנפייר, בתור "מגפה" את פולאריס השולטת במגנטיות ובתור "מוות" את גמביט, שהתנדב לשורותיו של אפוקליפס כדי לרגל אחריו לטובת האקס-מן. גמביט חשב כי יוכל להתנגד לכוחותיו של אפוקליפס, אך תהליך הפיכתו ל"מוות" גרם לאיבוד זהותו ושפיותו.

לאחר שהאקס-מן הביסו את אפוקליפס, סאנפייר עזב עם גמביט בניסיון לרפא את גופו ואת מוחו. שניהם נראו בפעם האחרונה בחברתו של לא אחר מאשר מיסטר סיניסטר.

המשוטטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעזרתו של מיסטר סיניסטר, גמביט חזר לקדמותו וכחלק מחברי המשוטטים.[7] במהלך משימה להשיג מידע אודות העתיד, הוא וסאנפייר גילו את קייבל ואילצו אותו להפעיל מנגנון השמדה עצמית שפוצץ את מפקדת האקס-מן על האי פרובידנס. המאורע השפיע במובן מסוים על אופיו של גמביט. מאוחר יותר, הוא השמיד את היומנים של דסטיני ומנע ממיסטר סיניסטר ומחבורת המשוטטים מלהשיגם.[8]

תסביך משיח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אקס-מן: תסביך משיח

בסיסו של מיסטר סיניסטר באנטארקטיקה הותקף בידי חבורת האקס-מן, אשר מחפשת אחר התינוקת הראשונה שנולדה עם הגן המוטאנטי לאחר אירועי "בית אם". גמביט עצמו מותקף על ידי וולברין, שמענה אותו ומאלץ אותו לגלות כי התינוקת נמצאת עם קייבל.[9] בישופ מוצא את התינוקת ומנסה להורגה, אך גמביט וחבורתו עוצרים בעדו. המשוטטים עוזבים עם התינוקת.[10]

האקס-מן מגלים את מקום מחבואם של גמביט וחבורת המשוטטים, אך למעשה גמביט איפשר להם לאתרו. במוסרו את התינוקת למיסטר סיניסטר, האחרון מתגלה כמיסטיק בתחפושת, לאחר שזו הרגה אותו בעזרת כוחותיה של רוג. גמביט חוטף את התינוקת ומחזיר אותה לצ'ארלס אקסבייר. התינוקת נוגעת ברוג ושואבת ממנה את כל כוחותיה, כולל את אישויותיה הרבות מלבד זו של מיסטיק. רוג מבקשת זמן לעצמה, ושגמביט לא יעקוב אחריה.[11]

אנו עומדים מופרדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גמביט מגלה כי גילדת המתנקשים של ניו אורלינס נשלחה על מנת להרוג את צ'ארלס אקסבייר. הוא מאתר את אקסבייר, מצילו ממוות והודף את תוקפיו. גמביט ואקסבייר עושים פעמיהם למתקן מחקר גרעיני באלאמוגורדו, ניו מקסיקו - המקום בו לכאורה מיסטר סיניסטר ערך את ניסוייו הגנטיים. גילדת המתנקשים תוקפת שוב, ואקסבייר נלקח למתקן המחקר.[12] גמביט מגלה כי זו שרצתה במותו היא חניכתו ואהובתו לשעבר של מיסטר סיניסטר. היא מתכננת להשתמש באקסבייר כדי להפעיל את מכונת הקרונוס של סיניסטר ולהחיות את כוחו בגופה. גמביט מביס את יתר חברי גילדת המתנקשים בעזרתו של סבסטיאן שו, ושניהם כורתים ברית זמנית מתוך צורך להשמיד את מכונת הקרונוס של סיניסטר. גמביט טוען את סבסטיאן שו באנרגיה קינטית, ובכך נותן לו מספיק כוח בשביל לפוצץ את המקום.

גמביט ואקסבייר מוצאים את רוג, ואקסבייר מגלה כי כוחותיה לא ממש התפתחו מעבר לשלב הראשוני, וכי זו הסיבה שהיא אינה יכולה לשלוט בהם. הוא נעזר בטלפתיה כדי לקרוע מעליה את החסימות הנפשיות ואת שליטתה של מיסטיק עליה, מה שעוזר לה להשתלט לראשונה על כוחותיה.[13]

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גמביט הוא מוטאנט עם היכולת לנצל את האנרגיה הפוטנציאלית האצורה בעצמים ולהפכה לאנרגיה קינטית, פעולה שמכונה "טעינת" העצם, אשר לרוב מובילה לפיצוצו. גמביט מעדיף לטעון עצמים קטנים, ובפרט את קלפי המשחק שנהפכו לסימן ההיכר שלו, שכן ככל שהעצם יותר גדול לוקח יותר זמן לטעון אותו, וכן שקל לו יותר ליידות עצמים קטנים. עצם עובדה זו היא גם המגבלה היחידה על יכולת הטעינה של גמביט. רוב הטעינה מתבצעת באמצעות מגע גופני. עוצמת הפיצוץ שיוצר העצם תלויה במסת העצם שהוא טוען, למשל: עוצמת הפיצוץ של קלפי המשחק שהוא מיידה שקולה לזו של רימון יד. גמביט יכול להשתמש ביכולתו גם כדי להאיץ עצמים באמצעות הגברת האנרגיה הקינטית שלהם. כך למשל - הוא יכול לטעון את מוט הבו שלו במספיק אנרגיה כדי לשטח בית.

יכולתו של גמביט לתעל אנרגיה מעניקה לו יכולות פיזיות על-אנושיות (מהירות, רפלקסים, מהירות תגובה, זריזות, גמישות, קואורדינציה, איזון וחוסן). יכולות אלה מוסיפות חדות לאמנות הלחימה שפיתח ובה יש שימוש רב באקרובטיקה.

יש לו גם את היכולת ליצור שדה הגנה על מוחו המגן עליו מפני איתור וחדירה של טלפתים.

בנוסף, לגמביט יש קסם כריזמטי היפנוטי, המאפשר לו להשפיע בעדינות על יצורים תבוניים, ולגרום להם להאמין לדבריו ולהקשיב לעצותיו. קסם זה נחשב לחזק כל כך, שגמביט יכול להקסים גם את מלך הצללים.[14] עם זאת, הקסם לא עובד על אלה שמודעים ליכולת זו של גמביט.[15]

במהלך קרב, גמביט לובש שריון גוף קל ומשתמש במוט טלסקופי ממתכת. גמביט מאומן היטב באמנויות לחימה, בפרט בקיקבוקס צרפתי או סבאט ואמנות הבוג'וטסו ללחימה עם מקל. הוא לוחם מיומן בקרב פנים אל פנים המשתמש בטכניקות לחימה מהרחוב ואקרובטיקה. גמביט הוא מיידה קלפים מוכשר, שבאמצעות האנרגיה הקינטית שהוא מקנה לקלפים הוא יכול ליידות לטווח רחוק ובדיוק רב. גמביט הוא מצטיין בכל מיומנויות הגנבה, שכן הוא אומץ וגודל על ידי גילדת הגנבים.

אחרי שאפוקליפס השתמש ב"טכנולוגיה השמיימית" כדי להפוך את גמביט לאחד מארבעת פרשיו, "מוות", גמביט מקבל את היכולת להפוך חומרים וגזים לרעילים ואת היכולת לגרום מחלות ומגיפות.[16] נראה כי טכנולוגיה זו לא עזבה את גופו לחלוטין שכן בזמן התקפה טלפתית עליו, הוא נהפך שוב למוות והרג את התוקף. אחרי כן גופו של גמביט חזר לצורתו הרגילה, ומכך עולה שגמביט יכול להחליף בין אישיותו הרגילה לאישיותו של מוות.[17][18]

הפוטנציאל המלא של כוחותיו של גמביט הוא עצום, וניתן לו באופן זמני כאשר נלחם בבן החדש (New Son), גרסת מציאות חלופית של עצמו. בכוחות מלאים, גמביט יכול לשלוט בכל ההיבטים של האנרגיה עד לרמה המולקולרית, דבר המאפשר לו לתמרן את פוטנציאל האנרגיה הביו-קינטית שלו כדי לשרוף לאפר, לגרום חוסר נוחות מולקולרי, ליצור פיצוצים מתוזמנים (ולשלוט בשחרור האנרגיה), לירות מטחי אנרגיה, להתגבר על כוח הכובד, לרפא פצעים, לטעון עצמים באמצעות ראייה וללא מגע, ובאופן מעשי להתקיים כיישות אנרגטית. היה לו את הכוח לשתק יצורים אחרים או למנוע מהם לעצור. הוא יכול היה לדמות סוגי אנרגיה אחרים באמצעות תמרון האנרגיה הקינטית, כגון קרינה תת-אדומה וקרינת מיקרוגל, על ידי הגברת התנודות המולקולריות, הן לחימום והן לקירור. הוא יכול היה אף להשתמש בכוחותיו כדי לנסוע בזמן ולהפוך את עצמו לאנרגיה חיה שהצטרפה לזרם הקינטי. גמביט יכול לרפא את עצמו על ידי הגברת פעילותו התאית. למרות כל יכולות אלה, הוא לא מצליח לשמרן ומאבד אותן אחרי שנלחם בבן החדש, ובכך חזר ליכולותיו הרגילות.

גמביט יודע לדבר במספר שפות באופן שוטף, בעיקר באנגלית וצרפתית בניב קייג'ון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גמביט בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Top 100 Comic Book Heroes: #65 - Gambit
 2. ^ X-Men Origins: Gambit #1, August 2009
 3. ^ Uncanny X-Men #350, December 1997
 4. ^ Uncanny X-Men #266, August 1990
 5. ^ Uncanny X-Men #270-272, November 1991-January 1992
 6. ^ New X-Men (X-Men Vol.2) #158, August 2004
 7. ^ X-Men Vol.2 #200, August 2007
 8. ^ X-Men Vol.2 #202, October 2007
 9. ^ X-Men Vol.2 #205, January 2008
 10. ^ Uncanny X-Men #494, March 2008
 11. ^ New X-Men Vol.2 #46, March 2008
 12. ^ X-Men Legacy #212, July 2008
 13. ^ X-Men Legacy #224, July 2009
 14. ^ Uncanny X-Men #266
 15. ^ Rogue vol. 3 #4
 16. ^ X-Men vol. 2 #185
 17. ^ X-Men: Legacy Annual #1
 18. ^ X-Men: Legacy #229


מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה ג'יימס בארנסאיזאיה בראדליסוכן ארצות הבריתג'ק פלאגפלקוןפגי קרטרשרון קרטרנוודארנים זולאבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרולנטינה אלגרה דה לה פונטייןטאסקמאסטרטופר צהובמרסק הדגליםניוקסיןקוטונמאות'קרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
איירון פטריוטאדווין ג'רוויסהאפי הוגאןמריה הילוור משיןפפר פוטסאיירון הארטאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזיק סטייןפיקסררוח
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרהיימדלהיפוליטההלוחמים שלושהולקיריהסיףג'יין פוסטרגור שוחט האליםהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
הארי אוסבורןג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןפלישיה הארדימרי ג'יין ווטסוןמיילס מוראלסגוון סטייסיסילבר סייבלסילקספיידרוומן (ג'סיקה דרוג'וליה קרפנטרמאטי פרנקליןספיידר-גוון)סקרלט ספיידרקייןפלאש תומפסוןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהיורשיםהלטאההנשרהעקרבסימביוט (ונוםקרנג')זיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)פרנקלין ריצ'רדסאניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק ריק ג'ונסדוק סמסוןג'ניפר וולטרסליירהסקאארמרלו צ'נדלרבטי רוסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים איש הנמלה (אריק אוגריידיסקוט לאנג) • ג'וקסטההצרעהויז'ןיילוג'אקטסטאטוראולטרון
קוסמי אדם וורלוקאיקריסגאמורהקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)גברת מארוולגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןנובהתנהאגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנביולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתאנוס
על-טבעי אגתה הארקנסבליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'האביר השחורהעתיקברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקוג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות)נייג'ל היגינסהמענישבן יוריקלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןפוגי נלסוןקארן פייג'קולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל סטוקסקינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגברת מארוול (קמלה קאן)גרטרוד יורקס ואולד לייסהאלקלינגהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזאמריקה צ'אבזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסויז'ן (ארקוס)וונדר מןזאוסילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוילנה בלובהקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
(היסטוריה פרסומית לאירועי קרוסאובר של מארוול קומיקס)
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • נולד מחדש (פברואר 1986) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלוט (מאי 1996)
שנות ה-2000 שושלת קאנג (יוני 2001) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • ספיידרמן: עוד יום אחד (ספטמבר 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • יקום העכביש (נובמבר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015) • מלחמת הממלכות (אפריל 2019) • אימפריה (יולי 2020) • מלך בשחור (דצמבר 2020) • שלטון השטן (דצמבר 2021) • אוונג'רס: התאספו (נובמבר 2022)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבוריםהנוקמים: האיחוד ‏•‏‏ הנוקמים: האיחוד 2 ‏•‏‏ איירון מן הבלתי מנוצח ‏•‏‏ דוקטור סטריינג' ‏•‏‏ ארבעת המופלאים (2005)ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעה מופלאים (2015)
סרטי אקס-מן אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלההמוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2ספיידרמן: ממד העכבישספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש
יקום ספיידרמן של סוני ונוםמורביוסונום 2קרייבן הציידמאדאם ובאל מוארטוונום 3
היקום הקולנועי של מארוול איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהפנתר השחורהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעהקפטן מארוולהנוקמים: סוף המשחקספיידרמן: רחוק מהביתהאלמנה השחורהשאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעותנצחייםספיידרמן: אין דרך הביתהדוקטור סטריינג' בממדי הטירוףתור: אהבה ורעםהפנתר השחור: ואקאנדה לנצחאנטמן והצרעה: קוונטומאניהשומרי הגלקסיה: חלק 3המארוולסקפטן אמריקה: סדר עולמי חדש (הקצרים של מארוול)
סדרות טלוויזיה
(לייב אקשן ואנימציה)
האוונג'רס: סדרת האנימציהאיירון מן: הרפתקאות משוריינותאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןהענק הירוק (1996)האלק וצוות הריסוקסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיוןספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמןספיידרוומןספיידי וחבריו המופלאים
כותבים ומאיירים: גארת' אניסבריאן מייקל בנדיסאד ברובייקרסטיב דיטקוג'ונתן היקמןמארק ויידסטן ליגרנט מוריסוןפרנק מילרטוד מקפרלןפביאן ניצ'זהג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס