אלוף הפלות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דיורמה של קרב אוויר במהלך קרב מידווי, במלחמת העולם השנייה. הדיורמה מתארת מטוסי קרב של צי ארצות הברית בקרב עם מטוסי קרב האימפריה היפנית מעל נושאת המטוסים יורקטאון, 4 ביוני 1942

אלוף הפלות הוא טייס קרב שהפיל כמה מטוסים בקרבות אוויר. מספר המטוסים המקנה את הכינוי "אלוף" משתנה ממדינה למדינה, אך מקובל שהתואר ניתן למי שהפיל חמישה כלי טיס של האויב או יותר. מקור הכינוי בצרפת, במהלך מלחמת העולם הראשונה, כאשר הלוחמה האווירית החלה להתפתח. אלופי ההפלות של מלחמת העולם הראשונה זכו לפרסום רב והפכו לגיבורים לאומיים, וגם במלחמות מאוחרות יותר זכו אלופי הפלות לתהילה.

התפתחות המונח[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלוף ההפלות הראשון, אדולף פֶּגוּ, טייס בחיל האוויר הצרפתי, זוכה בעיטור צלב המלחמה על הישגו

הטייס הראשון שזכה לתואר "אלוף הפלות" היה הטייס הצרפתי אדולף פֶּגוּ (Adolphe Pegoud)[1] העיתונות הצרפתית כינתה אותו l'as, "האייס" או "האלוף", לאחר שהפיל בקרבות אוויר חמישה מטוסים גרמניים[2]. המונח l'as היה מקובל בעיתונות הצרפתית שלפני המלחמה ככינוי לכוכבי ספורט, כמו שחקני כדורגל או רוכבי אופניים מפורסמים. בשל כך ניתן הכינוי l'as גם למי שזכו בהצלחות בתחומים אחרים במלחמה, כמו מי שהטביעו ספינות או השמידו טנקים.

בקיסרות הגרמנית התמסד הנוהג להעניק את העיטור "פור לה מריט" (שנודע בשמו הלא-רשמי "מקס הכחול", Der blaue Max) לטייסים שהפילו שמונה מטוסי אויב. עיטור זה היה העיטור הצבאי הגבוה ביותר שניתן בפרוסיה, ומאוחר יותר בגרמניה, עד תום מלחמת העולם הראשונה. הגרמנים לא השתמשו במונח "אייס", אך טייסים שהפילו עשרה מטוסי אויב כונו "Überkanonen", "תותחי-על". שמם ומספר הניצחונות שלהם פורסמו ברבים, כדי להעלות את מוראל האוכלוסייה. עם התקדמות המלחמה, עלה יותר ויותר הרף שזיכה את הטייסים בעיטור.

בניגוד לקיסרות הגרמנית, באימפריה הבריטית עד 1916 לא היה רישום מסודר של ניצחונות בקרבות אוויריים, אם כי רישום כזה התבצע בטייסות. בשל כך, לא היה פרסום רשמי על טייסים שהיו אלופי הפלות, אך טייסים מסוימים זכו לפרסום כזה הודות לדיווח עיתונאי.

קביעת הפלת מטוס אויב[עריכת קוד מקור | עריכה]

תצלום מתוך מצלמת ירי של מטוס ספיטפייר, בעת ירי על שני מפציצים גרמניים היינקל He 111. ניתן לראות את זרם הכדורים הנותבים הפוגעים בחלקו האחורי של המטוס השמאלי והמרוחק יותר. צולם בעת קרב אוויר ב-25 בספטמבר 1940

קרב אוויר, מטבעו, מתנהל במהירות רבה ובשלושה ממדים. בשל כך, קשה לטייס לוודא שהמטוס עליו ירה בתותח או שיגר טיל אכן הופל. לעתים יראה הטייס שמטוס האויב צולל או פולט עשן, אך אין בכך ראייה שהופל, וייתכן שמטוס האויב יצליח להגיע בכל זאת לנחיתה. בשל כך, אין די בטענתו של הטייס על הצלחתו בקרב אוויר כדי לזכותו באישור על הפלת מטוס אויב. יחד עם זאת, יש חשיבות רבה למידע על הפלה כזו, הן בשל התועלת שבה למוראל והן בשל חשיבותו המודיעינית (כדי לדעת מה סדר הכוחות של האויב). בשל כך, עושים הצבאות השונים מאמץ כדי לוודא את נכונות הדיווח של הטייסים.

במלחמת העולם הראשונה הייתה הדרך לוודא הפלה ולזקוף אותה לזכות הטייס שונה בכל אחד משירותי האוויר (הגדרת היחידות האוויריות כ"חיל אוויר" עצמאי נעשתה ברוב הצבאות רק לאחר המלחמה) של הצדדים היריבים. שירות האוויר הגרמני (Luftstreitkräfte) אישר הפלה רק אם נמצאו שרידי מטוס האויב המופל, או אם טייס האויב נלכד או נמצאה גופתו. רוב הלחימה האווירית במלחמת העולם הראשונה הייתה בשטח הגרמני, ולפיכך פעלה שיטה נוקשה זו ביעילות רבה למדי.

עבור שירותי האוויר הבריטיים הייתה שיטה מעין זו הגרמנית בלתי-אפשרית. לפיכך, נדרש כל טייס למלא "דו"ח קרב" על כל מגע עם האויב. דו"ח זה עבר את מפקד הטייסת, ולאחר מכן הועבר למפקד הכנף. בז'רגון של הדו"חות, קרב שבו הייתה הפלה של מטוס אויב הוגדר "קרב מכריע" (decisive combat). בסמכות מפקד הכנף היה לקבל או לדחות טענות על הפלת מטוסי אויב, אך מפקדת הלהק בחנה גם היא את הדו"חות. לא היה מנגנון אחד שיבקר את הדו"חות ויוודא את נכונותם, ולא נעשה מאמץ מיוחד לגלות כפילויות או טעויות.

כאמור, קביעת הפלה היא מורכבת למדי בעת קרב אוויר. הטייסים הבריטיים במלחמת העולם הראשונה ראו לעתים את מטוס האויב צולל או מתרחק כשהוא בוער, אך מכיוון שנלחמו הרחק מבסיסיהם ומעל שטח האויב, לא היו יכולים לוודא הפלה. בשל כך דיווחו שמטוס האויב "הוכרח לצלול", "הוכרח לנחות", או "איבד שליטה". במלחמת העולם הראשונה נחשבו דיווחים כאלה כהפלות ודאיות. כך, למשל, לפחות עשר מתוך 26 ההפלות של אלוף ההפלות האמריקני אדי ריקנבקר היו דיווחים מעין אלה. במלחמות הבאות החמירו חילות האוויר השונים את נוהלי הדיווח, והפלות מעין אלו היו בבחינת "מסתברות" (probable) או "בספק", ונחשבו בהתאם.

חילות אוויר מודרניים זוקפים הפלה לזכות טייס כאשר ישנה עדות של טייס או איש צוות אוויר במטוס אחר שראה את ההפלה. כמו כן, מסתמכים על תצלומים ממצלמת ירי ותיעוד נוסף, אם קיים, וכן על דו"חות מודיעיניים. ואולם גם במלחמות שהתחוללו במחצית השנייה של המאה ה-20 קיימים ויכוחים חריפים על מספר המטוסים שהופלו.

חלוקת הפלה בין כמה טייסים, ומצבי ספק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיה נוספת באישור הפלה לטייס קרב היא כאשר כמה מטוסים יורים על אותו מטוס אויב: השאלה היא לזכות מי תיזקף ההפלה. חילות אוויר מסוימים זקפו את ההפלה לזכות טייס אחד בלבד, בדרך כלל מוביל המבנה. כך נהג שירות האוויר הגרמני במלחמת העולם הראשונה. שירות האוויר הצרפתי נהג באותה מלחמה לזקוף הפלה לזכות כל אחד מהטייסים או המקלענים שהשתתפו בקרב. הבריטים נהגו בדרך דומה, אך לא בעקביות: לעתים נזקפה הפלה לזכות כל משתתף, ולפעמים חולקה ההפלה, ולכל טייס נזקפה חלקיות הפלה. כך היה מצב שבו לטייס היו ½11 הפלות, או 26.83 הפלות.

היו חילות אוויר שזקפו לזכות הטייסים הפלה גם כאשר השמידו מטוסים על הקרקע. כך נהגו בכמה פיקודים של חיל האוויר האמריקני במלחמת העולם השנייה. בחילות האוויר של ברית המועצות ושל האימפריה היפנית באותה מלחמה נהגו לחלק בין הפלות של טייסים בודדים, שנזקפו לזכותם האישית, ובין הפלות משותפות, שנזקפו לטובת הטייסת כולה. הצי הקיסרי היפני הפסיק ב-1943 לזקוף ניצחונות לזכות טייסים בודדים, וניצחונות אלו נזקפו לטובת הטייסות. לעומתם, חיל האוויר של גרמניה הנאצית, הלופטוואפה, דגל בעיקרון של "טייס אחד, ניצחון אחד".

מצב ספק נוסף הוא כאשר מטוס האויב התרסק בעת הקרב, אך לא כתוצאה מירי של הטייס. דבר זה עלול לקרות בשל התמרונים החריפים המאפיינים את קרב האוויר. מקובל שהפלות כאלה נזקפות לזכות הטייסת.

אלופי הפלות ייחודיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לידיה ליטבק, טייסת יהודייה סובייטית, שהפילה 12 מטוסי קרב גרמניים, יותר מכל אישה-טייסת אי פעם.

חיל האוויר הסובייטי היה החיל היחיד שבו היו נשים שזכו בתואר זה: הטייסת היהודיה לידיה ליטבק הפילה 12 מטוסי קרב גרמניים, וקטיה בודנובה הפילה 11.[3] הטייס הצרפתי פייר לה גלואה הפיל ארבעה מטוסים גרמניים, שבעה מטוסים איטלקיים ושבעה מטוסים בריטיים; את האחרונים הפיל כאשר היה טייס בשירות חיל האוויר של צרפת של וישי. אף טייס אחר לא הפיל מגוון כזה של מטוסים.

רוב ההפלות נזקפו לזכותם של טייסים, אך גם לזכותם של מקלענים ואנשי צוות אחרים שהשתתפו בהפלות. כמה מהם אף עוטרו בעיטורים לאור הצלחתם.

אלוף ביום אחד[עריכת קוד מקור | עריכה]

התואר "אלוף ביום אחד" (Ace in a Day) ניתן לטייס שהפיל חמישה מטוסי אויב ויותר ביום אחד. הראשונים שזכו לתואר זה היו טייס ומקלען מחיל האוויר של האימפריה האוסטרו-הונגרית, שהפילו חמישה מטוסים איטלקיים ביום אחד, 22 באוגוסט 1916. פריץ אוטו ברנרט, אלוף הפלות גרמני באותה מלחמה, הפיל חמישה מטוסי אויב תוך 20 דקות, ב-24 באפריל 1917. ברנרט היה ממושקף ולמעשה משותק ביד אחת, מה שעושה את ההישג גדול בהרבה.

ההישג הגדול ביותר לאלוף הפלות ביום אחד הוא זה של טייס הלופטוואפה האנס יואכים מרסיי, שהפיל 17 מטוסי אויב בשלוש גיחות ביום אחד, ב-1 בספטמבר 1942, בשמי צפון אפריקה. טייסים רבים בלופטוואפה טענו להישג כזה, בעיקר בחזית המזרחית. מנגד זכו 68 טייסים של ארצות הברית, מן הצי ומצבא ארצות הברית לאישור על ביצוע הישג זה.

אלופי הפלות עיקריים במלחמת העולם הראשונה (1914 - 1918)[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם השתייכות מספר המטוסים שהפיל הערות
מנפרד פון ריכטהופן, הברון האדום הקיסרות הגרמניתFlag of the German Empire.svg
הקיסרות הגרמנית
80 מטוסים[4] הופל ונהרג בקרב אוויר באפריל 1918. אחיו לותר פון ריכטהופן אשר שירת עמו באותה טייסת, היה גם הוא טייס עלית וזקף לזכותו 40 הפלות.
רנה פונק
(René Fonck)
צרפתFlag of France.svg
צרפת
75 מטוסים[5]
אדוארד מאנוק
(Edward Mannock)
בריטניהFlag of the United Kingdom.svg
בריטניה
73 הופל ונהרג ביולי 1918 מאש נגד מטוסים.
בילי בישופ
(Billy Bishop)
בריטניהFlag of the United Kingdom.svg
בריטניה
72 מטוסים קנדי. האדם הראשון שקיבל את שלושת עיטורי הגבורה הגבוהים ביותר של בריטניה. את העיטור הגבוה ביותר, "צלב ויקטוריה", קיבל על תקיפה מוצלחת של שדה תעופה גרמני, שביצע לבדו.
ארנסט אודט הקיסרות הגרמניתFlag of the German Empire.svg
הקיסרות הגרמנית
62 מטוסים לאחר המלחמה עבד כטייס מירוצים ולהטוטן. עם עליית המפלגה הנאצית לשלטון היה בין האחראים לשיקום הלופטוואפה ומקציניו הבכירים.
ג'ורג' גינמר צרפתFlag of France.svg
צרפת
54 מטוסים הופל שש פעמים ושב להילחם. הופל ונהרג בספטמבר 1917, בגיל 22.
שארל נינג'סה
(Charles Nungesser)
צרפתFlag of France.svg
צרפת
45 מטוסים נפצע מספר פעמים ושב להילחם. בשנת 1927 ניסה לחצות בטיסה את האוקיינוס האטלנטי מאירופה לאמריקה, אך נעלם מעל לאוקיינוס.
אדי ריקנבייקר ארצות הבריתFlag of the United States.svg
ארצות הברית
26 מטוסים לפני המלחמה היה נהג מכוניות מרוץ. התגייס לחיל הרגלים, והוצב באירופה כנהג של גנרל. שירת כטייס קרב ממרץ 1918[6].

אלופי הפלות עיקריים במלחמת העולם השנייה (1939 - 1945)[עריכת קוד מקור | עריכה]

עשרות טייסים גרמניים ואף מעבר לכך השיגו מעל מאה הפלות של מטוסי בעלות הברית. זאת, לעומת אלופי ההפלות של בעלות הברית שלזכותם נזקפו לכל היותר כמה עשרות מטוסי אויב. הבדל זה נבע משתי סיבות עיקריות: ראשית, בשלבים מסוימים של המלחמה (בעיקר בשלבים הראשונים של מבצע ברברוסה, בחודשי הקיץ של 1941) היו מטוסי בעלות הברית, בעיקר אלה של חיל האוויר הסובייטי, מיושנים ונחותים לגמרי מול המטוסים הגרמניים; הטייסים הגרמניים השיגו מאות רבות של ניצחונות אוויריים ללא קושי. שנית, היה הבדל מהותי בשירותם של הטייסים הגרמניים מול יריביהם מבעלות הברית: טייסים גרמניים טסו שוב ושוב, לעתים יותר מאלף גיחות, וטיסותיהם הופסקו רק אם נהרגו, נשבו או נפצעו. טייסי בעלות הברית, לעומתם, הועברו לאחר כמה עשרות גיחות לתפקידים פיקודיים שבהם טסו פחות, או לתפקידי הדרכה בהם חלקו את ניסיונם העשיר. בשל כך הגיעו טייסי בעלות הברית, כאמור, רק לכמה עשרות ניצחונות אישיים, בעוד טייסי מדינות הציר זכו למאות ניצחונות.

להלן כמה מאלופי הטיסה הבולטים במלחמת העולם השנייה, מן המדינות השונות.

שם השתייכות מספר המטוסים שהפיל הערות
אריך הרטמן גרמניה הנאציתFlag of German Reich (1935–1945).svg
גרמניה
352 מטוסים אלוף ההפלות של כל הזמנים. הפיל 345 מטוסים רוסיים ושבעה מטוסי P-51 מוסטנג אמריקניים, בקרב אוויר מעל שדה נפט ברומניה. הופל 13 פעמים אך לא נפצע מעולם.
אוסקר-היינץ בר גרמניה הנאציתFlag of German Reich (1935–1945).svg
גרמניה
220 מטוסים מאלופי ההפלות הסילוניים הראשונים: השיג 16 הפלות במטוס קרב סילוני מדגם מסרשמיט Me-262
האנס יואכים מרסיי
(Hans-Joachim Marseille)
גרמניה הנאציתFlag of German Reich (1935–1945).svg
גרמניה
158 מטוסים הטייס הגרמני שהפיל את המספר הרב ביותר של מטוסים מערביים. נהרג ב-1942
אילמרי ג'וטיליינן פינלנדFlag of Finland.svg
פינלנד
94 מטוסים אלוף ההפלות הלא-גרמני של מלחמת העולם השנייה. אלוף ההפלות של כל הזמנים בחיל האוויר הפיני
הירושאיי נישיזאווה הצי הקיסרי היפניNaval Ensign of Japan.svg
הצי הקיסרי היפני
87 מטוסים יש הגורסים שהפיל יותר מ-100. נהרג ב-1944
הנס ווינד פינלנדFlag of Finland.svg
פינלנד
75 מטוסים הפיל 30 מטוסים רוסיים ב-12 ימים, והיה 5 פעמים "אלוף הפלות ביום אחד"
איוואן קוז'דוב ברית המועצותFlag of the Soviet Union.svg
ברית המועצות
62 מטוסים אחד הטייסים הסוביטיים היחידים שהצליחו להפיל מטוס קרב סילוני גרמני מדגם מסרשמיט Me-262
אלכסנדרו שרבנסקו רומניהFlag of Romania.svg
רומניה
47 מטוסים נהרג ב-18 באוגוסט 1944
מאטו דוקובאץ' קרואטיהFlag of Croatia.svg
קרואטיה
44 מטוסים סייע לחיל האוויר הסורי במלחמת העצמאות
ריצ'רד בונג ארצות הבריתFlag of the United States.svg
ארצות הברית
40 מטוסים אלוף ההפלות של כל הזמנים בחיל האוויר האמריקני. נהרג ב-6 באוגוסט 1945 כטייס ניסוי
מרמדיוק פאטל
(Marmaduke Pattle)
בריטניהFlag of the United Kingdom.svg
בריטניה
40 מטוסים הטייס מחבר העמים הבריטי בעל המספר הרב ביותר של הפלות. יש הגורסים שהפיל למעלה מ-50 מטוסים.
ג'ורג' ברלינג קנדה (1921-1957)Canadian Red Ensign 1921-1957.svg
קנדה
31 מטוסים הטייס הקנדי בעל מספר ההפלות הרב ביותר. נהרג בתאונת טיסה כמתנדב בחיל האוויר הישראלי הצעיר ב-1948
לידיה ליטבק ברית המועצותFlag of the Soviet Union.svg
ברית המועצות
12 מטוסים אלופת ההפלות של כל הזמנים. נהרגה ב-1943
סטניסלב סקלסקי פוליןFlag of Poland.svg
פולין
18+ מטוסים אלוף ההפלות של חיל האוויר הפולני. טייס בעלות הברית הראשון שהשיג תואר של אלוף הפלות.

אלופי הפלות בעידן הסילון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט ממצלמת ירי של מטוס F-105D ת'אנדרצ'יף של חיל האוויר האמריקני המראה פגיעה במטוס מיג 17 של חיל האוויר של צפון וייטנאם בעת מלחמת וייטנאם. צולם ב-3 ביוני 1967

מלחמת קוריאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני הצדדים במלחמת קוריאה טענו לניצחונות אווירים רבים; בשני הצדדים נטען ליחס הפלות של 10:1 לטובתם. ברית המועצות, סין וקוריאה הצפונית טענו ליותר מ-600 ניצחונות, ואילו ארצות הברית זקפה לזכות טייסיה 720 ניצחונות. להלן רשימת אלופי הפלות המובילים בכל צד, על פי מספר הניצחונות שנזקף לזכותם. מספרים אלה עודם נתונים במחלוקת בין שני הצדדים.

שם השתייכות מספר המטוסים שהפיל הערות
ניקולאי סוטיאגין ברית המועצותFlag of the Soviet Union.svg
חיל האוויר הסובייטי
21 מטוסים
יבגני פפלייב ברית המועצותFlag of the Soviet Union.svg
חיל האוויר הסובייטי
20 מטוסים לטענת מחקרים בארצות הברית ואוסטרליה הפיל 14 מטוסים
ג'וזף מקקונל ארצות הבריתFlag of the United States.svg
ארצות הברית
16 מטוסים הוחזר לארצות הברית לתפקידי הדרכה לאחר 16 הפלות, נהרג כטייס ניסוי ב-1954
ג'יימס ג'אבארה ארצות הבריתFlag of the United States.svg
ארצות הברית
15 מטוסים אלוף ההפלות במטוסי סילון הראשון של חיל האוויר האמריקני
ואנג האי סיןFlag of the People's Republic of China.svg
סין
9 מטוסים

מלחמת וייטנאם ומלחמות אחרות במחצית השנייה של המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן כמה מאלופי ההפלות הבולטים במלחמות שהתחוללו במחצית השנייה של המאה ה-20. חילות האוויר של הודו ושל פקיסטן טוענות לכמה אלופי הפלות נוספים במלחמת הודו-פקיסטן ב-1965. פקיסטן טוענת להפלת 104 מטוסים הודיים ולאובדן 19 משלה, ואילו הודו טוענת להפלת 73 מטוסים פקיסטניים ולאובדן 35 משלה. ישנן מעט מאד מקורות נייטרליים לביסוס טענות אלו. פקיסטן טוענת עוד להישגים מול חיל האוויר הישראלי במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים, טענות המנוגדות לגמרי להיסטוריה הרשמית של חיל האוויר הישראלי.

שם השתייכות מלחמה מספר המטוסים שהפיל הערות
נגויין ון קוק צפון וייטנאםFlag of North Vietnam.svg
צפון וייטנאם
מלחמת וייטנאם 9 מטוסים על פי רישומי חיל אוויר של ארצות הברית הפיל שבעה מטוסים
מאי ון קואונג
(Mai Văn Cường)
צפון וייטנאםFlag of North Vietnam.svg
צפון וייטנאם
מלחמת וייטנאם 8 מטוסים
צ'ארלס ב. דה בלוויו ארצות הבריתFlag of the United States.svg
חיל האוויר של ארצות הברית
מלחמת וייטנאם 6 מטוסים נווט הקרב בעל מספר ההפלות הרב ביותר
רנדל "דיוק" קניגהם ארצות הבריתFlag of the United States.svg
צי ארצות הברית
מלחמת וייטנאם 5 מטוסים
ג'לאל זאנדי איראןFlag of Iran.svg
איראן
מלחמת איראן-עיראק 9 מטוסים טען לעוד 3 ניצחונות בקרבות אוויר. כל ההפלות הושגו במטוס F-14 טומקט, דבר שהופך אותו לאלוף ההפלות במטוס זה
מוחמד ראיאן עיראקFlag of Iraq.svg
עיראק
מלחמת איראן-עיראק 10 מטוסים מקורות מערביים אישרו 4 מתוך ההפלות. רוב ההפלות הושגו במטוס מיג 25, דבר שהופך אותו לאלוף ההפלות במטוס זה

אלופי הפלות בחיל האוויר הישראלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

39 טייסים בחיל האוויר הישראלי הפילו מעל חמישה מטוסים. עשרה טייסים הפילו מעל 10 מטוסים. אלוף ההפלות הראשון של חיל האוויר הישראלי היה גיורא רום שזוכה בהפלתו החמישית ב-7 ביוני 1967, יומה השלישי של מלחמת ששת הימים. שיאן ההפלות בחיל האוויר, שהוא גם הטייס בעל מספר ההפלות הרב ביותר בקרבות אוויר במטוסי סילון, הוא אלוף משנה גיורא אבן שלזכותו 17 הפלות.

אלו אלופי ההפלות בחיל האוויר הישראלי, שהשיגו 10 הפלות ומעלה:

שם מספר מטוסי אויב שהפיל מלחמות בהן הושגו ההפלות המטוסים שבהם טס טייסת מטוסי ומסוקי אויב שהפיל והערות
אלוף משנה גיורא אבן (אפשטיין)
17[7]
מלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים
מיראז' 3
נשר
טייסת 101
("הקרב הראשונה")
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 17 - מטוס אחד (חיל האוויר המצרי)
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 21 - 9 מטוסים (חיל האוויר המצרי)
מצריםFlag of Egypt.svg סוחוי 7 - 4 מטוסים (חיל האוויר המצרי)
מצריםFlag of Egypt.svg סוחוי-20 - 2 מטוסים (חיל האוויר המצרי)
מצריםFlag of Egypt.svg מיל מי-8 - מסוק אחד (חיל האוויר המצרי)

אלוף ההפלות העולמי בהפלת מטוסי סילון

סגן אלוף אברהם שלמון
14.5[8]
מלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים
מיראז' 3 טייסת 119
("העטלף")
טייסת 101
("הקרב הראשונה")
סוריהFlag of Syria.svg מיג 17 - מטוס אחד (חיל האוויר הסורי)
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 19 - שני מטוסים (חיל האוויר המצרי)
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 21 - 3.5 מטוסים[א] (חיל האוויר המצרי)
סוריהFlag of Syria.svg מיג 21 - 4 מטוסים (חיל האוויר הסורי)
עיראקFlag of Iraq.svg הוקר הנטר - 2 מטוסים (חיל האוויר העיראקי)
תת אלוף אמיר נחומי
13[9]
מלחמת יום הכיפורים
מלחמת לבנון הראשונה
F-4 פנטום
F-16 פייטינג פלקון
טייסת 107
("אבירי הזנב הכתום")
טייסת 110
("אבירי הצפון")
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 17 - 4 מטוסים (חיל האוויר המצרי)
סוריהFlag of Syria.svg מיג 21 - 7 מטוסים (חיל האוויר הסורי)
סוריהFlag of Syria.svg מיג 23 - 2 מטוסים (חיל האוויר הסורי)
טייס ה-F-16 הראשון בעולם שהפיל מטוס קרב יריב
תת-אלוף אשר שניר
12.5[10]
מלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים
מיראז' 3
F-4 פנטום
טייסת 119
("העטלף")
סוריהFlag of Syria.svg מיג 17 - מטוס אחד (חיל האוויר הסורי)
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 17 - שני מטוסים (חיל האוויר המצרי)
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 21 - 7.5 מטוסים[ב] (חיל האוויר המצרי)
סוריהFlag of Syria.svg מיג 21 - מטוס אחד (חיל האוויר הסורי)
ברית המועצותFlag of the Soviet Union.svg מיג 21 - מטוס אחד (חיל האוויר הסובייטי)
תת-אלוף ישראל בהרב
12[11]
מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים
מיראז' 3
נשר
טייסת 101
("הקרב הראשונה")
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 21 - 12 מטוסים (חיל האוויר המצרי)
אלוף ההפלות העולמי בהפלת מטוסי מיג 21
תת-אלוף יפתח ספקטור
12
אפריל 1967
מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים
מיראז' 3
F-4 פנטום
טייסת 101
("הקרב הראשונה")
טייסת 107
("אבירי הזנב הכתום")
סוריהFlag of Syria.svg מיג 21 - 4.5 מטוסים (חיל האוויר הסורי)
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 21 - 5.5 מטוסים (חיל האוויר המצרי)[ג]
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 17 - 2 מטוסים (חיל האוויר המצרי)[12][ד]
אלוף משנה עודד מרום
11
מלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים
מיראז' 3 טייסת 101
("הקרב הראשונה")
רב סרן דרור חריש
11[13]
מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים
מיראז' 3
נשר
טייסת 119
("העטלף")
טייסת 101
("הקרב הראשונה")
מצריםFlag of Egypt.svg סוחוי-7 - 2 מטוסים (חיל האוויר המצרי)[14]
מצריםFlag of Egypt.svg מיג-17 - מטוס אחד (חיל האוויר המצרי)
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 21 - 6 מטוסים (חיל האוויר המצרי)
סוריהFlag of Syria.svg מיג 17 - 2 מטוסים (חיל האוויר הסורי)[15][16]
אלוף משנה יהודה קורן[17]
10.5
מלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים
מיראז' 3 טייסת 117
("הסילון הראשונה")
סוריהFlag of Syria.svg סוחוי 7 - מטוס אחד (חיל האוויר הסורי)
סוריהFlag of Syria.svg מיג-17 - 2.5 מטוסים[ה] (חיל האוויר הסורי)
סוריהFlag of Syria.svg מיג-21 - 3 מטוסים (חיל האוויר הסורי)
מצריםFlag of Egypt.svg מיג-21 - 2 מטוסים (חיל האוויר המצרי)
עיראקFlag of Iraq.svg מיג-21 - מטוס אחד (חיל האוויר העיראקי)
עיראקFlag of Iraq.svg הוקר הנטר - מטוס אחד (חיל האוויר העיראקי)[18]
אלוף משנה יעקב ריכטר
10.5
מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים
מיראז' 3 טייסת 117
("הסילון הראשונה")
סוריהFlag of Syria.svg מיג 17 - 1.5 הפלות[ו] (חיל האוויר הסורי)
סוריהFlag of Syria.svg מיג 21 - 6 הפלות (חיל האוויר הסורי)
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 17 - 2 מטוסים (חיל האוויר המצרי)
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 21 - מטוס אחד (חיל האוויר המצרי)[18]
שלמה לוי
10[19]
מלחמת יום הכיפורים מיראז' 3
נשר
טייסת 113
("הצרעה")
סוריהFlag of Syria.svg סוחוי 7 - 3 מטוסים (חיל האוויר הסורי)
סוריהFlag of Syria.svg מיג 17 - 2 מטוסים (חיל האוויר הסורי)
סוריהFlag of Syria.svg מיג 21 - 2 מטוסים (חיל האוויר הסורי)
מצריםFlag of Egypt.svg מיג 21 - 2 מטוסים (חיל האוויר המצרי)
לובFlag of Libya.svg מיראז' 5 - מטוס אחד (חיל האוויר הלובי)

אלופי הפלות - מטוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוס F-16 "נץ" 107 עם 6.5 הפלות וסימון נוסף המציין השתתפות במבצע אופרה, הפצצת הכור הגרעיני בעיראק

בנוסף לספירת הפלות עבור טייסים, נוהגים לספור גם את ההפלות שביצע כל מטוס קרב והללו מסומנות על דופן המטוס (לרוב בצורת רונדל חיל האוויר של המטוס שהופל).

מטוס מיראז' 3 מספר 159 של חיל האוויר הישראלי הפיל 13 מטוסים, וזהו שיא עולמי להפלת מטוסי סילון. מטוס F-16A נץ מספר 107 של חיל האוויר הישראלי הפיל 6.5 מטוסים[20], שיא עולמי עבור מטוס F-16.

ביאורים והסברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הפלה אחת משותפת עם יפתח ספקטור.
 2. ^ הפלה אחת משותפת עם משה מלניק.
 3. ^ הפלה אחת משותפת עם אברהם שלמון ואחת משותפת עם שמעון רומח.
 4. ^ ספקטור היה אחראי לדבריו להפלת מטוס מיג 21 סורי נוסף, שאותה זקף לזכות הטייסת ולא לזכותו. לפרטים ראה בפתיל "יפתח ספקטור - כל ההפלות בקרבות האויר... ועוד", באתר "פרש", ובספר "רם וברור", עמ' 264 - 272.
 5. ^ הפלה אחת משותפת עם יעקב ריכטר.
 6. ^ הפלה אחת משותפת עם יהודה קורן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים בוויקיפדיה באנגלית בנושא זה:

קישורים אחרים:

 • The Aerodrome.com, אתר המוקדש לאלופי הפלות במלחמת העולם הראשונה
 • The Aces of World War 2, אתר המוקדש לאלופי הפלות במלחמת העולם השנייה
 • Acepilots>com, אתר המוקדש לאלופי הפלות אמריקניים במלחמת קוריאה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ פגו התפרסם עוד לפני המלחמה, כאשר היה הטייס הראשון שביצע לולאה מלאה בעת טיסה. הוא נהרג ב-1915 כאשר הופל מטוסו. לתמונות ומידע על פגו ראו כאן.
 2. ^ על פי האמור כאן.
 3. ^ על ליטביאק ראו כאן וכאן.
 4. ^ לפרטים מלאים על המטוסים שהפיל ראו כאן. לפרטים נוספים על ריכטהופן, ראו גם כאן.
 5. ^ לפרטים על כל הניצחונות האווירייים של פונק, ראו כאן. לפרטים מלאים ותמונות ראו כאן.
 6. ^ לפירוט ההפלות של ריקנבקר ראו כאן.
 7. ^ "אלוף ההפלות", אתר חיל האוויר הישראלי
 8. ^ "משחק השחמט של אברהם שלמון", בטאון חיל האוויר, גיליון 122 (223), 1.8.98
 9. ^ על פי Attributed Israeli Air Combat Victories באתר Air Aces.
 10. ^ למקורות ראו בערך אשר שניר.
 11. ^ למקורות ראו בערך ישראל בהרב.
 12. ^ פירוט ההפלות על פי אתר "פרש", צבא וביטחון: יפתח ספקטור - כל ההפלות בקרבות האויר... ועוד, ינואר 2014.
 13. ^ אחד-עשר מי יודע, ביטאון חיל האוויר, אפריל 2005
 14. ^ אתר "מרקיע שחקים".
 15. ^ אתר "מרקיע שחקים".
 16. ^ בטאון חיל האוויר, גיליון 68 (169) מאי 1989, עמ' 18 - 23.
 17. ^ טייס של המאה העשרים, בטאון חיל האוויר, גיליון 127 (288), 1/6/99
 18. ^ 18.0 18.1 על פי אתר "מרקיע שחקים".
 19. ^ הפלות טייסת הצרעה במלחמת יום הכיפורים, באתר "מרחב אווירי"
 20. ^ למעשה, הוא הפיל 7 מטוסים אך הפלה אחת בוצעה בשיתוף מטוס קרב אחר ולכן נספרת כחצי הפלה.