אפקט הצופה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אפקט הצופה הוא מונח מדעי המשמש לתיאור האופן בו אדם הצופה ומודד אירוע, עשוי לשנות את הנצפה, רק מעצם צפייתו באותו האירוע. כלומר, זהו מצב שבו פעולת הצפייה באירוע מסוים עלולה לשנות את מהלכו בהשוואה למצב שבו האירוע מתרחש ללא צופה.

לאפקט הצופה יש חשיבות רבה בבנייה ותכנון של ניסויים ותצפיות במסגרת המחקר המדעי, לאור הנטאי שהוא עלול ליצור והשפעות על האופן שבו ניתן לפרש את הממצאים.

אפקט הצופה במדעי החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במדעי החברה ובשימוש כללי, האפקט מתייחס לאופן שבו אדם משנה את התנהגותו כאשר הוא נצפה על–ידי אחרים. אנשים אינם מתנהגים לרוב באופן רגיל כאשר הם מודעים לכך שהם נצפים.

הטיית הצופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הטיית הנסיין

במדעי החברה, המונח הטיית הצופה או הטיית הנסיין היא שגיאה בניסוי המתקיימת כאשר הצופים מדגישים יתר על המידה את ההתנהגות שהם מצפים לקבל ואינם מבחינים בהתנהגות שאותה אינם מצפים לקבל. דוגמה קלאסית לכך ניתן למצוא במחקרים אנתרופולוגיים, כמו של מרגרט מיד או מלינובסקי, בהם הציפיות והתפישות המוסריות והרעיוניות של הצופים "אותתו" לאורך זמן לנצפים וגרמו להטייה חריפה בתוצאות. בניסויים מדעיים רפואיים, מנסים להתגבר על בעיית הטיית הצופה באמצעות עריכת ניסוי סמיות כפולה שבו גם המנסה וגם מושא הניסוי אינם מודעים לתוצאות הרצויות או לאיזה חלק של קבוצת הניסוי הוקצו.

אפקט הצופה בפיזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במכניקת הקוונטים, בטרם התבצעה מדידה של גודל פיזיקלי כלשהו, יכולה מערכת להימצא במצב של סופרפוזיציה קוונטית, כלומר כצירוף של כמה מצבים בו זמנית. מערכת הנמצאת בסופרפוזיציה של שני מצבים, למשל, ניתן לתאר על ידי פונקציית גל הבאה:

כעת נרצה לבצע מדידה על מנת לדעת מה מצב המערכת. מדידה שנבצע יכולה להניב תוצאה אחת בלבד. בדוגמה שלעיל תוצאה יכולה להיות שמערכת נמצאת במצב או במצב , כלומר עצם ביצוע המדידה תגרום ל"קריסת פונקציית הגל" או במילים אחרות לצופה תהיה השפעה על מצב המערכת (על ידי ביצוע המדידה).

לצורך הסבר התופעה משתמשים לעיתים בניסוי המחשבתי "החתול של שרדינגר", שבו החתול אינו חי ואינו מת עד שהוא נצפה – אלא נמצא בסופרפוזיציה של המצבים חי ומת. המצב הפיזיקלי מושפע מעצם המדידה ולא מהמידע שצובר הצופה, וההשפעה זהה עבור מדידה ללא צופה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

PrirodneNauke.png ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.