התנהגות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

התנהגות היא מושג שמתייחס לפעולות או תגובות של יצור חי. בהקשר לאדם ההתנהגות זה כל מה שבני אדם עושים - זזים, מדברים, מרגישים, חושבים.

הגדרה מדעית של התנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנהגות באופן כללי, זה תזוזה או פעולה של היצור החי, אך הגדרה כזאת כללית מידי. ברס פרדריק סקינר, אחד ממייסדי מדע ההתנהגות הגדיר את ההתנהגות באופן הבא: "זה תזוזה של כל האורגניזם או של חלקים נפרדים שלו בתוך מערכת קואורדינטות, המוכתבת על ידי האורגניזם עצמו, או על ידי אובייקטים חיצוניים, או שדות כוח." (1938).

התנהגות של אורגניזם תמיד מתרחשת בתוך סביבה כלשהי, התנהגות בריק לא קיימת. ההתנהגות היא תוצאה של יחסי גומלין בין האורגניזם לסביבה.

התנהגות יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים מגוונות. היא יכולה להיות מודעת או לא מודעת, גלויה או נסתרת, תוצאה של פעולה רצונית או תגובה אינסטינקטיבית לא רצונית. על פי רוב ההתנהגות מערבת תנועה של השרירים.

ישנו יותר מגורם אחד להתנהגות[1]. על פי רוב ההתנהגות התגובתית מתרחשת בעקבות תפיסה של גירוי או שינוי בסביבה. בהתאם לכך, התנהגות נחשבת לכל פעולה שהופכת את מערכת היחסים של האורגניזם לסביבתו.

על פי ניתוח ההתנהגות, יחידת המדידה של ההתנהגות היא הרפלקס (הקשר בין הגירוי לתגובה). על ההתנהגות אפשר להסתכל כפונקציה של הסביבה.

התנהגות אנושית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – התנהגות אנושית

על אף שהמניעים היסודיים להתנהגות משותפים לרוב בני האדם, דרכי התגובה עליהם יכולים להשתנות מאדם אחד למשנהו, זאת משום שכל אדם נולד עם מטען גנטי שונה וגודל לרוב בסביבה שונה. השפעות הסביבה כוללים בתוכם גורמים רבים, כגון: השכלה, תרבות, חינוך, סטרס, מצב כלכלי, מצב משפחתי, מצב חברתי ועוד. אצל כל האנשים הסביבה שונה, ולכן היא גורמת לשוני בתכונות או באישיות של האדם, אך עדין קיימים מכנים משותפים כמו תרבות, דת, מדינה וכדומה.

מידת המקובלות של ההתנהגות נמדדת ביחס לנורמות חברתיות ומווסתת על ידי אמצעים שונים של שליטה חברתית. החינוך הוא כלי משמעותי של החברה בתהליך החיברות של הדור הצעיר. תהליך זה הוא חלק מרכזי בהתפתחות חברתית.

כאמור, התנהגות אנושית יכולה להיות שכיחה או בלתי רגילה, מקובלת או לא מקובלת מבחינה חברתית. מנהג הוא התנהגות מקובלת בחברה מסוימת. התנהגויות מוזרות ולא רגילות מכונות אקסצנטריות. התנהגות שנמצאת מחוץ לגבולות המקובלים בתרבות מסוימת מכונה טאבו. הפרעת התנהגות היא הפרעה נפשית המתבטאת בדפוס חוזר ונשנה של פגיעה בזכויות אחרים והפרת נורמות חברתיות. לדוגמה, הפרעת התרסה התנגדות היא הפרעה התפתחותית התנהגותית. מתאפיינת בדפוס חוזר ונשנה של התנהגות נגטיביסטית, מתריסה, מתנגדת ועוינת, כלפי דמויות סמכות.

קיימים גם דפוסי התנהגות בעלי מאפיינים ייחודיים, כמו התנהגות פסיבית-אגרסיבית, דחיינות, עצלנות, חוליגניות, חוצפה ואופורטוניזם.

חקר ההתנהגות האנושית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם תחומים רבים במדע אשר חוקרים את ההתנהגות באופן ישיר או עקיף. לדוגמה, פסיכולוגיה וזרמים שונים בתוכה חוקרים את הפרט, והסוציולוגיה חוקרת מערכות חברתיות שמשפיעות על הפרט. אנתרופולוגיה חוקרת התנהגויות של תרבויות פרימיטיביות, פיזיולוגיה ומדעי המוח חוקרים את התהליכים הביולוגים שמתרחשים בתוך הגוף בזמן ההתנהגות, ביולוגיה אבולוציונית מסבירה קיום של התנהגות כזאת או אחרת.

התחומים הראשיים שעוסקים בחקר ההתנהגות הם ניתוח התנהגות יישומי, וביהביוריזם.

התנהגות והתניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתנהגות האדם מושפעת מהניסיון הקודם שלו ומהסביבה הנוכחית. זאת משום שהמפגשים של האדם עם הסביבה משנים את אופן ההתנהגות באמצעות השפעה על מערכת העצבים ובכך מאפשרים תהליכים של זיכרון ולמידה. היכולת של מערכת העצבים להשתנות בהתאם להתנסות של היצור החי בסביבה מכונה הפלסטיות של מערכת העצבים.

הביהביוריזם עוסק בחקר ההתניה כפי שבאה לידי ביטוי בהתנהגותו הגלויה (והמוסתרת) של היצור החי. תחום זה עוסק הן בהתנהגויות של בני אדם והן בהתנהגות בעלי חיים. הוא מתבסס רבות על מערכת החיזוק. בנוסף לביהביוריזם קיימים תחומי מחקר אשר מתמקדים בעיקר בהתנהגות של בעלי חיים. למשל: פסיכולוגיה השוואתית ואתולוגיה.

מושגים מרכזיים שהתפתחו מתוך התחום הביהביוריסטי הם:

  • התניה קלאסית - תהליך שבו גירוי נייטרלי שלא מוביל לתגובה (למשל, צלצול בפעמון) מופיע בוא זמנית עם גירוי שמוביל לתגובה ביולוגית (למשל - אוכל -גירוי- שגורם להפרשת רוק - תגובה -), וגורם לאדם או לבעל החיים להגיב באותה הצורה גם לגירוי הנייטרלי (כאשר מושמע צלצול של פעמון, מופרש רוק בפה).
  • התניה אופרנטית - שינוי בתדירות התגובה כתוצאה מקבלת חיזוק לאחר ביצוע התגובה. אם חולדה רעבה לוחצת על דוושה ומקבלת אוכל - התדירות של ההתנהגות הזאת תעלה בעתיד.
  • עיצוב התנהגות - שיטה להקניית דפוס התנהגות מסובך לאדם או לבעל חיים בעזרת פירוק דפוס ההתנהגות לפעולות פשוטות ומתן תגמול (חיזוק) לעשיית כל פעולה כזו.
    • אילוף כלבים הוא מקצוע העוסק בכלבים מההיבט ההתנהגותי, לרבות הקניית הרגלים והתנהגויות, הכחדתם, עיצובם או עמידה על נסיבותיהם למטרה מעשית.
  • טיפול התנהגותי - שיטה טיפולית המניחה שהפרעות נפשיות הן תוצאה של דפוסי התנהגות, או הרגלים לא יעילים שנלמדו במהלך החיים. מטרת הטיפול ההתנהגותי היא שינוי דפוסי ההתנהגות של המטופל תוך שימוש בעקרונות ביהייביוריסטים כמו התניה קלאסית והתניה אופרנטית.

חיקוי הוא התנהגות בה פרט אחד צופה בפרט אחר וחוזר על התנהגותו של האחר. למידת הימנעות היא מושג פסיכולוגי המתאר התנהגות שמתרחשת על מנת למנוע גירוי בלתי נעים.

היבטים מוחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימי הביניים החלו לחקור את המוח לאור שינויים בהתנהגות של אנשים שסבלו פגיעת ראש[2]. התפתחות מדעי המוח אפשרה להעמיק את ההבנה אודות הקשר בין המוח להתנהגות.

נוירופסיכולוגיה היא תחום ידע מדעי העוסק בניסיון להבין כיצד מבנה המוח ותפקודו קשורים לתהליכים פסיכולוגיים ספציפיים. בין היתר, היא עוסקת גם בהיבטים מוחיים של התניה והתנהגות.

התנהגות נשלטת על ידי המערכת האנדוקרינית ומערכת העצבים. מורכבות ההתנהגות של האורגניזם קשורה למורכבות של מערכת העצבים שלו. באופן כללי, אורגניזם בעל מערכת עצבים מורכבת הוא בעל יכולת גבוהה יותר ללמוד תגובות חדשות ועל ידי כך להתאים את ההתנהגות שלו ולהסתגל.

מערכת החיזוק היא מכלול המבנים והמסלולים העצביים במוח שיוצרים תחושה של עונג בתגובה לגירויים מסוימים. מערכת זו משפיעה על ההתנהגות בכך שהיא "מחזקת" התנהגויות מסוימות ומגדילה את הסיכוי שיחזרו על עצמן בעתיד.

חקר מערכת העצבים בהבנת ההתנהגות הוא יותר פרקטי כאשר אנחנו נתקלים בבעיה שקשורה לבעיות מערכת העצבים, לדוגמה - מחלות פסיכוטיות, פגיעות ראש, מחלות אורגניות וכדומה. אך כאשר אנחנו חוקרים יצור חי בריא, ומטרת המחקר שלנו היא לחקור את הגורמים השולטים בהתנהגות, אז אין צורך להתעמק במדעי המוח. מערכת העצבים היא משנית, והחלק העיקרי הוא השפעת הסביבה.

השפעה תרופתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת העצבים מורכבת מתאי עצב רבים המקיימים תקשורת רצופה ביניהם ומסוגלים לתקשר גם עם תאים מסוגים שונים[2]. עיקר התקשורת מתבצע בסינפסה שהיא אזור החיבור בין תא העצב המשדר לתא המטרה הקולט[2][1]. בהתאם לכך, רוב התרופות שמשפיעות על ההתנהגות עושות זאת באמצעות השפעה על תהליך ההעברה המתרחש בסינפסה[1]. תרופות אלו מתחלקות לשני סוגים:

  • אגוניסט - סוג של תרופה הגורמת לשפעול הפעולה של המוליך העצבי המסוים על התא הבתר-סינפטי[1].
  • אנטגוניסט - סוג של תרופה שמתנגד או מעכב את הפעולה של המוליך העצבי המסוים על התא הבתר-סינפטי[1].

היבטים הסתגלותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנהגות היא תוצאה של השפעות הסביבה. ישנם רפלקסים ודפוסי התנהגות מולדים, אך הרוב המכריע (בעיקר אצל בני אדם) הם רפלקסים נרכשים (התניות). השתייכות לדת כלשהי, או תרבות כלשהי מנותחת כהתניה. הסוציוביולוגיה חוקרת את הקשר שבין האבולוציה להתנהגות חברתית. אקולוגיה התנהגותית היא תחום מחקר חדש יחסית במדעי החיים, החוקר את ההשפעה האדפטיבית של האקולוגיה, הסביבה ולחצי הברירה על התנהגות בעלי החיים והסתגלותם לבתי הגידול שלהם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

http://s-f-walker.org.uk/pubsebooks/pdfs/The%20Behavior%20of%20Organisms%20-%20BF%20Skinner.pdf

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 Neil R. Carlson, (2013). Physiology of Behavior. Boston: Pearson.
  2. ^ 2.0 2.1 2.2 רמי רחמימוב (2004). מהפכת המוח: תקשורת, מחלות נפש וסמים. רעננה: מכון ון ליר בירושלים הקיבוץ המאוחד.