אקשן פיגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בובת אקשן פיגר של כוח המחץ (G.I. Joe) עם רובה
בובות פעולה המבוססות על גיבורי-על של מארוול קומיקס. מלמעלה כנגד כיוון השעון: ספיידרמן, איירון מן, קפטן אמריקה, האבוק, קולוסוס, ג'אגרנוט, שאדוקאט, ארכאנג'ל וחייל A.I.M

אקשן פיגראנגלית: Action figure; בתרגום חופשי: בובת פעולה) הוא סוג של בובה המעוצבת בדרך כלל בדמות אדם מפורסם או גיבור-על, בדרך כלל על פי ספר, סרט, משחק מחשב או חוברת קומיקס. ייחודה הוא שניתן לשנות את תנוחת הבובה עצמה, ובדרך כלל רוכשים אותה עם אביזרים נלווים (בדרך כלל כלי נשק קטנים) שניתן להרכיבם על הבובה.

הראשונה לייצר בובת אקשן פיגר הייתה חברת הסברו ב-1964 כשייצרה את סדרת בובות ג'י. איי. ג'ו. בניגוד לבובות שמשחק בהם נתפס כנשי בובות פעולה משווקות בעיקר לבנים ולא נחשבים כבובות (ומכאן שמם באנגלית - Action figures) בחלוקה המגדרית המקובלת של צעצועים.

בובות פעולה בדרך כלל עשויות מפלסטיק, מלוות במגוון כלי נשק קטנים ובעלות יכולת תנועה מוגבלת. לעתים נוספים לבובות הפעולה גם כלי רכב (כגון מכוניות, רכבי שטח, טנקים ומטוסי קרב) עם פטנטים אינטראקטיביים וכלי נשק. בובות פעולה רבות הן בדמות גיבורי-על כמו באטמן, ספיידרמן, אקס-מן, צבי הנינג'ה או הפאוור ריינג'רס. לצידן יש גם בובות פעולה בדמות נבלי-על שנוצרו כדי לספק לילד בובת פעולה של רע שנגדה יוכל להילחם עם בובות הפעולה של גיבורי-העל. לעתים מופיעה סדרת בובות פעולה של דמות יחידה, שנבדלת רק בעיצוב ובאמצעי הלחימה והטכנולוגיות אותן היא נושאת (למשל: באטמן עם חליפת תעופה, באטמן צוללן, באטמן יורה בומרנגים, באטמן אביר ועוד).

בובות הפעולה מהוות חלק נכבד מתעשיית המוצרים הנלווים של עולם הקולנוע, בייחוד עבור סרטי סרטי פעולה, פנטזיה ומדע בידיוני. לעתים הכיוון הוא הפוך, סדרת בובות פעולה הופכת לזיכיון הכולל סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע שמטרתם לשווק את סדרת הצעצעועים. דוגמאות לכך הם הרובוטריקים, G.I. Joe (כוח המחץ) ו"הי-מן ושליטי היקום".

בעוד שבובות רגילות נתפסות בדרך-כלל כצעצועים המכוונים לבנות יותר משהם מכוונים לבנים, הרי שבובות המבוססות על דמויות-קולנוע נתפסות כצעצועים "הולמים" לבנים. סוגי בובות נוספים המכוונים לקהל של בנים הם בובות של רובוטים (ובפרט הרובוטריקים), ובובות חיילים (בפרט: חיילי פלסטיק ירוקים) המשמשות למשחקי צבא. עם זאת, הורים ומחנכים רבים טוענים שיש לעודד ילדים לשחק בבובות "רגילות" ולא בצעצועים בעלי הקשר צבאי או "גברי".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]