לדלג לתוכן

בובה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בובות בחלון ראווה של חנות איקס עיגול בתל אביב-יפו
בובה של אזולה מהסדרה המצוירת אווטאר כשף האוויר האחרון


בובה היא ייצוג פיזי מלאכותי של אדם (לרוב תינוק), דמוי-אדם, חיה (כגון דובי או דינוזאור

), יצור דמיוני (למשל, טרול או דרדס), דמות אמיתית או ספרותית. הבובה משמשת לרוב כצעצוע אך גם לנוי ואספנות.

חומרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציור של אישה שמכינה בובה
בובת צמר בדמות פיה

בובות משחק עשויות בדרך-כלל מבד או מפלסטיק, ולעיתים מעץ. בובות המשמשות לקישוט דקורטיבי או לאיסוף עשויות אף מפורצלן (חרסינה) או שעווה.

ישנן גם בובות תפורות מבד או סרוגות. אפשר לקנות בובות תעשייתיות העשויות מבד או סריג, אך יש גם הרבה בובות הנתפרות או נסרגות על ידי קרובים או חברים אוהבי מלאכת יד. למשל יש היוצרים בובות יד מגרב שנותרה בודדה.

בובות עשויות מחומרים שונים למשל כף עץ לבושה[1] בפיסות בדף כשפני הבובה מצוירים על הכף.

היסטוריה והתפתחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדה משחקת עם בובה, ציור משנת 1881

בובות קיימות בתרבות האנושית עוד משחר ימיה. ממצאים ארכאולוגיים באתרי חפירות רבים כללו בובות שונות מחרס או מאבן, ששימשו בין למשחק ובין לפולחן דתי. בקברים במצרים מהאלף השני לפנה"ס נמצאו בובות שנבנו מלוחות עץ צבועים עם "שיער" משרשראות חימר או חרוזי עץ. בובות הן גם ממצא נפוץ בקברי ילדים מהעת העתיקה.

איזבל מצרפת, (1358-1295) קבלה את הנדוניה שלה בגיל שבע[2], כאשר אירסו אותה לאדוארד השני מלך אנגליה לעתיד. בנדוניה שלה בין רשימות הסדינים, המפות והבגדים השונים, מופיע גם רישום של מספר בובות. בגיל 12 היא נשלחה לאנגליה כדי להינשא למלך.

במוזיאון דירפילד (Deerfiels Museum) בארצות הברית נמצאת בובה המכונה באנגוול פוט (Bungwell Putt][3] המתוארכת ל־1775-1770 ונחשבת לבובת הסמרטוטים העתיקה ביותר ששרדה. היא לבושה בבגדים באופנת המאה ה-18. היא הייתה שייכת לקלאריסה פילד (Clarissa Field) שנולדה עיוורת ב-25 באוגוסט 1765. הסבא רבא שלה מוזס פילד חטב את חלקי העץ של הבובה. נעליה תפורות מעור צבי, הידיים מבד פשתן והן היו תפורות כך שהילדה העיוורת[4] יכלה לחוש באצבעות השונות. כמו כן אין לבובה תווי פנים.

באירופה היו מרבית הבובות בובות עץ או "בובות סמרטוטים" עד למאה ה-19, אז פותח הייצור של בובות מתערובות של נסורת עץ, נייר, ומרכיבים אחרים; הרכב החומר היה סוד מסחרי שנשמר בקפידה על ידי היצרנים השונים. גם בובות שעווה היו מוכרות ויוצרו עוד מהמאה ה-17, אם כי בהיקף קטן יותר (כנראה כמצרך לעשירים בלבד).

בתחילת המאה ה-19 פותחו גם בובות הפורצלן. לעיתים קרובות יוצר רק הראש מפורצלן, או הראש והגפיים החשופות, ושאר הגוף מבד (שייצג את הבגדים). באותה תקופה החלה להתפתח תעשיית בובות BJD.

מרבית הבובות לאורך השנים היו דמויות של מבוגרים; בובת התינוק הראשונה יוצרה (כנראה) באנגליה, בתחילת המאה ה-19, משעווה. בשנות השמונים של המאה ה-19 צברו בובות שכונו "בבה" ("bébé") פופולרית רבה בצרפת: בובות אלה עוצבו בדמות נערה צעירה, והן יוצרו לראשונה בשנות החמישים של אותה מאה. בובות אלה כיום נחשבות לפריט אספנים מבוקש.

בובות פלסטיק פותחו לראשונה לאחר מלחמת העולם השנייה. בובת "ברבי", מהבובות המוכרות ביותר בעולם המערבי פותחה בשנת 1959 בידי רות הנדלר, במקור עבור בתה ברברה (שעל שמה נקראה הבובה). בשנה הראשונה לייצורה נמכרו מעל 350,000 בובות ברבי. בשנה זו יוצרה בובת פלסטיק נוספת שהיא בובת טרול על ידי מגלף עצים דני בשם תומאס דאם.

הבובה המדברת הראשונה נבנתה בידי תומאס אלווה אדיסון ממציא הפונוגרף בשנת 1888. מאז יוצרו סוגים רבים של בובות הכוללות מנגנונים חשמליים או אלקטרוניים שונים המאפשרים להן ללכת, לדבר ועוד.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה בובה בעברית היא מחידושי אליעזר בן-יהודה שהכליל אותה בשנת 1904 ב"קֹבץ מאמרים לקריאה" - מקראה שנכתבה עבור בית ספר אליאנס שבה מובאים זה מול זה סיפורים מנוקדים לילדים בעברית ובצרפתית[5]. עוד קודם לכן עשה יוסף מיוחס שימוש בחידוש זה במקראה "בת חיל" לבית הספר אוולינה דה רוטשילד בירושלים ב-1901:

"עיני המורה הן הרואות כי לא עניני הלימוד אשר יסכנו לבנים יסכנו גם לבנות. השעשועים האהובים לילד הם אנשי צבא יצוקים עופרת, עגלות וסוסים. הילדה בוחרת לה בובה (Poupee) להלבישה, להנעילה, להשכיבה ולהאכילה. הלא זה אות נאמן כי מבטן ייפרדו שני המינים בתכונתם"

סוגים ושימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן להשתמש בבובות בדרכים שונות. בהתאם לכך קיימים סוגים רבים של בובות המיועדות למטרות שונות.

בובות צעצוע ומשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדה עם בובת צעצוע, ציור משנת 1893

הבובה משמשת על־פי־רוב כצעצוע למשחק. קימות בובות רבות המיועדות למשחק עבור גילאים שונים. חלק מהבובות מיועדות לבנות או לבנים וחלקן מיועדות לבנות ובנים כאחד.

דוגמאות לבובות צעצוע ומשחק:

בובות המבוססות על דמויות מפורסמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אקשן פיגר

תחום מיוחד של בובות הוא צעצועים המבוססים על דמויות מסרטי קולנוע ומסדרות טלוויזיה, בעיקר כאלה הפונים לקהל צעיר (כגון "מלחמת הכוכבים", "באטמן", "ספיידרמן", "צבי הנינג'ה" ועוד). בובות אלה, המכונות באנגלית action figures (בובת פעולה), מהוות חלק נכבד מתעשיית המוצרים הנלווים של עולם הקולנוע. הן בדרך כלל עשויות מפלסטיק, מלוות במגוון כלי נשק קטנים ובעלות יכולת תנועה מוגבלת. בעוד שבובות רגילות נתפסות בדרך-כלל כצעצועים המכוונים לבנות יותר משהם מכוונים לבנים, הרי שבובות המבוססות על דמויות-קולנוע נתפסות כצעצועים "הולמים" לבנים. סוגי בובות נוספים המכוונים לקהל של בנים הם בובות של רובוטים (ובפרט הרובוטריקים), ובובות חיילים (בפרט: חיילי פלסטיק ירוקים) המשמשות למשחקי צבא. עם זאת, הורים ומחנכים רבים טוענים שיש לעודד ילדים לשחק בבובות "רגילות" ולא בצעצועים בעלי הקשר צבאי או "גברי".

בובות לבידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בובת יד פשוטה המשמשת למשחק תפקידים או הצגה של ילדים.
בובות מסוגים שונים ב"אוטובוס הבובות" (תל אביב 2013)

הבובה יכולה לשמש גם לצורך בידור. ישנם מספר סוגים של בובות המיועדות לבידור, עבור גילאים שונים. הבובות המיועדות לילדים משמשות על פי רוב למשחק תפקידים או הצגה. בבובות של המבוגרים נעשה שימוש בתיאטרון בובות.

דוגמאות לבובות היכולות לשמש לבידור והצגה:

 • בובת גרב היא בובה העשויה גרב (או בגד דומה). כאשר מפעיל הבובה משלב ידו בקצה הסגור של הגרב, ניתן ליצור אשליה שהבובה "מדברת".
 • מריונטה היא בובה המופעלת באמצעות חוטים.
 • בובת ענק היא בובה המשמשת כתחפושת.

בובות בשימוש קשרים חשאיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור אוסף הבובות של שושנה ארבלי-אלמוזלינו התחיל ממבצע חשאי בו השתתפה בשנת 1962 במסגרתו הוצפנו מסרים בבובות והן הועברו ליהודי ברית המועצות הנצורים[7].

בובות לתצוגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבובה משמשת גם לנוי או לאספנות. בובלהד היא סוג של צעצוע, שמקובל כפריט אספנות. ראש הבובה, שלעיתים קרובות גדול יחסית לממדי הגוף, מחובר אל גוף הבובה בקפיץ, כך שטפיחה קלה על ראשה גורמת לראש להתנועע.

בעולם קיימים מוזיאונים רבים לבובות. בישראל ישנם מוזיאונים לבובות בצפת (בגן הפסלים של הפסל משה ציפר ליד רובע האומנים), בקצרין (במרכז המסחרי), בערד: מוזיאון הבובות של האמנית מירי ליבוביץ ובחיפה (במרכז החנויות "קסטרא").

קסם הבובות היא תערוכה של בובות אומנותיות שנעשו ביד, בידי אומני בובות.

בכניסה לאולם תיאטרון גבעתיים מוצג מבחר מאוסף הבובות של שושנה ארבלי-אלמוזלינו[8].

בובות שימשו לתצוגת בגדים אמיתיים[9], סוחר נוסע היה יכול לקחת עמו כמה בובות שמדגימות את התלבושות שהחברה שלו משווקת.

שימוש מאגי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לבובות יכול להיות גם שימוש מאגי בכישוף הוודו, בובת וודו היא צלמית המייצג את האובייקט שעליו רוצים להשפיע בדרך מאגית: אדם, חיה או חפץ.

בובות אמיש[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבובות של קהילת האמיש נטולות פנים, בעקבות הפסוק התנ"כי "לא-תעשה לך פסל, וכל-תמונה" (שמות כ:3) כמו האמיש כך גם הבובות שלהם לבושות בצבעים כהים ללא דוגמה, המשקפים את טבעם הצנוע. הבובות מדגישות את הטבע הבוגר של הילד ואת הטבע הילדי של המבוגר האמיש.

היבטים התפתחותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדים משחקים בבובות בפינת בובות בגן ילדים, גרמניה, 1948

המשחק בגיל הרך הכרחי להתפתחות התקינה והוא הדרך האפקטיבית ביותר ללמידה משמעותית[10].

במהלך משחק עם בובות הילדים עוברים תהליכי למידה הדומים לאלו שבמשחקים דידקטיים, אשר נערכים סביב שולחן[10].

פינות הבובות בגן עשירות בגירויים צבעוניים בעלי משמעות רגשית עבור הילד. פינת הבובות היא חיקוי מוקטן לחיים מציאותיים המאפשרת לילד להתנסות בתפקידים של מבוגרים[10].

בובות במיחזור משביח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בובות שמרבים לשחק איתן עשויות להיקרע או להישבר (תלוי בחומר). כך נוצר מקצוע "רופא בובות" שבסדנתנו מתקנים בובות ומשיבים אותן לצורתן המקורית. לעיתים בובות נהרסות לחלוטין ואז אפשר להשתמש בחלקיהן או ליצירת בובה אחרת[11], או לשלב את החלקים ביצירת אמנות שאינה בובה.

מגרביים ישנות אפשר לעשות צעצועים שונים, נפוץ מאד לעשות מהן בובות-יד[6] להצגה בתיאטרון -בובות

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Joy Gammon, Patsy North (ע), Rod PUPPETS, Easy to Make PUPPETS, 1996, London: Brockhampton, 1993, עמ' 80-82, ISBN 1-86019-164-9. (באנגלית)
 2. ^ Francoise de Bonneville, תרגום: Deke Dusinberre, The Vanishing Tradition of the TROUSSEAU, The Book of Fine Linen, 1994, paris: Flammarion, 1994, עמ' 14, ISBN 2-08013-557-0. (באנגלית)
 3. ^ Veronica Patterson, Bangwell Put- At Her age, PIECEWORK, Such GOOd Friends 1, INTERWEAVE, 1993, עמ' 96
 4. ^ Sarah, Oldest Known Rag Doll, Sarah`s Notebook, ‏29/10/2013 (באנגלית)
 5. ^ זהר שביט, מחיֵה השפה העברית מלמד את ילדי ישראל צרפתית, באתר הארץ, 14 בדצמבר 2012
 6. ^ 1 2 Joy Gammon, Dog sock puppets, Story-time finger puppets, EASY TO MAKE PUPPETS, כרך PUPETS, London: Brockhapton, 1996, EASY TO MAKE, עמ' 20-22,54, ISBN 1-86019-164-9. (באנגלית)
 7. ^ עשי ויינשטיין, "הבובות נמסרו בחשאי ליהודים מאחורי מסך הברזל", מעריב, 1 בנובמבר 1978.
 8. ^ אתר תיאטרון גבעתיים.
 9. ^ Kay Staniland, Fashion in Minature, Manchester: The Gallery of English Costume, 1970. (באנגלית)
 10. ^ 1 2 3 אסתר קבלסון, ‏התפתחות, למידה ומשחק בגיל הרך, באתר פסיכולוגיה עברית, 7 ביוני 2005
 11. ^ 21Delightfully Creepy Upcycled Doll Projects, Recyclart (באנגלית)