לדלג לתוכן

ארגון ההורים הארצי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ארגון ההורים הארצי
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון תל אביב-יפו עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1944–הווה (כ־80 שנה) עריכת הנתון בוויקינתונים
parents-il.appspot.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ארגון ההורים הארצי הוא ארגון שהוכר על ידי משרד החינוך כמייצג את הורי תלמידי מערכת החינוך בישראל. בעקבות דו"ח ביקורת של רשם העמותות[1], הוסרה ההכרה בארגון והועברה לפורום ועדי ההורים היישוביים.

מטרות ארגון ההורים הארצי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. לייצג את הורי התלמידים בישראל, לרכז את פעילות ועדי ההורים בכל בתי הספר והיישובים בישראל.
 2. ארגון יציג ודמוקרטי של כלל הורי התלמידים, בו חברים, שותפים, מיוצגים ופעילים כלל ועדי ההורים המוסדיים והיישוביים, מכול רחבי ישראל (גני ילדים, חינוך יסודי, חינוך מיוחד, חטיבות ביניים ותיכוניים), שיהווה מקור כוח וסיוע להנהגות ההורים ביישובים השונים.
 3. הארגון שותף מלא ומרכיב בלתי נפרד בהתוויית המדיניות החינוכית, בקביעת יעדי משרד החינוך, בחלוקת המשאבים (הלאומיים, אזוריים, עירוניים וכדומה), יחד ובשיתוף עם משרדי הממשלה, הכנסת (והוועדות הפועלות בה), השלטון המקומי והארגונים השונים.
 4. קידום ושיפור איכות הלמידה והתשתיות העומדות לרשות תלמידי בתי הספר והגנים בישראל והעמדתן בצמרת ה-OECD.
 5. פיתוח תחושת השייכות והאחריות המשותפת של ההורים למערכת החינוך (הן ברמה המקומית והן ברמה הארצית), טיפוח המעורבות בחינוך ילדיהם בבתי הספר.
 6. השגת שוויון הזדמנויות לכלל ילדי ישראל וצמצום הפערים בחינוך.
 7. הורדת יוקר החינוך.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1931, בעקבות שביתת מורים, הוחל בהתארגנות של ארגוני הורים במושבות[2], ביוזמת התאחדות האיכרים[3] ולהקמת ארגון הורים ארצי שנודע בעיקר בשם "ארגון ההורים במושבות" אך גם כארגון ההורים הארצי[4][5][6]. כנגד יוזמה זאת יצאו ארגוני הפועלים שטענו ש"ארגון ההורים הארצי" אינו מייצג אותם[7] והקימו ארגוני הורים משלהם[8].

בשנת 1944, על בסיס ארגון ההורים מתל אביב שהוקם בשנת 1931, נרשם באופן רשמי ארגון בשם "ארגון ההורים הארצי לבתי הספר העממיים בארץ ישראל"[9][10].

בשנות ה-50 מיסד משרד משרד החינוך את הארגון[11]. מטרת הארגון הייתה לייצג את ועדי ההורים היישוביים ואת מוסדות החינוך בארץ. לאחר פעולה זו עוגן מעמד הארגון בחוזר מנכ"ל משרד החינוך. בשנת 2005, עקב מאבקים פנימיים רבים, הכריז רשם העמותות על העמותה "כעמותה בפירוק" והעמותה לא פעלה מספר שנים. בשנת 2010 מינה בית המשפט המחוזי בתל אביב את עו"ד ארז חבר כדי שיקים את העמותה מחדש וינהל את מערכת הבחירות כך שיבחר יו"ר ונציגים ארציים חדשים[12].

ביוני 2012, חידש את פעילותו, על פי החלטת בית המשפט, "ארגון ההורים הארצי למערכת החינוך בישראל". עו"ד גדעון פישר נבחר, ברוב מכריע, לתפקיד יו"ר ארגון ההורים הארצי ואתו 31 נציגים ארציים חדשים לאספה הכללית (מערים, רשויות וישובים ברחבי ישראל) ו- 11 נציגים לוועד המנהל ובכך הוקם ארגון ההורים הארצי מחדש. בית המשפט אישר את תקנון העמותה המחודשת ואת תוצאות הבחירות האמורות. יו"ר הארגון מינה שלושה סגנים, כמתבקש בתקנון. באוגוסט 2014 פורסם בערוץ 10 תחקיר שטען שפישר פועל בניגוד עניינים[13]. במקביל, פרשה קבוצת הורים מהארגון והקימה ארגון מתחרה. הפורשים פנו לרשם העמותות בדרישה לחקור את פעילות הארגון[14].

ב- 9 ביולי 2015 פרסם רשם העמותות דוח ביקורת על התנהלות הארגון והעומדים בראשו, בהם קבע, בין השאר: "...יו"ר הארגון פעל לא אחת, בחוסר סמכות, בניגוד לתקנון תוך ניגוד עניינים חמור, ..... המעלים חשש לפעולות תחת ניגוד עניינים, כן עולה חשש כי פעילותו של היו"ר נעשתה בין היתר לטובת ענייניו האישיים, וזאת בניגוד להוראות סעיף 34 ג', לחוק העמותות האוסרת על חלוקת רווחים..."

בינואר 2017, תוקן חוזר מנכ"ל משרד החינוך ונקבע בו שפורום ועדי ההורים היישוביים הוא שייצג את ההורים ויקבל את תשלומי ההורים הנגבים במסגרת תשלומי הרשות[15].

הבסיס החוקי לקיום העמותה: שם העמותה, מהות העמותה ומטרותיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. שם העמותה: "ארגון הורים ארצי למערכת החינוך בישראל" או בקיצור: "ארגון ההורים הארצי".
 2. העמותה, באמצעות מוסדותיה, תייצג את הורי התלמידים בכל מערכת החינוך בישראל כלפי מוסדות המדינה, משרד החינוך, הרשויות המקומיות, ארגוני המורים והמנהלים וכל אדם וגוף אחר במדינת ישראל.
 3. העמותה תפעל לחיזוק הקשר בין ההורים לבין המוסד החינוכי וצוות ההוראה.
 4. העמותה היא ארגון א-פוליטי. מוסדותיה, פעיליה ונציגיה של העמותה יקפידו להימנע מלקיים זיקה או תלות פוליטית או מפלגתית.
 5. העמותה תפעל לעודד ולסייע בהגשמת מטרות החינוך כפי שבאו לידי ביטוי בדיני החינוך וכן לעודד ולסייע בשיפור תנאי מוסדות החינוך, בהעלאת רמתם הלימודית והחינוכית ובשכלול הציוד העומד לרשותם, בשיפור הביטחון והבטיחות במוסדות החינוך ובפעילות הקשורה בהם וכן לעמוד על משמר ביטחונם, בטיחותם ובריאותם של התלמידים במסגרות החינוך השונות.
 6. העמותה תפעל לייזום, כינון, ביסוס ופיתוח החינוך המשלים וכל מסגרות החינוך הבלתי פורמלי ותעודד את פעילות תנועות הנוער.
 7. העמותה תפעל ליזום ופתוח תוכניות שתכליתן שוויון הזדמנויות וצמצום הפער החברתי ותסייע לפעולות אלה.
 8. העמותה תפעל למניעת אפליה בהקצאת משאבים במערכת החינוך.
 9. העמותה תעשה כל פעולה חוקית אחרת שמוסדותיה המוסמכים יחליטו עליה.

חברות בארגון ההורים הארצי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעמותה שלושה סוגי חברים:

 • "חבר" - כל אזרח ישראלי שהוא הורה לילד הלומד במוסד חינוכי במערכת החינוך בישראל, הפועל על פי רישיון משרד החינוך, שחוק לימוד חובה, תש"ט – 1949 חל עליו (בתקנון זה: "מוסד חינוכי") ואשר בקשתו להתמנות לחבר אושרה על ידי הוועד הארצי או ועדת האתיקה יחשב כחבר העמותה.
 • "עמית" - כל אזרח ישראלי שהוא הורה לילד הלומד במוסד חינוכי במערכת החינוך בישראל, הפועל על פי רישיון משרד החינוך, ואשר חוק לימוד חובה, תש"ט - 1949, חל עליו יחשב כעמית בעמותה.
 • "חבר של כבוד"- כל אדם המבקש לעזור ולסייע לעמותה, מוסדותיה ופעיליה, אף אם אינו הורה לילד הלומד במוסד חינוכי כאמור, ואשר נתקבל כחבר של כבוד על ידי הוועד הארצי או על ידי ועדת האתיקה יחשב "חבר של כבוד" בעמותה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ עמרי מניב, דו"ח: יו"ר ארגון ההורים פעל בניגוד עניינים כשניצל תפקידו לקידום עסקיו, באתר nana10‏, 20 ביולי 2015
 2. ^ השבוע הפתח תקותי, דואר היום, 7 ביוני 1931
 3. ^ מתנגדים להעברת החינוך לרשות התאחדות האיכרים, דבר, 10 ביולי 1931
 4. ^ העבודה בבתי הספר מסתדרת, דבר, 15 באוקטובר 1931
 5. ^ נימוסיים פרלמנטריים, דבר, 27 באוקטובר 1931
 6. ^ מסיבה בועד מושבות השרון, דבר, 25 בנובמבר 1931
 7. ^ נגד ארגון ההורים של התאחדות האיכרים, דבר, 24 בינואר 1932
 8. ^ בידי מי יופקד החינוך?, דבר, 10 ביולי 1932
 9. ^ ועד ההורים נרשם רשמית, דבר, 31 באוגוסט 1944
 10. ^ ארגון ההורים ומפעליו, דבר, 14 באוקטובר 1946
 11. ^ החלטות כנס נציגי ועדי־ההורים, חרות, 11 באוקטובר 1955
 12. ^ 2.3-1 ארגון הורים ארצי, חוזר מנכ"ל תשעד/1, כ"א באלול התשע"ג, 27 באוגוסט 2013
 13. ^ עמרי מניב, תחקיר חדשות10: האם יו"ר ארגון ההורים הארצי מצוי בניגוד עניינים?, באתר nana10‏, 28 באוגוסט 2014
 14. ^ תמר פלד, פרסום ראשון: חקירה מתנהלת נגד ארגון ההורים הארצי, גלי צה"ל, 30 במרץ 2015
 15. ^ כל מה שרציתם לדעת על פורום ועדי ההורים היישוביים, אתר משרד החינוך