ארגון התקינה הבינלאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו ארגון התקינה הבינלאומי.

ארגון התקינה הבינלאומיאנגלית: International Organization for Standardization; בקיצור: ISO) הוא גוף בינלאומי הקובע תקנים. ISO הוא בא־כוחם של גופי תקינה לאומיים ברחבי העולם, אשר מגדיר תקנים תעשייתיים ומסחריים בינלאומיים.

ISO אומנם מגדיר את עצמו כארגון לא־ממשלתי, אך יכולתו להציב תקנים, אשר באופן תדיר הופכים לחוק דרך חוזים או תקנים לאומיים, הופכת אותו לחזק יותר מאשר רוב הארגונים הלא ממשלתיים. בפועל, הוא פועל כקונסורציום עם קשרים חזקים לממשלות.

בנושאים הקשורים בהנדסת חשמל ומחשבים, פועל ISO בשיתוף פעולה צמוד עם הנציבות הבינלאומית לאלקטרוטכניקה (IEC).

הארגון מיוחס יותר בשמו המקוצר ISO (הגיה: איי-סו). דעה מוטעית רווחת היא ש־ISO הוא ראשי התיבות של "International Standards Organization" או דברים דומים. למעשה, ISO כלל אינו ראשי התיבות של הארגון; המילה באה מהמילה היוונית isos, אשר משמעותה "שווה". באנגלית שמו של הארגון International Organization for Standardization, ואילו בצרפתית שמו של הארגון הוא Organisation Internationale de Normalisation. אם לקחת את ראשי התיבות הרי שבאנגלית ראשי התיבות אמורים להיות IOS ובצרפתית OIN, לכן מקימי הארגון החליטו לקחת את ISO כקיצור בינלאומי לשמו של הארגון. אולם יש לציין ש־ISO מזהה את עצמו גם בשמו האנגלי.

תקני ISO ממוספרים, ובעלי מבנה מהצורה "ISO nnnnn:yyyy: Title" כאשר "nnnnn" הוא מספר התקן, "yyyy" הוא שנת ההוצאה של תקן זה, ו"Title" מתאר את נושא התקן.

הרבה קובצי דמות של תקליטורים מסתיימים בסיומת "ISO" כדי להראות שהם משתמשים בתקן ISO 9660 למערכות קבצים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]