ארמדיל חשוף-זנב צפוני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןארמדיל חשוף-זנב צפוני
מצב שימור
מצב שימור: אין מספיק נתונים
[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
על־סדרה: דלשינאים
סדרה: ארמדילאים
משפחה: ארמדיליים
סוג: ארמדיל חשוף-זנב
מין: ארמדיל חשוף-זנב צפוני
שם מדעי
Cabassous centralis
מילר, 1899
תחום תפוצה
מפת תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ארמדיל חשוף-זנב צפוני (שם מדעי: Cabassous centralis) הוא מין של ארמדיל מהסוג ארמדיל חשוף-זנב. הוא אחד משני סוגי הארמדיל היחידים שחיים מחוץ לדרום אמריקה, כשהסוג השני הוא ארמדיל טאטו.

תיאור פיזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארמדיל חשוף-הזנב הצפוני הוא קטן יחסית לארמדילים אחרים, ומגיע לאורך של 31–42 סנטימטר עם זנב של 11–18 סנטימטר, ומשקל של 2 עד 3.5 קילוגרם. יש להם אזניים קצרות, גדולות ועגולות ועיניים קטנות. אין להם קשקשי שריון על האזניים בניגוד לארמדילים אחרים כגון ארמדיל טאטו.

הגב של הארמדיל מכוסה בשריון לוחות שמורכב מעשר עד שלושה עשר לוחות שמאפשרים לארמדיל גמישות תנועה. השריון הוא חום כהה, עם גוונים צהובים בשוליים התחתונים (בדומה לארמדיל הענק). על הזנב יש לוחות דקים יותר עם יותר מרווח ביניהם בגוון ורוד קל. הצד התחתון של הארמדיל מכוסה בקווצות שיער. יש להם חמישה טפרים בכל רגל, כשהטופר האמצעי הוא מוארך בצורת מגל.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארמדיל חשוף-הזנב הצפוני חי מדרום מקסיקו, לאורך אמריקה המרכזית ודרומה עד קולומביה, צפון-מערב אקוודור וצפון-מערב ונצואלה, בגבהים של עד 3000 מטר מעל פני הים. הוא חי ביערות טרופיים יבשים, יערות עננים, ובשוואנות יבשות. הוא מעדיף לחיות ביערות גשם ועל כן ביעור יערות היא איום עליו. אין לו תת-מינים מזוהים.

תזונה והתנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארמדיל חשוף-הזנב הצפוני הוא נדיר יחסית ונצפה לעיתים רחוקות. הוא אוכל חרקים כמו כל שאר הארמדילים, וניזון בעיקר מנמלים וטרמיטים. הוא מבלה הרבה יותר זמן במחילות שלו מתחת לאדמה משאר סוגי הארמדילים. כשהוא חופר הוא רוטט בצורה דומה למקדחה, כשהוא משתמש בטופרי המגל על הרגליים הקדמיות. הם מסוגלים לגרגר, לצווח ולהמהם, וכשהם נתפסים הם צווחים ומשתינים על הלוכד כדי לגרום לו לשחרר אותם. בלידה אמהות יולדות רק צאצא אחד, שנולד ורוד, עיוור, חסר שיער, למרות שקשקשי השריון כבר נראים לעין. הם חיים מעל שבע שנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ארמדיל חשוף-זנב צפוני באתר הרשימה האדומה של IUCN