אוכלי חרקים (ביולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חרדון מזוקן טורף חגב.
סרטביש צד פרפר

אוכלי חרקיםאנגלית: Insectivore) הם בעלי חיים הניזונים מאכילת חרקים ויצורים קטנים דומים, באופן בלעדי או בתוך מגוון מזונות. חלק מאוכלי החרקים מתמחים בעיקר בנמלים.

ראשוני אוכלי החרקים היו בעלי ארבע רגליים קדומים שהיו אוכלי דגים ואז החלו לאכול חרקים שהיו נפוצים סביבם ושיניהם החדות יכלו לאכול גם את שלדם החיצוני של החרקים. החרקים נפוצים מאד ובעלי גוף רך מאוד אף על פי שיש להם שלד חיצוני והם בדרך כלל לא משביעים.

ציד חרקים יכול להתבצע ביום ובלילה, בשמיים ועל הקרקע ואפילו במים.

בעלי חיים אוכלי חרקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגדול באוכלי החרקים הוא דב שפתני. מגוון אוכלי החרקים כולל יונקים רבים - הרבה מיני פרימטים בעיקר הקטנים, דב נמלים, ארמדיליים, חדפי פיל, כמה מכרסמים, עטלפים, קיפודניים, צבועון הרעמה והפנגולין, כמעט כל העופות ביניהם בולטים הנקר, החטפית והסיס, זוחלים רבים כמו הזיקית, כל הדוחיים, כמה דגים כמו הצלף, חסרי החוליות בהמוניהם אוכלים חרקים ביניהם העכביש, העקרב, גמל שלמה, צרעה, נמלה ושפירית.

צמחים אוכלי חרקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צמחים אוכלי חרקים הם צמחים שחלק מהתזונה שלהם כוללת חרקים ואף יצורים חד-תאיים. התבססות על מזון זה משתנה בין מיני צמחים שונים באופן משמעותי, במינים מסוימים תזונה זו עשויה לכלול חלק קטן הקלורית שלהם ואילו לאחרים מדובר במקור חיוני של חומרים מזינים.

עם זאת, ככלל, מזון חי, ככל שיהיה בעל ערך כמקור של מינרלים קריטיים מסוימים שהצמח צורך, אינו מקור האנרגיה העיקרי, שבדרך כלל נובע בעיקר מפוטוסינתזה.

צמחים חרקים עשויים לצרוך חרקים וחומר בעלי חיים אחרים לכודים adventitiously, למרות שרוב המינים אשר מזון כזה מייצג חלק חשוב של צריכת שלהם הם, במיוחד, לעתים קרובות באופן מרהיב, מותאם כדי למשוך ולאבטח אספקה נאותה. בעלי החיים שלהם הם בדרך כלל, אך לא באופן בלעדי, חרקים אחרים פרוקי רגליים. הצמחים מותאמים מאוד לתלות בשימוש במזון בעלי חיים ובמגוון מנגנונים שיבטיחו את טרפם, כגון מלכודות, משטחים דביקים, מצתים, מלכודות שלפוחית השתן, זלזול מסתובבת, ומנגנוני מלכודת של סרטנים. ידוע גם בשם צמחים טורפים, הם מותאמים לגדול במקומות בהם אדמה רזה או עניים בחומרים מזינים, במיוחד חנקן, כגון ביצים חומצי סלעי outcroings.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Elephant.png ערך זה הוא קצרמר בנושא בעלי חיים ובנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.